ua en ru

Коли прийде весна до України: народні прикмети про погоду

Коли прийде весна до України: народні прикмети про погоду Фото: Весна 2018 (pixabay.com/Larisa-K)

Найпопулярніші погодні прикмети на весну за народними спостереженнями

Про те, якою буде весна, наші предки здавна помічали по погоді в останній зимовий місяць. За прикметами судили про настання тепла, дощі, врожайність. Найбільш відомі народні прикмети про майбутню весняну погоду зібрав Styler

Коли прийде весна до України: народні спостереження

Погоду на майбутню весну починають передбачати з лютого. Хоча День бабака - свято, родом з Америки, воно є популярним у всьому світі. 2 лютого традиційно будять бабака і по його поведінці дивляться, чи скоро чекати на потепління. В Україні також дотримуються цієї традиції. У Харкові живе бабак Тимко, який щорічно прокидається на початку лютого, щоб ми дізналися, коли чекати на прихід весни. У 2018 році Тимку розбудили, і звірок не побачив своєї тіні. Це означає, що весняне тепло має порадувати українців вже через 6 тижнів після 2 лютого.

По погоді в лютому пророкують веснуФото: По погоді в лютому пророкують весну (pixabay.com/jill111)

Церковне свято Стрітення, яке відзначається 15 лютого, також багате народними звичаями і прикметами. Згідно приказці, "на Стрітення весна з зимою зустрічаються". Коли прийде весна, передбачали по погоді на Стрітення. Ось деякі з прикмет:

  • Якщо на Стрітення погода сонячна, значить весна буде ранньою, і скоро прийде потепління, якщо на вулиці морозно - холоди ще затримаються.
  • Сонце на літо - зима на мороз.
  • Якщо на Стрітення сніг через дорогу несе - весна пізня і холодна.
  • Якщо на Стрітення йде сніг, весна буде затяжною, а погода - дощовою.
  • Як на Стрітення півень нап'ється води з калюжі, то жди ще стужі.

Погода на Стрітення 2018 по всій Україні була морозною і хмарною. Тому, згідно з більшістю з прикмет, раннього весняного тепла в цьому році чекати не варто. Однак львівські бабаки дали інший прогноз. На західній Україні цих звірків будять саме на Стрітення. У Львові 15 лютого прокинулися дві бабачихи Марусі. Вони також, як і харківський Тимко, не побачили своєї тіні. Крім цього, Марусі дзвінко свистіли, що є прикметою до швидкого потепління.

Погода на Стрітення пророкує затяжну весну, а за "прогнозом" бабаків скоро має потеплішатиФото: Погода на Стрітення пророкує затяжну весну, а за "прогнозом" бабаків скоро має потеплішати (pixabay.com/KIMDAEJEUNG)

Якою буде весна 2018: прикмети лютого

В останні дні лютого відзначається кілька народних свят, багатих прикметами на весну.

22 лютого - Валентина-капельниця. У цей день можуть початися перші капели з дахів. Народні спостереження цього свята говорять про те, що чим холодніше буде з 22 лютого і до кінця зими, тим тепліше буде березень. За прогнозом синоптиків, в найближчі дні на українців чекає лютий холод, тому перший весняний місяць повинен бути теплим.

23 лютого - день Прохора. У народі кажуть: "Побачила зима Прохора і голосно заохала". Прикмета цього дня така ж, як і на Валентини. Якщо з Прохора до кінця лютого буде морозно, то весняне тепло порадує вже в перші дні березня, і весь місяць буде теплим.

24 лютого - Власові морози. Згідно зі спостереженнями, ці морози завершують період холодів. "Власій збиває ріг з зими", і весна вже не за горами.

У лютому є багато прикмет на веснуФото: У лютому є багато прикмет на весну (pixabay.com/pasja1000)

Коли прийде весна в Україну, можна передбачити по погоді 25 лютого. Також варто звернути увагу на поведінку тварин. Якщо день видався холодним - до теплого березня, до ранньої весни. Якщо в цей день горобці дружно цвірінькають - до відлиги. Пухнастий іній 25 лютого - на гарну погоду.

26 лютого варто прислухатися до співу птахів і поведінки тварин. Синиці дзвінко співають - ранню весну кличуть. Собака розтягується на землі, розкинувши лапи, - до тепла. Якщо 26 лютого сонячні промені яскраві і добре видні - до сонячних, але морозних днів.

27 лютого - церковне свято (день пам'яті святого Кирила). На Кирила гарна погода - до морозів.

28 лютого. Якщо в цей день місяць яскравий і чистий - до морозу, а з дахів звисають довгі і товсті бурульки - до затяжної весни.