Як відрізнити осінню хандру від депресії: поради психолога
Олена Савинова пояснила, у чому різниця між поганим настроєм і психічним розладом
Депресія – це стан, який супроводжується байдужістю, апатією, втратою мотивації до життя. Їй передує астенічний синдром або синдром хронічної втоми. Тому люди, які багато працюють, нехтують відпочинком, часто плутають емоційне виснаження або ж вигорання з депресією. Пише психолог Олена Савинова у своєму блозі на BBC.
Осінь, зима чи літо самі по собі не можуть викликати депресію. Зміна пір року може додати фізичний або душевний дискомфорт. Здорова людина сприймає погодні зміни адекватно. Однак для тих, хто вже давно мав перед депресивний стан, міжсезоння може стати останньою краплею.
Не варто плутати поганий настрій з хворобою. Клінічна депресія – це хвороба, пов'язана з порушенням метаболізму серотоніну, допаміну і норадреналіну в корі головного мозку.
Вона може бути реактивною, тобто виникати як реакція на травму (тяжка хвороба, смерть близької людини або розлучення), з чим людина не може впоратися самостійно.
Її ознаки – втрата або набір ваги через відсутність апетиту або, навпаки, через надмірну тягу до їжі, порушення сну або безсоння протягом кількох ночей. На додачу – втрата сенсу життя, почуття безвиході, суїцидальні думки. Тому тут необхідне спеціальне лікування.
Якщо всіх цих ознак у вас немає, а вам просто не хочеться йти на роботу, важко втриматися, щоб не з'їсти тістечко або вас нестерпно дратує хтось зі знайомих, то це звичайна осіння хандра.
"Найлегший" вид депресії, з якої можна вийти зусиллям волі і без таблеток – це той стан, коли людина через лінь або смуги невдач не хоче виходити на вулицю, робити фізичні вправи, спілкуватися. Але при цьому цінність і сенс життя ще адекватно оцінює . Тут допоможуть заняття з психологом, події, які мотивують, наприклад, нова робота, закоханість або похід у спортзал, і навіть пару годин швидкої ходьби в день. Точно посилить пригнічений стан - алкоголь і куріння.
Коли вас коли хтось або щось дратує, бісить чи злить, то це точний маркер того, що депресії вас немає.
"Щоб не піддаватися хандрі, впливам погоди чи настрою, намагайтеся не контролювати все навколо й оцінювати, наскільки воно є добрим або поганим для вас, а просто спостерігайте та споглядайте", - резюмувала наостанок психолог.
Раніше ми писали про там, що вчені назвали несподівані страви, які сприяють розвитку депресії. Експерти відзначають, що неправильне харчування, і в першу чергу вживання того, що прийнято називати фастфудом, здатне негативно позначитися не тільки на шлунку, але і на мозку людини.
Рекомендуємо до перегляду:
Відео: (video.rbc.ua)