Про перспективу повернення Криму військовим шляхом може говорити тільки популіст, вважає Голованов
Василь Голованов – один з найвідоміших телеведучих України. Він також є виконавчим продюсером телеканалу NEWSONE. На цьому каналі він веде програми "Великий вечір" та політичне ток-шоу "Український формат". Наприкінці березня 2018 року Василь Голованов отримав премію "Людина року-2017" в номінації "Телевізійний журналіст року".
До співпраці з NEWSONE Василь Голованов працював ведучим на "Просто радіо" і на каналі "112 Україна". Також він не покидає роботу актором в театрі "Чорний Квадрат", намагаючись приділити йому якомога більше часу.
Ми зустрілися з Василем, щоб поговорити про українську журналістику, його бачення українського політикуму і про те, що зараз відбувається в країні. Також - як, на його думку, будуть розвиватися події на Донбасі і наскільки сильно в Україні за останні кілька років змінилося громадянське суспільство.
Отримавши премію "Телевізійний журналіст року" у березні цього року, Василь Голованов зазначає: в Україні все ж не так багато премій для представників сфери медіа.
"Але, з іншого боку, якщо б премій було занадто багато, то вони б знецінилися. У нас їх декілька і, швидше за все, цього достатньо. Якщо сказати, що премії мені не потрібні, то це буде лукавством. Безумовно, будь-яка премія - це підтвердження досягнення роботи. Мені дуже приємно, що Вища Академічна Рада загальнонаціональної програми "Людина року" відзначила мене. Я другий рік поспіль номінований і опиняюся в трійці кращих", - говорить він.
Останнім часом телеканал NEWSONE, де працює Голованов, у залученні аудиторії робить велику ставку на соцмережі і Youtube.
"До цього року ми не так серйозно концентрувалися на соцмережах. Youtube – окрема історія. Нещодавно наш Youtube-канал переступив позначку 150 тисяч підписників. Для нас це великий крок, адже ще півроку тому там було 80 тисяч користувачів", - зазначає він.
При цьому журналісти телеканалу звикли щодня працювати з колосальною кількістю інформації в умовах, коли тенденції в цифровому світі змінюються дуже швидко.
"По факту новину живе 3-4 дні. У нас ось такий "жаркий", швидкий ритм постійно. Те, що вчора було на першій шпальті, сьогодні вже внизу або ж взагалі про це забули", - додає він.
Формат ток-шоу, яке веде Василь Голованов, передбачає спілкування з політиками. Але сам телеведучий із задоволенням спілкувався б і з науковцями, лікарями, спортсменами.
"Так, ми робимо наголос на політику. Хоча я з задоволенням поговорив би з філософами, істориками, спортсменами. Я не дотримуюся думки, що зі спортсменами нема про що поговорити. Це люди, які багато бачили у спортивному житті і зіграли велику роль для країни. Але, як показує практика, це мало цікаво нашому глядачеві. Людям цікаві суперечки та баталії політиків. Якщо починати говорити трохи глибше в бік від питання пенсій та курсу долара, то глядачі цим вже не цікавляться. Економіка і наука цікава далеко не всім", - каже телеведучий.
При цьому він прагне не обмежуватися тільки політикою в тих темах, які висвітлює.
"Ефір – це як меню ресторану, і ми маємо наповнювати це "меню" різними "стравами". Людина ж не може весь час їсти тільки одне, навіть найсмачніше м'ясо. До нього потрібен гарнір", - додає він.
Будучи постійно зайнятим на NEWSONE, Голованов все ж чимало часу приділяє і рідному театру "Чорний квадрат".
"Я продовжую грати, але тільки на вихідних, та й те - не на кожних. Я практично перестав їздити на гастролі, адже зайнятий кожен будній день. Але залишати театр я не збираюся. Ця робота приносить колосальне задоволення! Для мене дуже важливий живий глядач, який не зрівняється з мільйонною аудиторією по телебаченню. Глядач для мене - як батарейка, яка заряджає і дає сили", - говорить Голованов.
