ua en ru

Ціни на ліки стали причиною відмови від лікування кожного другого українця

Ціни на ліки стали причиною відмови від лікування кожного другого українця Фото: Аптека

Дослідження показало, що кожен другий хворий в Україні відмовляється від лікування через високі цін

В Україні кожен другий пацієнт відмовляється від лікування або відкладає його через нестачу грошей. 94% пацієнтів, які брали участь у фокус-групах, назвали головною проблемою саме високу вартість препаратів. 48% пацієнтів скаржаться на підробки та неякісні препарати. Майже 70% лікуються самостійно. Такі дані з'явилися в результаті дослідження, проведеного в рамках проекту USAID "(Без)коштовна медицина" і виконаного БФ "Пацієнти України".

"Безкоштовна медицина в Україні – це міф. За фактом кожен пацієнт платить двічі – у вигляді податків і під час візиту до лікаря. Медицина повинна бути якісною та доступною одночасно. Поки ж українцям доводиться відмовлятися від лікування, відкладати його або приймати ліки, консультуючись у знайомих або в інтернеті. Часто українські пацієнти не знають про безкоштовні державні програми лікування та можливості отримувати безкоштовні ліки", – сказала виконавчий директор БФ "Пацієнти України" Ольга Стефанишина.

З'ясувалося, що з фінансових причин понад 56% пацієнтів приймали лише частину прописаних ліків. 43% хворих довелося позичати гроші на лікування або продавати цінні речі, в тому числі майно.

Щоб удосконалити вже запущені реформи, отримані результати разом з висновками та рекомендаціями БФ "Пацієнти України" були передані в МОЗ.

"Медичні послуги в Україні повинні бути якісними та доступними для кожного пацієнта, і ми робимо все можливе, щоб реформа медицини стартувала вже в цьому році. Сподіваємося, що до травня буде прийнято закон "Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів". Крім того, з квітня 2017 планується впровадження програми реімбурсації (компенсації) вартості ліків в аптеках. На це уряд виділить 500 млн гривень. До кінця року має запрацювати і єдина електронна база всіх пацієнтів", – розповіла в. о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун.

Близько 69% хворих займаються самолікуванням, не звертаючись за допомогою до лікарів. Насамперед причиною стає ціна медпослуг, недовіра до лікарів і низька культура лікування самих українців. Половина громадян купували ліки за порадою знайомих або прочитавши рекомендації в мережі.

"Цим дослідженням ми хотіли не тільки продемонструвати проблеми українських пацієнтів, але й "озброїти даними" уряд України. Його результати призначені для інформування, використання при впровадженні реформ, спрямованих на вирішення проблем кожного окремого пацієнта і, таким чином, населення в цілому. Адже реформа системи охорони здоров'я є пріоритетною для України", – зазначила директор Регіональної місії USAID в Україні, Білорусі та Молдові Сьюзан К. Фріц.

На непрофесіоналізм медперсоналу скаржилися близько 40% учасників фокус-груп. В основному причиною була некомпетентність і байдужість лікарів, а також те, що лікарі часто не питають пацієнта про його стан, не пояснюють або пояснюють занадто поверхово, що саме вони призначили і чому.

Медики лише в половині випадків пропонують пацієнтам ліки дешевше або дорожче на вибір. Третина пацієнтів зізнаються, що лікарі виписують занадто багато ліків. Також однією з причин недовіри пацієнти вважають корупцію в лікарнях.

Аналіз топ-100 найбільш продаваних ліків в аптеках України показав, що пацієнти щороку витрачають понад 3 млрд грн на ті, без яких можна було б обійтися.

За даними дослідження, щоб стати здоровим, пацієнтам доводиться відкладати лікування, проходити неповний курс, позичати гроші, і, навіть, продавати майно.

До речі, медицина стане доступною після зміни механізму держфінансування.