ua en ru

Репродуктивне насильство або корупційна схема: Що станеться, якщо гінекологам дозволять відмовлятися від проведення абортів з міркувань совісті

Репродуктивне насильство або корупційна схема: Що станеться, якщо гінекологам дозволять відмовлятися від проведення абортів з міркувань совісті Фото: Акція протесту проти заборони абортів проходила під ВР у квітні 2017 (РБК-Україна)

Чи спричинить за собою новий законопроект порушення прав людини і якими наслідками вона загрожує жінкам - у матеріалі Styler

17 липня у Верховній Раді був зареєстрований законопроект про внесення змін у деякі законодавчі акти України про право лікаря на відмову від аборту з міркувань совісті. Наразі законопроект знаходиться на розгляді комітетів, Styler вирішив дізнатися, як такі закони можуть вплинути на життя українців.

Перший млинець - грудкою

У березні 2017 року в парламенті вже був зареєстрований законопроект, який передбачав чіткі обставини, за яких жінка має право зробити аборт.

Так, нардеп Дмитро Голубов вважає, що єдиними причинами для переривання вагітності можуть бути: пряма загроза життю жінки, наявність медичних показань про патології плоду, несумісну з життям дитини після народження і зачаття дитини внаслідок зґвалтування. Причини для аборту, на думку депутата, має перевірити експертна комісія.

"Давши жінці право самостійно вирішувати питання про проведення аборту, більшість країн не врахував право чоловіка на батьківство (одне з репродуктивних прав людини)", - написав Голубов у пояснювальній записці.

Зазначимо, що при цьому Голубов не згадав про те, що при відмові від дитини відповідальність за його виховання лягає на плечі матері, а не біологічного батька.

Станом на серпень 2017 року, законопроект Голубова не був розглянутий.

Спроба номер "багато"

17 липня у ВР знову був зареєстрований законопроект, що передбачає зміни в процедурі переривання вагітності. Так, 15 народних обранців вирішили, що лікареві потрібно надати право відмови від проведення аборту за моральними і релігійними переконаннями.

“У будь-якому демократичному суспільстві завжди повинен бути дотриманий баланс інтересів: з одного боку, повинно захищатися право людини (жінки) на здоров'я, доступ і отримання медичної допомоги, а з іншого - повинні бути виписані гарантії прав лікарів і права людини на свободу думки, совісті і віросповідання. Право на здоров'я, як і право на свободу думки, совісті і віросповідання, закріплені в основних міжнародних договорах з питань захисту прав людини, чинних для України (перше - у статті 12 Міжнародного пакту про економічні, соціальних і культурних правах 1966 р., друге - у статтях 18 та 19 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права 1966 р., статтях 9 і 10 Європейської конвенції про захист прав людини і основних свобод 1950 р.), в Конституції України (перше - у статті 49, друге - у статтях 34 і 35) та інших актах законодавства. Разом з тим, на противагу законодавчо закріпленої можливості жінки здійснити операцію штучного переривання вагітності за бажанням (стаття 281 Цивільного кодексу та стаття 50 Закону України "Основи законодавства України про охорону здоров'я"), право лікаря відмовитися брати участь у процесі призначення та проведення такої операції не передбачено в чинному українському законодавстві, на відміну від законодавства багатьох зарубіжних держав", - йдеться в пояснювальній записці.

Хоча законопроект ще не розглянуто профільними комітетами, на сайті офіційного представництва Петра Порошенка вже з'явилася петиція проти обмежень прав жінок на штучне переривання вагітності.

“Цей законопроект, по-перше, суперечить статті 35 Конституції України. Церква і релігійні організації в Україні відокремлені від держави, а школа - від церкви. Жодна релігія не може бути визнана державою як обов'язкова". Якщо лікар не може виконувати свої професійні обов'язки, це говорить про його профнепридатність і створює ґрунт для корупції у медичній сфері. По-друге, це порушує права жінок на отримання медичної допомоги по перериванню вагітності. Особливо б'є по малозабезпечених жінках, які не можуть дозволити собі платні послуги або мешканкам сільської місцевості, яким на пошук іншого лікаря потрібен час та гроші. Введення в дію цього законопроекту тільки погіршить становище в суспільстві. Будь-які законопроекти про обмеження абортів повертають нас у часи репресій, подібні ідеї не дадуть ніякого покращення народжуваності, а тільки в рази збільшать кількість кримінальних абортів і самоабортов", - вважає автор петиції.

Справді, у невеликих містах рішення лікаря відмовитися від аборту може стати критичним для жінки. Наприклад, у Ніжині є всього два державних медичних заклади, у яких можна перервати вагітність. У теорії, якщо законопроект про внесення змін у деякі законодавчі акти України про право лікаря на відмову від аборту з міркувань совісті буде прийнятий, і лікарі жіночої консультації та пологового будинку в Ніжині вирішать, що аборт суперечить принципам, жінці доведеться шукати лікаря в іншому місті.

При цьому, варто зазначити, що пошуки лікаря можуть зайняти тривалий час. До того ж, не варто забувати про "народны" методи позбавлення від плоду, які можуть завдати шкоди не тільки ембріону, але і жінці. Так, один з методів передбачає похід до повитухи, яка позбавить від небажаної дитини - проткне матку в'язальною спицею.

Репродуктивне насильство

Прийняття подібного законопроекту обмежує репродуктивні права жінок і може спричинити за собою корупційні схеми, розповіли Styler в громадській організації "Ла Страда-Україна".

“Це порушення репродуктивного права, однозначно. Складно сказати, насильство це чи ні. Начебто, ніхто нічого не забороняє, але це може призвести до суттєвих порушень законних прав жінок", - каже Катерина Левченко, Президент Міжнародного жіночого правозахисного центру "Ла Страда-Україна".

У Києві та інших обласних центрах відмова лікаря від переривання вагітності не настільки критична, ніж в невеликих населених пунктах, вважають у "Ла Страда-Україна".

"Право відмови з боку лікаря все одно передбачає права пацієнта на отримання цієї послуги. У більшості районних поліклінік цим займається тільки один лікар. І його відмова - це ряд незручностей для жінки. Потрібно розуміти, куди їхати на операцію і на якій підставі в іншому районі її будуть приймати. В Україні є досить чітка прив'язка до місця реєстрації. Цей законопроект створює досить серйозні корупційні схеми. Лікар може мати такі внутрішні обмеження, а за 500-1000 гривень вони можуть зникнути. Не хочу сказати нічого поганого про наших лікарів, але прикладів подібного роду досить багато в інших сферах.

У нас в країні такі неврегульованості в законі регулюються за допомогою підзаконних актів. Так ось, що у них буде - складно сказати. Можливо, право на штучне переривання вагітності буде повністю недоступне жінкам", - вважає Катерина Левченко.

Якщо якийсь із законопроектів приймуть, вони призведуть до кримінальних абортів, смертності жінок та збільшення підкидьків, пояснюють в "Ла Страда-Україна".