ua en ru

Антоні ван Левенгук: головні винаходи першовідкривача мікробів

Антоні ван Левенгук: головні винаходи першовідкривача мікробів Фото: Антоні ван Левенгук (holland-new.narod.ru)

Завдяки Левенгуку світ дізнався про існування бактерій. Сьогодні виповнюється 384 року з дня народження великого голландського натураліста

24 жовтня народився Антоні ван Левенгук - видатний дослідник-самоучка, творець мікроскопа, за допомогою якого в XVII-м столітті були відкриті невидимі світи бактерій, інфузорії та еритроцити крові.

Антоні ван Левенгук: історія життя вченого

В 1632 році в голландському місті Делфті на світ з'явився хлопчик, якого назвали Антоні. Сім'я була бідною, батько працював корзинщиком, а коли Антоні виповнилося 6 років, глава родини помер. Мати відправила юного Антоні на навчання в гімназію Лейдена. Основам фізики і математики хлопчика навчив дядько.

З багажем отриманих знань майбутній дослідник вирушив у 16-ти річному віці в Амстердам, щоб вчитися на бухгалетра. Але замість цього влаштувався на роботу в галантерейну крамницю. Тут він вперше побачив лінзи, які працівники магазину називали "мікроскопом". Видовище, яке відкривалося при збільшенні лупою, сильно вразило Левенгука, тому на свою першу зарплату він придбав лінзу і годинами розглядав різні предмети.

Перший мікроскоп ЛевенгукаФото: Перший мікроскоп Левенгука (fb.ru)

Великий вплив на Антоні надав наукова праця Роберта Гука "Мікрографія", в якому вчений описував мікросвіти. Під враженням від прочитаного Левенгук взявся освоювати ремесло шлифовальщика, оволодівши яким сам зміг робити лінзи і згодом зібрав перший справжній мікроскоп. З

а своє життя Антоні ван Левенгук зробив 25 мікроскопів, а 9 приладів збереглися до наших днів. Існує легенда, що вченому вдалося зробити мікроскоп з 500-кратним збільшенням. Однак, цей факт не доведений, і самим потужним мікроскопом вченого вважають прилад, який збільшує зображення в 275 разів.

Антоні ван Левенгук: видатні відкриття микромиров

Всі свої спостереження дослідник описував у листах. Протягом 50 років Левенгук відправляв їх в Лондонське королівське суспільство. Вчені ставилися до цих документів зі скептицизмом і ставили під сумнів достовірність досліджень. Однак у 1680 році Антоні ван Левенгук був обраний членом Лондонського співтовариства. Ще при житті, його дослідження були видані багатотомними зборами. Так що ж відкрив голландський дослідник?

Геніальний вчений-самоучка Антоні ван Левенгук

Фото: Геніальний вчений-самоучка Антоні ван Левенгук (chelovek-bog.ru)

Антоні ван Левенгук у свій мікроскоп першим побачив найпростіших мікроорганізмів. У своїх дослідницьких описах він розповів про різні види бактерій, назвавши їх "маленькими тваринами". "Найдрібніше з цих крихітних тварин в тисячу разів менше очі дорослої воші",- так вчений писав про жителів микромиров.

Левенгук відкрив еритроцити і довів, що кров "це живий потік", постійно рухається в капілярах. У сім'яній рідині він першим розгледів сперматозоїди. У своїх працях він першим зробив замальовки м'язової тканини, рослинні і тваринні клітини більш 200 видів живих істот.

Антоні ван Левенгук спростував теорію про те, що нижчі форми життя самозарождаются, а також довів, що блохи поширюються як крилаті комахи.