Обурення з боку Варшави викликав напис на меморіалі
У селі Климець на Верецькому перевалі 15 жовтня відкрили меморіал воїнам Карпатської України. Про це передає видання zbruc.eu.
На новому меморіальному військовому кладовищі спочиває 22 січовиків, могили яких було віднайдено під час пошукових робіт у 2008–2015 роках.
В той же час, в МЗС Польщі занепокоєні через напис про польських окупантів на цьому меморіал, передає "Польське радіо".
Обурення з боку Варшави викликав напис на меморіалі: "Героям Карпатської України, розстріляними польськими та угорськими окупантами у березні 1939 року". Також в Польщі занепокоєні інформацією про те, що розстріл 600 стрільців Карпатської Січі здійснив підрозділ Корпусу охорони кордону.
У зв’язку з цим до МЗС Польщі викликали посла України Андрія Дещицю. Під час зустрічі заступник міністра закордонних справ Польщі Бартош Ціхоцький також "висловив здивування" у зв’язку тим, що у відкритті меморіалу взяли участь віце-прем’єр України Іванна Климпуш-Цинцадзе та інші українські чиновники.
"Польща ніколи не окупувала України. Деякі території сьогоднішньої української держави входили до складу Республіки Польща на основі міжнародного права. До тепер не було представлено жодного доказу на підтримку тези про масовий розстріл членів Карпатської Січі у березні 1939 року, не згадуючи вже про польську відповідальність за отой ніби-то злочин", - читаємо в комюніке польського МЗС.
У 1939 році на Верецькому перевалі проходив кордон між Угорщиною та Польщею. Саме тут, за різними джерелами, у березні 1939 року було розстріляно приблизно 500–600 січовиків. "Закарпатці, які потрапляли у полон до угорців, зазнавали там катувань, після чого їх вбивали. Ті ж січовики, які були родом із Галичини, були передані польській прикордонній службі. Їх поміщали в казарми, а потім невеликими групами по 7–10 осіб виводили у різні частини перевалу, розстрілювали і закидали землею, часто навіть не закопуючи глибоко. Про ці факти є багато свідчень місцевих мешканців", – розповів секретар Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам'яті учасників антитерористичної операції, жертв війни та політичних репресій та директор КП "Доля" Святослав Шеремета.
Цими розстрілами закінчились коротка історія Карпатської України – держави, яка проголосила незалежність всупереч історичним перешкодам і протидії, головним чином, Польщі та Угорщини.
Вфдео: Меморіал (youtube.com/ЛьвівськаОДА)
Нагадаємо, що у Львові попрощалися з 31-річним бійцем АТО.