Спортивні експерти розповіли Styler, у чому секрет успіху наших спортсменів і що допоможе поліпшити стан українського спорту найближчим часом
На зимових Паралімпійських іграх 2018 в Пхенчхані Україна отримала чудовий результат: у медальному заліку наша країна посіла 6 місце, виборовши 7 золотих, 7 срібних та 8 бронзових медалей. Наші паралімпійці змагалися в трьох видах спорту: лижних гонках, сноуборді та біатлоні.
Українці із захопленням сприйняли хороший результат, який принесли наші спортсмени на Паралімпійських іграх. Але ось на Олімпійських іграх, які пройшли до цього, Україна завоювала лише одну медаль, хоча була представлена 33 спортсменами у 9 видах спорту. Єдину медаль приніс Україні Олександр Абраменко, ставши чемпіоном у змаганнях з фрістайлу.
Чому на Паралімпіаді 2018 українські спортсмени принесли Україні набагато кращий результат, ніж українська збірна на Олімпіаді? З таким питанням ми звернулися до спортивних експертів.
Олександр Іванов, тренер зі спортивних танців на візках, пояснює різницю у результаті більш сильною мотивацією паралімпійців.
"Я сам довго займався паралімпійським видом спорту, сім років був у команді. Думаю, це обумовлено тим, що у хлопців трохи інша тактика і більш сильне прагнення до високої сходинки, до високого результату. У паралімпійців насамперед дуже сильна мотивація. Я бачу, що люди, у яких в чомусь обмежені можливості – у одного слабкий зір, інший не може ходити – мотивація набагато сильніша", - пояснює тренер.
За його словами, далеко не завжди мотивація для паралімпійців полягає в грошовій нагороді за медалі.
"Вони не опускають руки. У них трохи інші погляди на життя. Можу судити про це за своєю багаторічною роботу з людьми, які мають обмежені можливості. Так, гроші – це одна з мотивацій, але не головна. Люди просто живуть спортом. Можливо, у олімпійців фінансова сторона трохи переважує. Звичайно, це моя особиста думка", - говорить Олександр Іванов.
Вадим Гутцайт, український фехтувальник, олімпійський чемпіон, Президент Федерації фехтування України вважає, що порівнювати кількість завойованих медалей на Олімпіаді і Паралімпіаді – зовсім не коректно. Тим більше не варто порівнювати діяльність паралімпійців та олімпійців в цілому.
"Це зовсім різні явища. По-перше, конкуренція в олімпійському спорті - колосальна. По-друге, для олімпійців за останні 25 років країна мало зробила. Не будуються нові матеріально-технічні бази, не створюються ніякі умови для спортсменів. Буквально тільки за останні пару років збільшили зарплати тренерам. А ось у паралімпійців, завдяки їх лідеру Валерію Сушкевичу, умови для тренувань набагато кращі, ніж у олімпійців", - коментує Вадим Гутцайт.
За його словами, для паралімпійців протягом кількох останніх років будуються й оновлюються тренувальні бази, виділяються гроші на підготовку спортсменів.
"Є багато факторів, які йдуть "в плюс" паралімпійцям. Але це, так чи інакше, абсолютно різні види діяльності, різні види спорту. На жаль, у державі на даний момент немає розуміння того, що олімпійський спорт не розвивається "просто так", сам по собі. Тим більше, з урахуванням величезної конкуренції. Країни вкладають у олімпійців та їх тренерів величезні гроші, тому що це престиж країни, престиж нації", - акцентує увагу Вадим Гутцайт.
Насамперед олімпійці в Україні гостро потребують оновлення матеріально-технічної бази та закупівлі обладнання, говорить він.
"Міністр заявляє, що Україна – це не зимова країна. Але ми зимова країна, у нас 29 березня йде сніг! Зверніть увагу: всі наші біатлоністи тренуються за кордоном, хоча у нас є Карпати. Але це стосується не тільки біатлону. Представники всіх зимових видів спорту, у тому числі – олімпійський чемпіон Абраменко теж тренуються за кордоном. Спортсменам вищого ешелону немає де проводити тренування у нас в країні. З іншого боку, стосовно зарплат спортсменів – гріх скаржитися. Спортсмени у нас вже добре заробляють, але матеріально-технічної бази все ж не має. Для олімпійців в Україні немає катків, немає басейнів, немає залів для фехтування", - пояснює олімпійський чемпіон.
Харків'янин, паралімпієць Юрій Уткін, який приніс Україні "бронзу" у змаганнях з біатлону і "золото" в естафеті з лижних гонок вважає, що якусь єдину причину різниці в кількості медалей виділяти не варто.
За словами Юрія, говорити про якусь одну причину такого результату складно.
"Важко сказати, з чим це пов'язано. Може якимось федераціям не вистачало фінансування, я не знаю. Наші біатлоністки, наприклад, після Олімпіади на змаганнях в Норвегії були вже з призами. Мені цікаво: чому, коли на Олімпіаді в Сочі у нас була тільки одна золота медаль у біатлоні, але тоді ніхто не говорив, що наші спортсмени погані? Всі були задоволені. Зараз в України, як і на Олімпіаді в Сочі, теж одна золота медаль, але критики на адресу олімпійців побільшало", - висловив думку спортсмен.
Фото: Українські паралімпійці (facebook.com/Oksana.Yanishevska)
За його словами, результати Олімпіади і Паралімпіади 2018 повинні обговорювати і аналізувати в першу чергу тренери.
"Завжди можна сказати гидоту, що винен хтось конкретний. Я хоч і людина спорту, але не можу сказати, чому у олімпійців був такий результат. Щоб знати, треба було бачити все самому", - звернув увагу Юрій Уткін.
Спортивний психолог і психотерапевт Алла Чайковська вважає, що різниця в кількості медалей на Олімпіаді і Паралімпіаді – далеко не завжди полягає в психологічних причинах.
"У українських паралімпійців всі думки зосереджені на перемозі, а грошова винагорода для них не так важлива. Звичайно, матеріальна сторона теж грає роль. Але я б не сказала, що для паралімпійців вона стоїть на першому місці", - коментує Алла Чайковська.
Вона нагадує: багато тренувальних баз, куди їздили наші спортсмени, Україна втратила з анексією Криму. Адже саме на півострові було багато баз, на яких тренувалися наші спортсмени. Це призвело до того, що умов для хорошої підготовки олімпійців стало набагато менше.
Відео: Українці, які завоювали золото на Олімпіаді (video.rbc.ua)
"Олімпійці відчувають брак технічного забезпечення. У паралімпійців можливостей тренуватися більше. Нашим олімпійцям часто пропонують більш вигідні умови за кордоном, і всі ми не раз бачили, як їх перекуповують. Тоді наші спортсмени на олімпіадах представляють інші країни. Зверніть увагу: у паралімпійців цього практично не відбувається", - звертає увагу спортивний психолог.
Раніше стало відомо, що українським паралімпійцям виплатили понад 90 млн грн.
Також повідомлялося, що Олександр Абраменко був визнаний найкращим спортсменом України в лютому.