Радянські війська увійшли в Київ на ранок 6 листопада 1943 року
У мережі показали цікаві фото Києва в листопаді 1943 року, коли Червона Армія витіснила війська Вермахту з міста. Знімки опублікувало спільнота "Пустощі східноєвропейської Кліо" на своїй сторінці в Facebook.
Фото: Зняття вивіски "Тільки для німців", Київ, листопад 1943 рік (facebook.com/clio.eu)
Окупація Києва тривала 778 днів. За цей час гітлерівці знищили понад 195 тисяч жителів. Понад 100 тис. киян були вивезені на каторжні роботи в Німеччину. Велике місто, в якому до війни нараховувалося 900 тисяч осіб, майже спорожнів.
Київська наступальна операція радянських військ була проведена з 3 по 13 листопада 1943 року. До ранку 6 листопада німецькі війська з Києва були відтіснені.
Фото: Місцеві жителі вітають танки "Черчілль" 48-го гвардійського важко танкового полку, що входять в Київ, листопад 1943 року (facebook.com/clio.eu)
Офіційна статистика говорить про 417 тисяч загиблих при форсуванні Дніпра і взяття столиці України. Але скільки саме людей загинуло голову в операції, напевно, ніхто і ніколи не дізнається. Справа в тому, що при наступі на місто радянське командування віддало польовим військкоматам наказ мобілізувати чоловіче населення не старше 50 років у всіх звільнених населених пунктах.
В результаті 40 місяців воєнних дій на території України було задіяно близько 2,3 млн. чоловік в чотирьох українських фронтах, десятки мільйонів українців загинуло. Наступ Червоної Армії на територію України розпочався в 1943 році. З цього часу протягом року війська Радянської армії здійснили більше десяти успішних наступальних операцій, в ході яких німці втрачали свої позиції. Серед них Білгород-Харківська, Донбаська операції, Битва за Дніпро, Дніпровсько-Карпатська, Кримська операції.
Нагадаємо, що на півночі Литви у радянських меморіалів з'явилися таблички, які вказують, що "ідеологічні написи радянського періоду" на пам'ятниках не відповідають історичній правді. Мова йде про написи, виконані ще в радянський період литовської історії, на пам'ятники полеглим під час Прибалтійської операції (1944) солдатам Червоної армії, які "визволяли" Литву, Латвію і Естонію від німецької окупації.