Кадровий портал "HeadHunter Україна" провів опитування серед українських компаній та офісних працівників, щоб з'ясувати причини, мотивуючі українців жити в режимі "з 9 до 6"
Сьогодні ніхто в Україні не хоче працювати "за їжу". Можливість доарьерного зростання, визнання колег, цікаві завдання, а головний мотив, звичайно - фінансову винагороду. Що українські працівники ставлять пріоритет, вдалося з'ясувати аналітикам кадрового порталу HeadHunter.
Перше місце українські білі комірці віддають перспективі отримувати додатковий дохід. У вигляді бонусів і премій, перспективи підвищення зарплати або можливості підробляти на додаткових проектах. Так вважає дві третини респондентів.
Фото: Результати опитування співробітників українських компаній (ain.ua/hh.ua)
Для 43% опитаних головною мотивацією є цікаві завдання, а можливість кар'єрного росту 39% респондентів поставили на третє місце за важливістю. Важливим для українських працівників є і особливості тайм-менеджменту в компанії: гнучкий графік, розумні рамки дедлайнів і т. д.
З іншого боку, як показало опитування, близько третини українських роботодавців взагалі не обтяжує себе думками про мотивації співробітників. Тобто саме ці люди працюють, що називається, "за єду". Дані другої частини анкетування наведені нижче.
Фото: Близько третини співробітників українських компаній працюють виключно за "ставку", без якої-небудь додаткової мотивації (ain.ua/hh.ua)
Про українських зарплатах: українці не в змозі платити за кіно і музику, а тому нас назвали найбільш "піратської" країною в світі.