У Києві презентували унікальний проект, що занурює глядача у події 20 лютого 2014 року, коли на Інститутській розстрілювали протестувальників
У середу 12 вересня у "Планеті Кіно" відбувся передпоказ проекту Aftermath VR: Euromaidan, над яким команда New Cave Media працювала протягом 2017 року.
"Проект розповідає про трагічні події ранку 20 лютого 2014 року в інноваційному форматі віртуальної реальності. Вдягнувши VR-шолом, кожен може опинитися на Інститутській та через архівні матеріали, артефакти з Майдану та 360° інтерв'ю з очевидцями дізнатися більше про те, що сталося "чорного четверга", - так описують проект його розробники.
Aftermath VR – водночас інтерактивний документальний фільм і віртуальний музей просто неба. Влітку 2017 року проект став одним з 11 переможців Journalism 360 Challenge та отримав грант на розробку від Google News Lab, Knight Foundation та Online News Association. Розробники проекту зняли сотні тисяч фотографій Інститутської і Майдану Незалежності, аби перенести центр Києва у віртуальну реальність.
Глядачі проекту зможуть пройти 200 метрами вулиці Інститутської. Вперше в історії інтерактивна територія такого розміру переноситься у VR.
Відео: У Києві презентували унікальний проект, що занурює глядача у події 20 лютого 2014 року на Інститутській (video.rbc.ua/Валентина Балабанова)
На передпоказі команда New Cave Media показала бета-версію проекту. Завершити його команда планує до кінця 2018-го року. Styler побував на події і з'ясував, чим проект унікальний і важливий для майбутніх поколінь.
Сергій Полежака і Олексій Фурман – засновники київської студії імерсивного сторітелінгу New Cave Media. Вони разом із командою презентували проект Aftermath VR: Euromaidan.
"Ми з Сергієм колись давно познайомилися на підготовчих курсах університету. І хто б міг подумати, що врешті все так складеться! – розповідає Олексій Фурман. – З 2009 року ми працювали новинними фотографами в Україні. Висвітлювали події Євромайдану, починаючи з перших його днів. Потім я поїхав до Криму, ми з Сергієм у тому ж 2014-му зустрілися в окупованому Донецьку. Далі ми поїхали навчатися за кордон. Сергій – до Данії, я – до Штатів. І коли повернулися у 2016-му, ми зустрілися з нашим другом Кирилом Жилінським, і так народилася наша студія".
Студія займається унікальними для України речами - імерсивним сторітелінгом: допомагає в першу чергу брендам розповідати історії за допомогою віртуальної реальності, доповненої реальності, 360-відео. Такі методи допомагають глядачеві максимально зануритись в історію, абстрагувавшись від усього навколо.
"В основі будь-яких із цих історій лежить те, чому ми навчилися при роботі з медіа: це захоплююча розповідь, сторітелінг. – каже Сергій Полежака. – Розповідь журналістських історій – це те, що було з нами з перших днів нашого професійного життя. Ми були першими в Україні, хто почав використовувати 360 відео для розповіді журналістських історій".
Команда у різний час робила мультимедійні проекти для Радіо Свобода, Української правди. В цих проектах є текстова складова, фото і 360-відео.
Також вони створювали подібні історії для New York Times та департаменту Aljazeera, який займається імерсивним сторітеллінгом.
Відео: Aftermath VR: Euromaidan Teaser Trailer UA (Youtube-канал New Cave Media)
"Під час роботи ми неодноразово поверталися до однієї події, яка дуже важлива для всіх нас. Це події 20 лютого 2014 року, коли за один ранок загинуло 30 людей в самому кінці Майдану. Герої Небесної сотні загинули, і ціною їхнього життя був повалений злочинний режим Януковича. Це безпрецедентна подія в історії України, а 20 лютого 2014 року – це безпрецедентна трагедія в історії нашої сучасної держави, один із найтрагічніших днів", - розповідають розробники проекту.
Олексій Фурман та Сергій Полежака були тісно пов’язані із журналістикою та комунікаціями, тому їм було особливо боляче спостерігати масову кампанію із дезінформації, яка розгорнулася наступними днями з боку Росії.
Фото: Команда New Cave Media, яка працювала над проектом Aftermath VR: Euromaidan (РБК-Україна/Віталій Носач)
"Це був далеко не перший і не єдиний випадок, коли російська пропагандистська машина створювала безліч фейків, аби відбити у людей бажання розібратися в ситуації. Таке ставалося і потім, але через те, що ми там були присутні, у нас є до цієї ситуації персональне відношення. Це було наше бажання – з одного боку розповісти про події 20 лютого а з іншого – унікальні особливості віртуальної реальності стали основою народження нашого проекту", - каже Олексій Фурман.
У команді New Cave Media пояснюють: одна із особливостей віртуальної реальності полягає в тому, що вона ізолює глядача від усього, що відбувається навколо. Люди проводять 15-20 хвилин у VR-окулярах, роздивляючись, проживаючи історію та максимально у неї занурюючись.
Також люди не лише спостерігають певну історію. Вони ще й вірять у те, що опинилися у цьому світі самі. Це і створює той самий імерсивний ефект, який дає набагато більший рівень емпатії і відчуття діалогу із тими, хто ці історії для людей розповідає.
Фото: Подивитися проект зібрався повний зал (РБК-Україна/Віталій Носач)
У компанії вирішили використати цю особливість у проекті про Євромайдан, що дало змогу активістам і учасникам Революції розповісти про події, які відбувались на цій вулиці. Основа проекту – віртуальний світ. Його у проекті намагалися зробити максимально реалістичним.
