"Просто спустіться на землю!": військовий експерт розповів, що думають про українську армію в НАТО
Експерт НАТО перерахував основні проблеми ЗСУ
Український журналіст Юрій Бутусов розповів, що насправді думають про ЗСУ експерти НАТО. На своїй сторінці в соціальній мережі Facebook він опублікував кілька цитат експерта НАТО, екс-радника міністра оборони України, підполковника Глена Гранту.
"Поточна практика комплектації штабу АТО з тилових штабів недосконала, так як створює дві армії бойову армію східного фронту і штабну армію Муженка. Я чую це від військових щодня. Це небезпечно для країни, оскільки Путін користується цією ситуацією, і її потрібно терміново міняти", - стверджує Глен Грант.
Крім того, він вважає, що якості будь-якої бригади, батальйону або роти, залежить від їх командира. Якщо керівник буде некомпетентним то і всі, хто йому підкоряються – будуть працювати неефективно.
За словами Глена Гранта, потрібно відмовитися від радянського менталітету, де переважав контроль і покарання винних. Це все потрібно замінити іншою системою – делегування повноважень, мотивацією і нагородою.
"Високопоставлені чини ВСУ діють так, ніби вважають, що вони перемагають, і тому вони концентруються на дуже обмежених успіхах у тактовній війні. Вони разом з Міністерством оборони не помічають головного, так як не готуються досить швидко до стратегічної та оперативної війні, яка, швидше за все, відбудеться не на Донбасі и не дозволить задіяти значні сили з резерву", - сказав Глен Грант і зазначив, що з-за цього Україна може програти у великій грі, так як поки вона посилюється в тактиці, Росія рухається швидше і виграє в стратегії.
Експерт НАТО каже, що українська армія вдосконалюється щодня, але в загальному, вона не є однією з найкращих у Європі, оскільки у неї є деякі організаційні недоліки.
"Поставка Україні "Джавелинів" їх не виправить, а може навіть погіршити їх. Дуже часто надзвичайну хоробрість і незначні тактичні успіхи помилково приймають за операційну і стратегічну здібності. Операційна здатність - це здатність доставити війська в будь-яке місце і виграти битву. Україні поки не вистачає такої можливості. Стратегічні здібності мають чітку загальнонаціональну мету, яка у свою чергу створює засоби для проведення операцій там, де вони потрібні для досягнення цієї мети. В українському уряді поки немає такої логіки мислення, як на національному рівні, так і на рівні Міністерства оборони і військового персоналу", - вважає Глен Грант.
Експерт НАТО вважає, що найкраща практика – це поєднувати військові частини та організації, тоді у всіх буде один загальний спортивний зал і все інше, що можна об'єднати. Це покращить життя солдатів і їх сімей, що значно підвищить бойовий дух. Солдат повинен знати, що його сім'я захищена і в безпеці, у неї є доступ до лікарів, у неї нормальне житло і їй не доведеться чекати 10 місяців, щоб хтось полагодив кран.
"Але з 400 казармами цього не зробити. Це неможливо. Вони просто з'їдять людей і гроші. Маленька деталь: в Англії стандартна кількість пральних машин - одна на шість солдатів. Подумайте про це. Тому що, якщо солдат приходить з полігону брудний і мокрий о 8 годині вечора, а о 6 ранку йому потрібно знову виходити, то ви повинні або дати йому більше комплектів форми, або нормальне обладнання для прання", - пояснює Глен Грант і додає, що не потрібно починати будувати з нуля, потрібно більш ефективно використовувати те що є.
"Адже щоб солдати не йшли з армії, туалети повинні бути хорошими, душі повинні бути хорошими, приміщення для сушіння повинні бути хорошими. Це самий мінімум. Можна жити в одній кімнаті, але не можна жити з холодним душем. Коли ти приходиш після важкого тренування і стаєш під холодний душ - ти не будеш щасливим солдатом. Саме в таких випадках солдати кажуть: "Все. Я йду. Йду". Це секунда справи. Це маленька неприємна деталь, за якою вони йдуть", - вважає експерт НАТО.
"Люди, ви повинні реально дивитися на речі. У вас недостатньо грошей, тому ви повинні переформатувати війська з урахуванням тих грошей, які у вас є, тому що уряд не збирається виділяти вам більше! Просто спустіться на землю!", - сказав Глен Грант.
Скріншот поста (facebook.com/butusov.yuriy)
До речі, солдати на передовій порівняли війну 2014 року з теперішньою.