З днем народження сьогодні вітають українську льотчика Надію Савченко
Сьогодні, 11 травня 2016 року, в української льотчиці Надії Савченко день народження - їй виповнилося 35 років. Ми розповімо про те, як змінилося справа Савченко до ювілейної дати і які важливі події з її біографії сколихнули українську громадськість.
Небайдужі до долі Наджеды Савченко висловлюють свою увагу і передають вітання зі всіх куточків світу:
Початок кар'єри в ЗСУ
Надія Савченко прийняла рішення пов'язати своє життя з ВСУ, почавши службу за контрактом радисткою в залізничних військах, а пізніше – в 95-ї Житомирської аеромобільної бригади, втіливши свою мрію стати льотчицею в реальність.
Вперше Савченко відзначилася, беручи участь у миротворчій місії в Іраку, де служила 6 місяців стрільцем механізованого батальйону. По закінченню місії вона вступила в Харківський університет повітряних сил на штурмана і отримала спеціалізацію "фронтовий бомбардувальник".
Фото: Надія мріяла бути льотчиком з дества (news.bigmir.net)
В цілому, Надія Савченко має 170 годин нальоту і 45 стрибків з парашутом.
З початком бойових дій на Донбасі, Надія Савченко відвідувала зону збройного конфлікту під час відпустки, була в районі аеропорту Краматорська. Пізніше, стала добровольцем "Айдар" і займалася тим, що навчала товаришів по службі.
За заявами самої Савченко, в полон вона потрапила виносячи поранених з поля бою біля селища Металіст під Луганськом. За її версією, повстанський батальйон "Зоря" захопив її незадовго до вбивства журналістів – 17 червня. Цю версію так само підтвердив командир "Айдара".
Практично відразу, 19 червня, в інтернеті опублікували відео допиту вже полоненої Савченко.
Пізніше, 8 липня 2014, відразу після інформації про те, що Сподівання Савченко насильно вивезли з території України і переправили до Воронежа, де утримують в ізоляторі, президент Петро Порошенко видав розпорядження Міністерству закордонних справ і Генпрокуратури про вжиття термінових заходів щодо виправлення ситуації і повернення Надії в Україну.
Як заявила Савченко, її насильно вивезли з України в наручниках і з мішком на голові для передачі спецслужбам РФ. Пізніше, в Ігорі Плотницком, голові ЛНР, вона впізнала одного з тих, хто її полонив. Про це вона розповіла в інтерв'ю після затримання вже в Росії:
У вересні 2014 року Надію Савченко висунули в якості кандидата в депутати від партії "Батьківщина", а в листопаді вона вже звільнилася з ВСУ, приймаючи присягу депутата в письмовому вигляді вже будучи в полоні.
Фото: Суд над Савченко у справі про вбивство журналістів (112.ua)
На початку липня 2014 року представник Слідчого комітету РФ Володимир Маркін заявив, що проти Савченко відкрито кримінальну справу – вона звинувачується в пособництві у вбивстві російських журналістів Ігоря Корнелюка і Антона Волошина. За версією російських правоохоронних органів, Надія Савченко була наводчицей і здала координати журналістів для проведення мінометного обстрілу силами батальйону "Айдар" і надали ряд доказів. Так само на неї було заведено справу про незаконне перетинання кордону.
Захист української льотчиці у відповідь надала алібі, заявляючи про те, що на момент загибелі журналістів, Савченко вже годину як перебувала в полоні, а командир "Айдара" підтвердив, що коригуванням вогню займався він. Відео з допитом Савченко російськими слідчими так само з'явився в мережі буквально відразу після оголошення звинувачень:
Про офіційне думці російської влади щодо причетності Савченко до вбивства журналістів можна дізнатися з прес-конференції з президентом Росії Володимиром Путіним, з яким український журналіст поставив питання безпосередньо ще в грудні 2014 року. "За даними наших правоохоронців, навідником під час вбивства журналістів була саме вона. Якщо ж з'ясується, що вона невинна, то буде звільнена, якщо вина буде доведена, буде відбувати покарання", - сказав Путін.
Вирок Савченко
За результатами численних судових розглядів, юридичних позовів, голодувань та оскарження в Європейському суді, 21 березня 2016 року Донецький міський суд Ростовської області виніс вирок Надії Савченко – винна в незаконному перетині російського кордону і вбивство журналістів Ігоря Корнелюка і Антона Волошина. Суд постановив укласти Савченко на 22 роки в колонії загального режиму і виплатити штраф в 30 тисяч рублів. Останнє слово Надії щодо висунутих звинувачень обійшли весь інтернет:
На наступний день після оголошення вироку Надії Савченко президент України Петро Порошенко виступив у ЗМІ з офіційною заявою:
Переговори про звільнення
На даний момент українські і російські спецслужби провели ряд переговорів, і адвокат Надії Савченко заявив, що у неї є повний пакет документів для екстрадиції в Україну. Хоча і підкреслив, що процес оформлення екстрадиції займе не менше двох місяців, а за фактом прибуття в Україну Надія не буде відбувати термін, так як має імунітет делегати ПАРЄ.
Фото: Документи для экстрадации Савченко вже готові (radiosvoboda.org)
Військове телебачення України ще в 2011 році зняв короткометражний документальний фільм про те, хто ж така Надія Савченко в циклі "20 років незалежності":
Дивно, але пройшовши всі випробування, у свій 35-річний ювілей Надія Савченко залишається незламною і до кінця стоїть на своєму, віддано і, буквально фанатично, відстоюючи інтереси своєї країни. Для тих, хто був поруч з нею в цей нелегкий час, вона назавжди буде не тільки безстрашним офіцером ВСУ, але і жінкою, яку прозвали "Жанна д'арк" за те, як стійко і з гідністю переносить всі покладені на неї тягар.