У більшості ефірів ток-шоу, яке веде Василь Голованов, бувають гострі політичні баталії.
"А глядачі реагують, безумовно, більше на правду. На жаль, зараз не всі ЗМІ України мають розкіш говорити правду і висвітлювати події в нашій країні або прикордонних країнах з різних сторін. Ми собі можемо дозволити таку розкіш. І РБК-Україна може. Але є ряд ресурсів: теле-, радіо - або інтернет видань, на яких надіті наручники інвесторами або Банковою", - каже телеведучий.
За його словами, одна з величезних проблем України – коротка політична пам'ять виборця, коли люди часто забувають про невиконані обіцянки політиків і знову голосують за ті самі обличчя.
"Ми часто обговорювали це. Говорили, що у наших виборців коротка політична пам'ять, на превеликий жаль. Ми бачимо запит на нові обличчя в політиці, але на виборах з року в рік результат той самий. Це ті ж люди, які подають свої передвиборні тези, тільки в іншій обгортці. Варто подивитися на склад Верховної Ради, і ми побачимо, що деякі люди там сидять десятиліттями. Звичайно, після подій 2014 року там з'явилося багато нових облич, але решта, база політикуму, залишається старою", - звертає увагу Голованов.
За його словами, багато політиків знаходяться в парламенті вже по двадцять років. Для когось це основна частина їх політичної кар'єри.
"Наприклад, ми пам'ятаємо, як скрізь по Україні розвісили білборди з обіцянками Юрія Луценка зняти депутатську недоторканність. Але що ми бачимо? Він зайшов у парламент, був головою президентської фракції. Тепер він займає іншу посаду. А "віз і нині там", як кажуть. Депутатський імунітет як був, так і залишається. За фактом бачимо, що до 9 скликання ми дійдемо з імунітетом всіх депутатів, хіба що за рідкісним винятком", - додає він.
Хоча громадянське суспільство і намагається контролювати обіцянки політиків і нагадує їм про невиконані, навіть у позиції найстійкіших активістів можна побачити розчарування подіями в країні, каже телеведучий.
"Активність знижується через розчарування, через відсутність глобальних змін. Але не будемо забувати про активістів, які мотивовані грантами, якоюсь іншою допомогою. У них залишається більше стимулу вести свою роботу, вони все ще не втрачають сил. Розчарування відчувається і серед тих, хто повернувся з АТО. Повернувшись, вони відчувають свою незахищеність: хтось втратив здоров'я, хтось - роботу. Їм давали якісь гарантії, збереження робочих місць. Але не всім вдалося повноцінно повернутися в цивільне життя".
Стикаючись з несправедливістю в мирному житті, військові в запасі все більше розчаровуються у владі, що може вилитися у протести. До того ж, один на один з проблемами виявилися і переселенці, додає Голованов.
"Є серйозні розмови про те, щоб створити Міністерство з питань роботи з ветеранами. Вважаю, що це навряд чи створить робочі місця для колишніх військових, хіба що тільки у самих міністерствах. Не думаю, що є сенс у створенні цілого міністерства для таких цілей. Досить створення комітету або іншого підрозділу. Ну і цим і так повинно займатися Міністерство соціальної політики", - висловлює думку Голованов.
Він нагадує: люди швидко розчаровуються в тих політиках, яких ще вчора звеличували.
"По суті ті, хто очолив Майдан, сьогодні зайняв перші місця в антирейтингах. Прикладом може бути гучна історія з побиттям Тетяни Чорновіл, журналістки на той момент, а зараз - члена фракції Народний фронт. Розслідування не показали, всіх винних не покарали, кінцевих замовників не назвали. Не дивлячись на те, що Чорновіл - у фракції міністра внутрішніх справ. Плюс - до Чорновіл був запитання іншого характеру. Всі ми пам'ятаємо, як вона була помічена за "неперсональным голосуванням". А до цього таврувала ганьбою депутатів за те ж саме, будучи ще журналістом. А опинившись у депутатському кріслі, почала займатися кнопкодавством буквально в дві руки. Не можна приймати закон, порушуючи закон. Це ламає логіку самого закону. Тоді закон, який ти приймаєш, теж не буде дотримуватися", - висловлює думку телеведучий.
