ua en ru

Шахраї пропонують допомогу у продажі нирки і виманюють гроші за свої послуги

Шахраї пропонують допомогу у продажі нирки і виманюють гроші за свої послуги Шахраї пропонують продати нирку (колаж РБК-Україна)

Оголошення про покупку і продаж органів безконтрольно розміщують на сайтах оголошень і в соцмережах

Журналісти Styler знайшли в мережі оголошення про "термінову купівлю нирки". Користувач, який розмістив оголошення, хоче купити орган у терміновому порядку, і пропонує за це величезну суму – 450 000 євро.

Автор оголошення запевняє: клініка, в якій він працює, знаходиться в Німеччині. Пишуть, що детальну інформацію про медзаклад дають тільки при особистій зустрічі. Замість контактного телефону в оголошенні розміщена тільки електронна пошта забороненого в Україні поштового сервісу mail.ru.

altФото: Оголошення про "купівлю" нирки розміщуються на безлічі сайтів (kiev.ukrgo.com)

Ми вирішили зв'язатися з автором оголошення і з'ясувати, хто ж купує нирку в країні, де продаж органів заборонена законом. Представившись людиною, яка має намір продати нирку, ми відправили листа на вказану в оголошенні адресу і вже за пару хвилин отримали розгорнуту відповідь:

alt

Фото: Текст написаний з граматичними помилками, непереконливо і багатообіцяюче

В процесі листування виявилося, що ціна за нирку зросла: тепер за неї пропонують вже 470 тисяч євро. До речі, така ціна – занадто висока навіть для США або Ізраїлю, кажуть експерти.

Частину користувачів інтернету подібна інформація відразу ж змушує сумніватися. Але в той же час багато хто й самі пропонують на продаж свої органи, розміщуючи оголошення з поміткою "продам нирку", продам частку печінки", "стану донором кісткового мозку". За таким оголошенням з людьми незабаром зв'язуються "посередники" і пропонують внести заставу за сприяння у продажі органу.

alt

Фото: "Посередник клініки" не має наміру витрачати гроші на перельоти з Німеччини до Києва, доки йому не вишлють 2000 грн застави

altФото: Раптово виявляється, що німецьке начальство посередника як раз знаходиться в Україні і має картку або рахунок в Ощадбанку

У більшості випадків "чорні трансплантологи" за такими оголошенні не криються, і за вашою ниркою ніхто не приїде, кажуть експерти. Подібні тексти пишуть звичайні шахраї.

В оголошенні зазначено, що користувач, який його розмістив – не посередник. Проте в листуванні він же зізнається, що працює в клініці як раз саме "посередником". Трохи заплутався.

altФото: Шахрай сподівається, що копіїї документів засвідчать серйозність намірів і додадуть йому авторитету

Користувач "для підтвердження особи" вже скоро надіслав скан-копії ніби-то своїх водійських прав, військового квитка, загранспаспорта. До речі, у реєстрі Державної Міграційної служби даних про цей паспорт як про втрачений не виявилося.

altalt

Фото: "Посередник" вислав копії своїх документів

Підкреслюємо: практично всі подібні оголошення – шахрайство. Злочинці ведуть листування, але номер мобільного телефону "в цілях безпеки" не повідомляють. Вони відразу ж зникають зі зв'язку, отримавши "заставу".

Окрема проблема - сайти, на яких розміщуються подібні оголошення. Такы тексти допускають до публікації без попередньої модерації. Якщо це не "сайт з ім'ям", то розміщення подібних оголошень ніким не контролюється.

Продаж органів для трансплантації в Україні заборонений законом, а пересадки органів від родинних донорів виконуються лише в кількох профільних медичних центрах.

Нагадаємо, в Києві орудує псевдоволонтер, що збирає кошти "на бійців АТО".