ua en ru

Ціни на газ можуть знизиться: названа причина

Ціни на газ можуть знизиться: названа причина Підвищення цін на газ в Україні (фото: naftogaz.com)

Підвищення цін на газ в Україні для населення скасовується

Підвищення цін на газ в Україні для населення з 1 травня може не відбутися. У Нафтогазі заявили, що підвищувати тарифи через півтора місяці зовсім необов'язково. Виявляється, імпортний газ вже настільки дешевий, що населення платить ринкову ціну. Однак, багато теплокомуненерго хочуть підняти тарифи на тепло і гарячу воду ще на 20%. Експерти розповіли, чи можна цього уникнути.

У "Нафтогазі" заявили про те, що тепер населення почало платити більше, ніж потрібно. Ціна на європейському ринку за останні місяці знизилася настільки, що з квітня українські трейдери, ймовірно, будуть пропонувати газ за ціною більш низькою, ніж поточна, встановлена для населення в постанові про ПСО (постанова про покладення спецобязательств. - Ред.).

"З урахуванням ПДВ і витрат на транспортування і поставку ціна виходить на рівні приблизно 8380 грн/тис. кубометрів, а населення платить за 8550 гривень", - заявив глава компанії Андрій Коболєв.

Керівник "Нафтогазу" зазначив, що завдяки реформі ринку десятки компаній вільно купують газ у Європі і постачають його українським комерційним споживачам. Однак приватні споживачі купують паливо за фіксованою ціною, яку визначає уряд.

"Ми впевнені, що побутові споживачі повинні отримати можливість вільно вибирати постачальника з урахуванням кращої ціни, надійності та сервісу", - вважає Коболєв.

В п'ятницю цю ідею підхопив прем'єр-міністр Володимир Гройсман, який заявив, що ініціює "робочу дискусію" з Міжнародним валютним фондом для обговорення питання доцільності подальшого підвищення ціни на газ для населення.

"Вчора "Нафтогаз" заявив, що він купує дешевий газ. У нас є гранична ціна - 8550 грн за тисячу кубічних метрів. А вони ("Нафтогаз" - ред.) кажуть, що можна уникнути подальших підвищень тарифів на газ для населення. Тому я дам доручення "Нафтогазу" спільно з міністерством фінансів почати робочу дискусію з Міжнародним валютним фондом, для того щоб врегулювати це питання, спираючись на пропозиції "Нафтогазу", - сказав Гройсман.

Щоб тримати низькі тарифи, підприємствам ТКЕ доведеться закуповувати газ в період, коли він дешевий. Але для цього потрібно мати обігові кошти й можливість їх заморозити на тривалий період часу.

"Облгази повинні будуть закуповувати газ наперед і продавати його населенню. Крім того, виникає повна відповідальність місцевих органів влади і підприємств теплокомуненерго в підписанні угод щодо закупівлі газу з попередньою передоплатою на вільному ринку. А це вони навряд чи захочуть робити", - пояснює економіст Борис Кушнірук.

Так що ймовірність зниження тарифів найближчим часом малоймовірна. А що буде з нового року, коли ціна на газ для населення має зрівнятися з промислової, і зовсім ніхто не візьметься прогнозувати. Все буде залежати від світової кон'юнктури і курсу гривні.

Нагадаємо, що обсяги газу в ПСГ перевищили торішній рівень.

Раніше ми писали, що "Миколаївгаз Збут" повідомляє своїх клієнтів про структуру ціни газу.