За його словами, активність втрачати не варто, адже часто саме громадянське суспільство дозволяє вирішувати багато важливих питань.
"Нещодавно мене вразив чоловік, який у пожежі в Кемерові втратив дітей, дружину і сестру. Спочатку він був активним учасником протестів. Але зараз на камеру він каже, що не має претензій ні до губернатора, ні до президента. Ось так. Видно, що з ним була проведена якась робота, щоб не сказав зайвого. Адже ця трагедія, по суті, перекреслила його життя, а тут він раптом вже не має ні до кого претензій!" - каже Василь Голованов.
Ми не могли не запитати телеведучого його думку про арешт народного депутата Надії Савченко, яка до недавнього часу вела програму на телеканалі NEWSONE, де працює сам Василь.
"За день до арешту Савченко у нас з нею був дуже хороший ефір. Це був ефір, я би сказав, на піку глядацького інтересу. Ми йшли по тонкому льоду. З одного боку, частина людей хотіла підтримати Савченко, а з іншого – думали, що прокурор може видати неспростовні докази, і наступного дня він надав відео, зняте прихованою камерою".
З Надією Савченко Василь Голованов знайомий близько року.
"Вона вела у нас на каналі "Суб'єктивні підсумки" по вівторках. Мала можливість висловлювати свою думку і слухати думку глядачів. Не всі були на її боці, але вона відповідала глядачам досить адекватно. Не знаю, як буде далі розвиватися історія. Ми будемо висвітлювати всі судові засідання. В цілому, ситуація дуже неоднозначна, і в ній ще потрібно розбиратися. Сама Надія не спростовує, що ці відео - фейк", - додає він.
В інтерв'ю ми також торкнулися теми розвитку подій у зоні АТО. Деякі вважають, що проблема, вірогідно, затягнеться на роки. З такою думкою згоден і Василь Голованов.
"Ця війна – велика рана на тілі країни, яку не вилікувати "подорожниками", тобто м'якими заходами. Але в той же час я не бачу військового вирішення конфлікту, адже на рахунку - кожне життя! Все вирішать тільки дипломатичні переговори. Вважаю, що проблема Донбасу тісно пов'язана з анексією Криму, тому ці два глобальні питання повинні вирішуватися в комплексі. Але це точно підуть довгі роки", – висловлює думку телеведучий.
Він зауважує: сьогодні про анексію Криму в ЗМІ говорять все менше.
"Про перспективу повернення Криму військовим шляхом може говорити тільки популіст. "Проголосуйте за мене і я поверну Крим" - так не буває! Уявіть ситуацію: виходить Путін і каже: "Вибачте, я помилився. На мене натиснула Європа, Америка, і я вважаю, що Крим треба повернути". Звичайно, був псевдореферендум, і були підроблені результати. Але в Криму залишається багато людей, які були за Росію. Що з ними робити після повернення півострова? Це відкрите питання", - говорить він.
За словами телеведучого, багато в чому злий жарт із півостровом зіграв статус автономної республіки Криму, що дозволило йому десятиліттями бути відокремленим від України.
"Держава не звертала на Крим уваги, крім того, що хтось час від часу вимовляв якісь полум'яні промови. По суті нічого не робилося, щоб Крим став повноцінною частиною країни. А тим часом поки що Донбасу світить доля Придністров'я і Абхазії, які не визнані світом і не входять до складу Росії. Поки я бачу такий сценарій, хоча особисто я вважаю це категорично неправильним", - констатує Голованов.
Раніше соцмережі сколихнула заява російської телеведучої.