ua en ru

Батьківська субота 2 березня: що категорично не можна робити

Батьківська субота 2 березня: що категорично не можна робити Ілюстративне фото (wikimedia.org/Petar Milošević)

Батьківська субота - це день особливого поминання покійних

2 березня - батьківська субота. У цей день, за тиждень до Великого посту, в православних храмах здійснюється особливе поминання померлих. Назва "батьківська" швидше за все походить від традиції називати покійних "батьками", тобто тими, які відійшли до батьків. Ще одна версія - "батьківськими" суботи стали іменуватися, тому що християни молитовно поминали в першу чергу своїх покійних батьків.

Батьківська субота 2 березня: що категорично не можна робити

Ілюстративне фото (pixabay.com)

Поминальна субота (Вселенська батьківська субота) 2 березня названа "м'ясопусною". Це тому, що вона доводиться на М'ясопусний тиждень (тиждень перед Масляною). Називають її також Малою масляною.

Сьогодні у церквах і храмах поминають всіх хрещених віруючих, і священнослужителі закликають всіх молитвами допомогти душам знайти спокій.

Що не можна робити у батьківську суботу

Поминальну суботу треба по можливості провести в молитві. Лейтмотив усіх молитов за упокій - прощення гріхів. Мертві вже не можуть каятися і просити прощення, зате ми можемо докласти всіх зусиль і молити Бога про милість до них. І завдяки цьому Господь може змінити долю померлої людини.

Крім того, за традицією віруючі відвідують могили на кладовищах. Можна прибрати на могилі, привести в порядок оградки і поставити свіжі квіти. На кладовищі також здійснюють літію. Для цього запрошують священнослужителя або посилено моляться самостійно.

Важливо пам'ятати, що поминати покійних алкоголем забороняється. А ще на кладовищах не прийнято їсти. Священнослужителі також просять українців утриматися від залишення спомину - продуктів харчування, солодощів і випічки, так як це вважається пережитком язичницької віри.

Нагадаємо, що вже найближчим часом стануться зміни в церковному дрес-коді і календарі.