ua en ru

Стала відома сума компенсації, яку виплатить Росія українському журналісту за рішенням Європейського суду

Стала відома сума компенсації, яку виплатить Росія українському журналісту за рішенням Європейського суду Фото: Журналіст Максим Буткевич виграв суд проти Росії (Колаж РБК-Україна)

Суд прийняв рішення через 12 років після подачі позову

Європейський суд з прав людини зобов'язав Росію виплатити компенсацію у розмірі 9 тисяч євро українському журналісту і правозахиснику Максиму Буткевичу. Про подробиці виграного суду Буткевич розповів у своєму інтерв'ю для "Громадського радіо".

Європейський суд з прав людини у Страсбурзі задовольнив позов "Буткевич проти Росії", поданий у січні 2007 року і зобов'язав Росію виплатити українському журналісту компенсацію і відшкодування у розмірі 9 тисяч євро за незаконний арешт під час протестів в Санкт-Петербурзі в липні 2006 року.

Максим Буткевич був присутній на антиглобалисткому протесті 16 липня 2006 року в Санкт-Петербурзі в якості журналіста. Влітку 2006 року Максим Буткевич працював на телеканалі "1+1" і для того, щоб бути присутнім на саміті G8 взяв відпустку на основній роботі. У Санкт-Петербург Буткевич поїхав як незалежний журналіст – учасник новинного активістського колективу ЛІНК (Либертарный інформаційно-новинний колектив).

"16 липня 2006-го року я разом з журналістами кількох міжнародних агентств опинився на місці проведення подібних акцій протесту – на Невському проспекті. Акція була і проти Великої вісімки — і невдоволення політикою держав, які входять у Велику вісімку, і проти порушення прав людини з боку російського керівництва. Акція, природно, не була заявлена, тому що всі заявлені акції заборонялися відразу, і була радше символічною, тривала буквально менше хвилини. У якийсь момент активісти вийшли на проїжджу частину Невського проспекту, розгорнули банери, влаштували символічну блокаду дорожнього руху, яка тривала буквально 40 секунд", - розповів Буткевич.

Під час протесту Буткевича затримали російські правоохоронні органи і доставили у відділення міліції, де журналіста звинуватили в адміністративному правопорушенні за невиконання наказу міліції.

"З усіх сторін підбігли люди у формі і штатському, почали затримувати тих, хто проводив акцію, в тому числі, пробігали повз мене. Але я почувався досить спокійно, оскільки я не брав участі в акції, а просто фіксував те, що відбувається на фотоапарат. Але мене заламали, подтащили до міліцейського автобусу, наказали вимкнути фотоапарат, що я відразу зробив. Я сказав, що я – журналіст, і незважаючи на те, що я не виконував жодного редакційного завдання, але у мене була при собі прес-карта Міжнародної федерації журналістів, і ті функції, які виконував по збору та розповсюдженню інформації, – це журналістські функції. Після цього, пролежавши деякий час обличчям у підлогу в цьому автобусі, був разом з іншими привезений в ділянку. Далі був досить сумний цирк на протязі декількох годин, після чого під копірку були відштамповані протоколи у всіх затриманих", - розповів журналіст.

Справу розглядали в прискореному порядку та протягом доби його засудили до трьох днів утримання під вартою. 18 липня апеляційний суд зменшив цей термін до двох днів і Буткевича звільнили.

Європейський суд з прав людини, розглядаючи справу "Буткевич проти Росії", одностайно визнав, що правоохоронці порушили пункт 1 статті 5 (право на свободу і безпеку), пункт 1 статті 6 (право на справедливий судовий розгляд справедливим судом) та статті 10 (свобода вираження поглядів).

За рішенням суду Росія зобов'язана виплатити Максиму Буткевичу 7 тисяч євро компенсації і 2 тисячі – відшкодування матеріальних витрат.

До речі, українці засипали європейські суди позовами проти Росії.