Одні з них використовують своє становище для просування важливих благодійних проектів, а інші - для піару в соцмережах
Обраницям відомих авторитарних правителів і диктаторів доводиться виносити багато: корупцію, повстання проти чоловіків, співіснування з суперницями і багато іншого.
Одні з них, як, наприклад, перша леді Руанди Жаннет Кагаме, використовують своє становище для просування важливих благодійних проектів на батьківщині. Інші - як дружина президента Сирії Асма аль-Ассад - "професіонали" в інших справах. Їх не приваблюють гуманітарні турботи, зате вони вміють красиво посміхатися на фотографіях у своєму Instagram-акаунті.
Фото: Лі Сіль Джу і Кім Чен Ин
Сіль Джу, названа газетою Global Post "Кейт Міддлтон Північної Кореї", тільки в минулому році стала відома всім як дружина лідера нації - раніше на всіх фото вона стояла поруч з ним, залишаючись його невідомою супутницею. Про неї відомо небагато, не рахуючи того, що їй близько 30 років, і що родом вона із заможної північнокорейської сім'ї.
Так чи інакше, млин чуток штампувала історії про те, як вона знялася в "домашньому порно" і вела розгульний спосіб життя. За непідтвердженими даними, її чоловік наказав стратити дев'ятьох музикантів, які нібито поширювали такі чутки.
Також ходили легенди про те, що Кім Чен Ин вбив свою дружину після розкриття змови, який нібито готував його дядько. Втім, чутки припинилися одразу ж після публікації в пресі свіжих фото дружини.
Фото: Асма аль-Асад
Британська красуня Асма аль-Асад була з президентом Асадом "в радості і в горі" - і коли його стан перевалила за $1 млрд, і зараз, коли Сирію розриває на частини громадянська війна.
Вони познайомилися в Лондоні, де Асма працювала в інвестиційному банку J. P. Morgan, а Башар навчався на очного хірурга. Одружилися незабаром після того, як він прийняв пост глави держави від свого батька-диктатора в 2000 році і почав будувати імідж сучасного світського лідера", отримавши за це визнання.
Мати трьох дітей не раз оскандалилася своєю поведінкою, наприклад, надмірно марнотратними покупками і лицемірними фотографіями в образі благодійника в офіційному Instagram-акаунті президента. У 2011 році з-за Асми вибухнув грандіозний скандал у ЗМІ. Американський Vogue надрукував про неї позитивну статтю (за замовленням піарників Асада), що викликало бурю гніву серед громадськості. Статтю видалили, а її автора звільнили, незважаючи на 30-річний стаж в редакції. Пізніше та ж журналістка вибухнула в іншому виданні різко негативної статтею про Асме, обізвавши її "першою леді пекла", але в результаті сама піддалася насмішок колег.
Фото: Тетяна та Іслам Каримови
У сімейної пари Тетяни та Ісламу Каримовых не все гаразд. Якщо вірити сайтів узбецьких дисидентів, подружжя розійшлися і виявилися втягнуті в сімейну ворожнечу з участю запальною спадкоємиці.
У листопаді 2014 року старша дочка президента через Twitter звинуватила матір в тому, що та займається чорною магією і загрожує "знищити" її, якщо донька посміє втрутитися в тіньовий бізнес першої леді.
Карімова - економіст за освітою. Її основне заняття - благодійність та супровід президента в поїздках.
Фото: Шанталь Бійя
Відома як законодавиця мод (існує навіть спеціальний блог на Tumblr, присвячений її знаменитою високій зачісці), Шанталь Бійя надзвичайно товариська. Вона знайома з Мішель Обамою, Періс Хілтон, Папою Римським. Широко відомим стало визнання першої леді в тому, що Діор і Шанель - її улюблені європейські дизайнери, а багато з предметів її гардеробу зшиті на замовлення.
Будучи молодше свого чоловіка на 38 років, Бійя входить в "Африканську Синергію" - клуб, який об'єднує перших леді 22 країн континенту.
Один камерунський автор написав про неї книгу, де, судячи з реакції, що послідувала, зобразив її життя як шлях "із грязі в князі". Його звинуватили в образі героїні і засудили до двох років в'язниці, що обурило світових правозахисників, які назвали його "в'язнем совісті".
Фото: Мехрібан Алієва
Мехрібан Алієва, дочка одного з найвпливовіших кланів країни, лікар за освітою і дружина Ільхама Алієва. Хоча азербайджанський режим вважають авторитарним і підозрюють правляча родина, м'яко кажучи, нецільове використання скарбниці, до першої леді особисто відношення саме позитивне. Навіть почесні іноземні нагороди є.
Мехрібан відома своєю активною громадською діяльністю як всередині країни, так і за міжнародною частини. Вона очолює безліч фондів, є послом доброї волі ООН, ЮНЕСКО, ряду ісламських організацій і несподівано - президентом Федерації гімнастики Азербайджану.
Фото: Инхосикати ЛаМбикиза і Мсваті III
Королева Инхосикати ЛаМбикиза - "старша" серед 15 чоловік короля Мсваті III. Вона кинула школу в 16 років, щоб вийти за нього заміж, ставши першою жінкою, яку він вибрав для себе сам (перші дві були церемоніальними дружинами, обраними для нього королівською родиною).
Королева ЛаМбикиза порушила традиції свазилендских дружин і після заміжжя вивчилася на юриста. Правда, їй заборонено займатися практикою, так як її участь у процесах здатне чинити тиск на суддів. Замість цього вона проявила себе у сфері культури, ставши першою королевою Свазіленду, яка записала диск в стилі госпел і підкорила американську пресу своїми сміливими нарядами.