За допомогою фотограмметрії створили тривимірні моделі якомога ближчими до реальних. На презентації команда показала щит із Майдану – музейний артефакт, який відсканували і відтворили у VR. Під час занурення у віртуальну реальність щит та інші об'єкти можна роздивитися з усіх боків.
"Ми почали із 360-відео, а далі почали вивчати техніку, яка називається фотограмметрія, - кажуть розробники. - Її протягом довгого часу використовують архітектори, розробники комп’ютерних ігор. Ми навчилися цій техніці у наших колег із Польщі. Ми подумали: що якщо поєднати в одному проекті наше бажання розповісти історію 20 лютого і ті технічні навички, які ми отримали? Подумали: а що буде, якщо ми відскануємо сучасну вулицю Інститутську, щоб розповісти цю історію? Ми хотіли зробити це в контексті, щоб не було можливості для міфотворення. Ми поєднали всі ці ідеї в єдиний проект, який називається Aftermath VR: Euromaidan".
Сканування об’єктів відрізняється тим, що його треба робити при розсіяному світлі. Для цього в ідеалі має бути максимально сірий сухий хмарний день. В результаті з'являється тривимірна модель або фотоскан, а у випадках, коли фотограмметрія неможлива, команда робить фотографії об’єкту в усіх ракурсах, щоб мати чітке уявлення про пропорції і про те, з якого матеріалу зроблений об’єкт.
При створенні проекту команда намагалася відтворити всі особливості матеріалу, аж до відтінку металу моста на Інститутській і мінімальних подряпинах на ньому.
Фото: Основа проекту – віртуальний світ. Його у проекті намагалися зробити максимально реалістичним (РБК-Україна/Віталій Носач)
Для максимальної документальності при створенні текстури об’єкту використовують фотографії і намагаються повторити все, закінчуючи невеликими мало помітними табличками на Інститутській. Врешті виходить оптимізована модель і необхідний набір текстур, які передають розробникам. Ті у свою чергу додають об’єкти у загальне тло.
Ті, хто занурюється у перенесену в VR Інститутську, помічають жовту лінію, яку в команді називають "мотузком для білизни". Вона виконує функцію провідника: повторює шлях майданівців-протестувальників, які йшли з самого ранку з Майдану по вулиці Інститутській.
На жовтій лінії розміщується контент: лінійно і хронологічно. Це дозволяє синхронізувати рух майданівців з архівними фотографіями. В результаті тривала і копітка робота формує повноцінну історію, яка складається із фото та відео. Поступово, хвилина за хвилиною, розповідається історія 20 лютого.
Починаються описувані події приблизно із 8.53 ранку того трагічного дня, коли міліція відступає, а протестувальники починають наступати. На даний момент історія закінчується біля Жовтневого палацу, коли сумнозвісна "чорна рота" починає відступати у бік урядового кварталу. Але це не кінець історії: зараз команда працює над четвертим розділом, який покаже найтрагічніші події Майдану. Тоді біля виходу зі станції метро Хрещатик за кілька годин було смертельно поранено 30 людей.
Для того, щоб не перетворити увесь проект на хроніку подій, а зробити з неї повноцінну історію, команда вдалася до незвичного поєднання різних методик. Так, у 3D-моделі ми зазвичай бачимо не анімований порожній світ. Через це неможливо поставити у цей простір людей, які би щось показували або розповідали.
Тому команда відзняла серію 360-відео інтерв’ю з очевидцями подій Майдану 20 лютого і поставила їх у цю 3D модель таким чином, щоб вони способом мозаїки вели від однієї історії до іншої і розповідали, що відбувалося навколо них того трагічного дня.
"Коли ви йдете по 3D-моделі, то бачите сферу, активуєте її і опиняєтесь у цьому самому місці, але вже у справжній Інститутській із перехожими, які крокують повз, із людиною, яка згадує ті події персонально для вас", - каже Сергій Полежака.
Під час роботи над проектом Aftermath VR: Euromaidan команда New Cave Media отримала безліч фото- та відеоматеріалів від українських журналістів, фотографів та операторів, які були присутні в той день на Майдані та на Інститутській.
Учасники команди передивилися гігабайти інформації і сформували з них історію трагічного ранку 20 лютого 2014 року. Проекту допомагає також Музей Майдану, надаючи для сканування і фотографування артефакти Революції.
"Коли ми готували проект, то ще не знали про те, що вулиця буде перебудовуватися в рамках спорудження Меморіалу Героям Небесної Сотні., - каже Олексій Фурман. - Ми відсканували Інститутську в тому вигляді, якою вона була восени 2017 і навесні 2018 року. Ми зберегли вулицю Інститутську у VR для майбутніх поколінь. Нас часто запитують: "Чи можна у вас підняти шматок бруківки і кинути його? А "Молотова" кинути можна?”. На жаль чи на щастя, у цьому проекті у нас немає такої гейміфікації. Це не комп’ютерна гра, не зважаючи на те, що ми робили її на так званому "гральному" рушії".
Розробники планують завершити проект Aftermath VR: Euromaidan до кінця цього року. Поки ж переглянути бета-версію проекту можна абсолютно безкоштовно у "Планеті Кіно" протягом місяця, починаючи із 13 вересня.
Відео: Наші відважні дівчата у лавах української армії (video.rbc.ua)
"Без фальшувань історії і "совєцької" ментальності": ексклюзивне інтерв'ю Ігоря Пошивайло про те, яким хочуть створити Музей Майдану в Києві.
"Усвідомив, що нація потребує "хірургів", бо таблетки вже не діють": відверта історія лікаря-учасника Майдану.