Юрист розповів, коли компанії дійсно мають право відключити постачання послуги
В Україні підвищуються тарифи на комунальні послуги і заборгованості по платіжкам у жителів країни починають рости. У Верховній Раді зареєстрований законопроект про списання боргів населення за житлово-комунальні послуги на суму 56 млрд гривень, але поки його не розглядали. Існує закон, який дозволяє забрати квартиру у мешканця, який заборгував за комунальні послуги більше 20 мінімальних зарплат (84 тисячі гривень), пише "КП в Україні".
Але крім того, українцям за борги можуть відключати комунікації, при чому в деяких випадках достатньо всього один раз не заплатити за послуги.
Як пише видання, проблеми з холодною водою починаються з 2000-3000 гривень. Відключити постачання холодної води підприємства не мають права, але ось заблокувати каналізацію може.
"Ми не надаємо безкоштовні послуги, і, якщо людина не платить за рахунком, вживаються відповідні заходи. Відключити воду ми не можемо. Тому блокуємо каналізацію. Починаємо діяти, якщо борг перевищує кілька тисяч гривень. Але хочу відразу зазначити: ми дуже лояльні до наших споживачів. Якщо людина приходить і пояснює причину несплати, вносить хоч мінімальну суму боргу, ми не відключаємо його. Лише після шести проігнорованих попереджень відправляємо бригаду до боржника", - розповіла начальник інформаційного управління "Київводоканалу" Вікторія Яковлєва.
Набагато жорсткіше поступають з тими, хто не сплачує квитанції за електроенергію. За словами представника однієї з енергетичних компаній, сума боргу в платіжці значення не має. Якщо споживач не сплатить квитанцію через два тижні після отримання, то йому просто вимикають світло.
Якщо не сплатити квитанцію за газ протягом 5 днів після отримання квитанції, то можуть відключити послугу. Але на практиці існує максимальний борг: для мешканців приватних будинків – 30 тисяч гривень, для мешканців багатоквартирних будинків – 10 тисяч гривень.
"Згідно з договором, споживач зобов'язаний своєчасно вносити плату та в повному розмірі. В термін не менш 5 робочих днів з моменту отримання рахунку Оператор ГРС має право припинити/обмежити газопостачання у разі несвоєчасного та/або неповної оплати послуг згідно з умовами договору розподілу природного газу", - розповіли в ПАТ "Київгаз" і додали, що вони рідко стикаються з великими заборгованостями.
А ось юристи стверджують, що відключити послугу за одну заборгованість компанії не мають права.
"Немає такого закону, згідно з яким представник комунальних послуг за борги відрізає вам газ/світло/воду та інше. Якщо ви не платите за рахунками, комунальна компанія має право звернутися до суду і вимагати виплатити борг, але не самовільно відрізати вам провід або перекривати труби - це самоуправство. Комунальники можуть розірвати з вами договір, подати в суд, але і на цьому етапі, поки не буде винесено рішення, послуги повинні надаватися", - розповів юрист Ростислав Кравець.
Він додав, що потрібно уважно вивчати договір з постачальником комунальних послуг і шукати там пункти, які дозволяють відключати послугу. І відключити що-небудь через п'ять днів після того, як платіжка була отримана і не оплачена – це порушення стандартного публічного договору.
Якщо платіж був прострочений, то споживач повинен отримати повідомлення про несплату. Після цього він може піти на контакт і з ним розробляється графік погашення заборгованості, або питання вирішується іншим шляхом.
Ростислав Кравець стверджує, що якщо мешканцеві відключили світло за несплату, то він має право звернутися до суду з претензією на комунальну компанію.
"Мова йде про випадки, коли сума заборгованості перевищує 20 мінімальних зарплат - більше 80 000 грн. Але тут важливо розуміти, що під обов'язком розуміється - несплата за ЖКГ, аліменти, штрафи та інше. І стягує борг виконавча служба, а не сам постачальник послуги. Тобто самі, наприклад, газовики не можуть відібрати квартиру. Більше того, ця міра крайня, і до неї вдаються дуже рідко, та й сам процес непростий - приміром, якщо у боржника в квартирі прописані неповнолітні діти, це вже перешкода до вилучення житла за борги", - додав юрист.
Крім того, варто пам'ятати про те, що з 1 травня 2019 року за несплату за природний газ буде нараховуватися пеня у розмірі 0,01% від суми боргу за кожен день прострочення. Загальна сума нарахованої пені не може перевищувати 100% загальної суми боргу. Нараховувати пеню будуть з першого робочого дня, який буде слідувати за останнім днем граничного строку оплати, зазначеної у квитанції.
Нагадаємо, раніше ми писали про те, що платіжки за комунальні послуги боляче вдарять по кишенях українців.
А також розповідали про те, наскільки подорожчає гаряча вода.