ua en ru

Серйозна нестача: чому школярі в Україні залишилися без підручників

Серйозна нестача: чому школярі в Україні залишилися без підручників Фото: Підручники (dniprograd.org)

В наступному році може виникнути ще одна додаткова проблема

Експерт пояснив, що причин нестачі підручників у школах України декілька і попередив, що найближчим часом частину з них вирішити буде складно. Про це повідомляє "Апостроф".

Друкарні, які не встигли до 1 вересня надрукувати підручники для перших класів – не винні. Так стверджує джерело видання у видавничому бізнесі.

Він пояснює, що до того, як навчальні посібники змогли потрапити в друк, вони повинні були бути розроблені, затверджені згідно з новими програмами.

"Ми ще в травні попереджали Міносвіти, що виникне колапс. Чому? Минулий рік був присвячений підготовці документів, які регламентують діяльність шкіл і друк підручників. Необхідно було розробити і затвердити стандарт початкової освіти, і тільки після цього видавці і автори могли починати роботу над підручниками. Але стандарт початкової освіти та типові програми були затверджені тільки 21 лютого цього року. Тобто до 21 лютого нічого не можна було робити. А написати новий підручник за тиждень фізично неможливо, хоча видавці і автори почали роботу над новими підручниками, керуючись навіть ще не затвердженими проектами", - пояснює експерт.

Крім того, він розповів про проблеми з підприємствами, які раніше друкували підручники для школярів. У сучасних підприємств часто не вистачає потужності та обладнання.

"Після 2000 року в Україні зникли великі поліграфічні комбінати: "Поліграфкнига", харківська фабрика імені Фрунзе, АТ "Книга", яке було в Києві. Ці підприємства мали потужності і відповідне обладнання, що дозволяє робити підручники у великому обсязі. А сьогодні таких підприємств залишилося дуже мало. Але навіть якщо блок ще можна десь надрукувати, то для того, щоб вкласти у тверду обкладинку, потрібно працювати по кооперації, і книгу передавати з одного підприємства на інше, потім на третє", - пояснює джерело.

Серйозна нестача: чому школярі в Україні залишилися без підручників

Ілюстративне фото (sg-school.kiev.ua)

Також експерт зазначає проблеми з папером. Використовувати папір з Росії тепер неможливо, а в Європі зараз дефіцит.

"У МОН відразу попередили, що російський папір купувати не можна, тільки європейський. А Європа сьогодні сама відчуває гострий дефіцит офсетного паперу. Європейські виробники нас відразу попередили, що Україна знаходиться в кінці списку бажаючих, для неї зарезервовано дуже незначна кількість паперу. Але якщо будуть зростати потреби інших країн ЄС в офсетному папері, то навіть з тієї невеликої кількості паперу, зарезервовані за Україною, будуть забирати частини на потреби країн ЄС", - відзначає експерт.

Він попереджає про те, що в наступному році до всіх перерахованих проблем може додатися ще одна – відсутність бажаючих писати навчальну літературу.

"22 серпня Кабмін прийняв постанову, якою зобов'язав правовласників на авторський рукопис передавати виключні права державі. Це все одно, якби уряд США закупив для армії Boeing, наприклад, 100 штук, а потім прийшов б в компанію Boeing і зажадав від неї всю документацію, патенти безкоштовно передати уряду. Ну ми ж купили у вас продукт, віддавайте технологію. Навіть у радянський час держава не дозволяв собі такі речі. А тепер питання: чи захочуть автори так працювати?" – попередив джерело.

Нагадаємо, раніше ми повідомляли про те, що в Ужгороді книжковий магазин продає зошити з гербами і прапорами Росії.

А також писали про те, що на окупованих територіях батьків змушують підручники роздруковувати на принтері.

Відео: РБК-Україна