До речі, на 5-й рік шлюбу Инхосикати зрадила чоловікові з його ж міністром юстиції. Король Мсваті III не карав дружину. Натомість міністр (з красивим прізвищем Мамба) потрапив за ґрати.
Фото: Королева Ранія
Королева Ранія народилася в Кувейті в сім'ї палестинців. Вона отримала прекрасну освіту, деякий час працювала маркетологом в Citibank, а також у амманском офісі Apple.
З моменту свого заміжжя королева Ранія використовує своє становище для підтримки різних секторів суспільного життя в Йорданії і за її межами. У 2011 році вона була визнана найкрасивішою з перших леді або королівських чоловік в рейтингу американського модного журналу Harper's Bazaar.
Колишня модель, Ана Паула душ Сантуш зі своїм майбутнім чоловіком познайомилася, працюючи стюардесою на борту президентського літака. Зараз у неї науковий ступінь з педагогіки та юриспруденції. Крім цього, вона є членом Міжнародного комітету "За розвиток сільських жінок".
Один дипломат одного разу описав президента і першу леді як "приємну пару, елегантно і дорого одягнену, що відноситься до всього так, як якщо б вони жили в південній Каліфорнії". Свою порцію уваги з боку громадськості перша леді отримала, оголосивши, що її син буде відвідувати португальську школу в столиці країни Луанді, так як в державних школах освіта "поганої якості" (у чому, власне, багато в Анголі звинувачують її чоловіка).
Фото: Грейс і Роберт Мугабе
Грейс Мугабе молодше свого чоловіка Роберта на 41 рік. Вона працювала секретарем президента, коли між ними розгорнувся роман у 1980-х роках. Двоє з трьох дітей народилися, коли президент ще полягав у першому шлюбі. Коханці одружилися під час екстравагантної католицької меси через кілька років після смерті дружини глави держави.
Повідомлення про марнотратне способі життя першої леді та її "навколосвітніх шоп-тури" дали ідею опонентам президента називати її Дисгрейс ("ганьба"), а не Грейс ("грація"). Вона, втім, воліє, щоб її називали "матір'ю нації".
В одній з дипломатичних депеш за 2008 рік, викладених на WikiLeaks (організація, яка оприлюднює секретну інформацію), колишній посол США в Зімбабве звинувачує Мугабе в зборі величезних доходів від корупційних схем і з алмазних родовищ на сході країни, де панує насильство. Грейс подала позов на $15 млн проти газети в Зімбабве, яка процитувала цю депешу.
Фото: Людмила Янукович
Дружина екс-президента України Віктора Януковича уникала публічності і жила самітницею в Донецькій області, яка була оплотом партії її чоловіка - "Партії Регіонів". Час від часу жінка з'являлася на обласних заходах і майже ніколи не бувала в Києві.
Зазначимо, що Людмила Янукович зникла з суспільного і медійного простору ще до обрання Віктора Януковича президентом у 2010 році.
Насамперед, вона запам'яталася своїм виступом на мітингу в Донецьку під час Помаранчевої революції 2004 року, коли її чоловік, тодішній прем'єр-міністр України, боровся за крісло президента.
Тоді медіа навперебій писали про її перекошенном берете і плутаної мови, в якій Людмила звинуватила західні країни в тому, що вони підтримують опонентів "Партії регіонів", поставляючи їм "наколоті апельсини" і американські валянки.
Фото: Людмила Путіна
Людмила Путіна завжди рідко з'являлася поруч з чоловіком. Її не видно було і під час президентської кампанії 2012 року, хоча зазвичай дружини підтримують своїх чоловіків на виборах. Якщо ж подружжя і з'являлася разом, то присутніх дивувало повна відсутність будь-яких знаків уваги та емоцій один до одного. Ніяких усмішок, бадьорості духу поглядів, дотиків рук і вже тим більше - довірливо переплетених пальців. Людмила зазвичай завжди виглядала сумною і задумливою.
6 червня 2013 року Володимир і Людмила Путини, спільно давши інтерв'ю в антракті прем'єри балету "Есмеральда" в Кремлі, публічно оголосили про своє майбутнє розлучення.
Відзначимо, що в західній пресі, зокрема в New York Post і Paris Match, неодноразово публікувалася інформація про роман між гімнасткою Аліною Кабаєвою і Путіним. У французькому тижневику навіть вийшла стаття "Аліна Кабаєва - друга леді Росії?". В якості документального доказу факту того, що Кабаєва і Путін є близькими друзями, покійний Борис Нємцов представив в Замоскворецький суд Москви 31 січня 2011 року маршрутний лист виконаного 19 травня 2008 року рейсу приватного літака Dassault Falcon 20, належить товариша Путіна, бізнесменові Геннадію Тимченку. Приватний маломестный літак доставив в Сочі (де перебував Путін) Кабаєву і ще кількох друзів президента.
Фото: Аліна Кабаєва
Сама Кабаєва не коментує своє особисте життя.
Восени 2015 року ряд ЗМІ писав про те, що, схоже, у Володимира Путіна з'явилася нова пасія: на зміну жіночною гімнасткою Аліною Кабаєвою прийшла абсолютна чемпіонка світу з боксу Наталія Рагозіна.
Фото: Путін і Рогозіна
Чутки про роман російського автократа з 39-річною блондинкою, яка виграла всі великі чемпіонати з жіночого боксу у другій середній вазі, стали поширюватися після того, як офіційний сайт Кремля опублікував фотографії з турніру з професійного бойового самбо в Сочі в кінці серпня.