Вбивство Ноздровської: названі 5 невідповідностей в офіційній версії
Вбивство Ноздровської могли скоїти кілька людей
Під Києвом сталося вбивство правозахисниці Ірини Ноздровської. За підозрою у злочині затримали 64-річний жителя села Демидів Юрій Россошанський. Під час судового засідання 9 січня 2018 року він визнав свою провину. Однак адвокати підозрюваного у вбивстві правозахисниці Ірини Ноздровської заявили, що Россошанський обмовив себе і взяв чужу провину. Фахівці прокоментували ситуацію і висловили сумніви в офіційній версії. Ситуацію прокоментували судмедексперт Володимир Юрченко та експерт-кримінолог Ганна Маляр виданню "Страна.uа".
Адвокат потерпілої сторони Олександр Панченко заявив, що "на думку захисників підозрюваного, є підстави вважати, що Юрій Россошанський себе обмовив".
"Підставою припускати, що Юрій Россошанський не визнає себе винним у вбивстві юристки, є подана його адвокатами апеляція про зміну запобіжного заходу з арешту на домашній арешт. У цьому документі захисники підозрюваного стверджують, що напередодні затримання 8 січня він не спав дві або три доби. Відповідно, перебував у нестабільному психічному стані і міг себе обмовити", - зазначив інший адвокат потерпілої сторони Анатолій Худяков.
У той же час, дружина заарештованого, Ольга Россошанська повідомила виданню, що "не знає, що саме могло підштовхнути чоловіка заявити про свою невинність. Але впевнена, що Юрій не вбивав Ірину Ноздровську".
Адвокати потерпілої сторони, у свою чергу, не раз заявляли, що сумніваються в компетенції слідства.
"Поліція досі не надала нам усіх матеріалів справи для ознайомлення. Але у нас вже накопичилося багато незручних для слідчих питань", - зазначив Худяков.
Видання з'ясувало, чому адвокати не довіряють слідству.
Питання №1. Чи можна довіряти експертизі ДНК?
За словами заступника голови Нацполіції В'ячеслава Аброськіна одним з доказів вини Россошанського є експертиза ДНК: на тілі вбитої фахівці виявили частинки біоматеріалів підозрюваного.
"Конкретно мова йде про буккальний епітелій (простіше кажучи, слизову оболонку порожнини рота)". Але тіло Ірини Ноздровської було у воді майже три доби (юристка зникла 29 грудня, а знайшли її 1 січня - ред.). Чи можливо після цього провести експертизу ДНК?" – сказав Худяков.
Судмедексперт Володимир Юрченко відзначив, що "складно робити висновки, якщо не бачив матеріалів експертизи".
"Але, чесно кажучи, у мене виникають питання до фахівців, які проводили дослідження. По-перше, не зрозуміло як слина підозрюваного потрапила на труп, і на якій частині тіла її виявили. Якщо в момент вбивства жертва була одягнена, - залишається тільки обличчя і руки", - сказав Юрченко.
"По-друге, для проведення експертизи необхідна певна кількість матеріалу, а чи був достатній обсяг у фахівців - невідомо. Справа в тому, що клітини з порожнини рота дуже вразливі, руйнуються під впливом ультрафіолету і змиваються водою. А в даному випадку після вбивства тіло загиблої кинули у воду. Потім його витягли з води, накрили якимось предметом (наприклад, мішковиною) і повезли в морг. А там, перед розкриттям, знову обмили. Чи залишилася на тілі жертви достатня кількість субстанції для дослідження? Судіть самі. Особисто мені здається, що таке неможливо. Але робити остаточні висновки я, звичайно, не можу не вивчивши експертизу", - додав фахівець.
Питання №2. Чому ніхто не чув криків жертви і не бачив, як несуть її тіло?
Згідно з версією слідства, вбивство Ноздровської сталося увечері 29 грудня приблизно з 17.20 до 18.20 в селі Демидів Вишгородського району. Юрій Россошанський нібито випадково зустрів правозахисницю на зупинці. Між ними виник конфлікт, в ході якого підозрюваний завдав Ірині Ноздровській смертельні ножові поранення.
У виданні відзначили, що поруч із зупинкою розташовані житлові будинки, а неподалік знаходиться сільмаг. Таким чином, хтось міг чути крики жертви або, навіть, побачити, як несли її тіло.
"Це якась фантастична історія. У житті так не буває. Навіщо вбивці (тим більше, людині, яка раніше подібних речей не скоювала) вибирати в якості місця злочину таке людне місце? Та ще й в годину "пік"? Як раз в цей час на зупинку приїздять маршрутки зі столиці - місцеві жителі повертаються з роботи. Крім того, багато людей заходять в сільмаг", - висловилася експерт-кримінолог Ганна Маляр.
Оскільки перед вбивством Россошанський випив зі своїм сватом і перебував у стані алкогольного сп'яніння, є ймовірність, що він скоїв вбивство у стані афекту.
"Заперечувати не можна нічого. Але тоді чому ніхто не чув криків жертви? За словами працівників магазину під час вбивства вони як раз брали товар. Чому вони стверджують, що навколо було тихо? Крім того, на зупинці маршруток, не була виявлена кров жертви. Між тим, за даними слідства Ірина Ноздровська загинула від крововтрати. На мій погляд, тут явно щось не сходиться", - зазначила Ганна Маляр.
Питання №3. Чи міг підозрюваний віднести тіло вбитої до річки Козка?
У виданні нагадали, що тіло Ірини Ноздровської виявили в річці Козка, яка знаходиться приблизно в 1,5 кілометрах від зупинки. За даними слідства, відразу після вбивства Россошанський закинув жертву на праве плече, відніс до річки і кинув у воду. Журналісти запитали у кримінолога, чи під силу 64-річному пенсіонеру було донести тіло, враховуючи той факт, що останнім часом він скаржився на проблеми зі здоров'ям. Більше того, дружина Россошанського стверджувала, що він задихався, ледве волочив ноги і ходив з паличкою".
"Теоретично, віднести тіло до річки підозрюваний міг. Але треба враховувати: людина, яка вперше скоїла вбивство, як правило, знаходиться в стані глибокого психологічного шоку і діє рефлекторно. Відповідно, не буде нести труп на плечі, немов мішок з борошном, а постарається якнайшвидше сховати десь поблизу. Але що б нести на плечі на очах у всього села... За двадцять років професійної практики я з подібними прикладами жодного разу не стикалася. Крім того, якщо людина правша (а за даними слідства підозрюваний наносив жертві удари ножем, саме правою рукою) вона повинна рефлекторно закидати важкий вантаж на ліве плече. Адже, права рука направляє рух і правою простіше притримувати важкий предмет. Зазначу також, що в день загибелі Ірина Ноздровська мала при собі сумку. Але на зупинці її не виявили. Хоча стурбовані зникненням юриста родичі вирушили туди через дві години після її останнього дзвінка додому і все там оглянули. Виходить, що підозрюваний ніс не тільки свою жертву, але і її сумку. Чи здійсненне це завдання? Особисто, я в цьому не впевнена", - сказала Маляр.
Питання №4. Куди зникли речі жертви?
Зазначається, що за версією слідства, перед тим як кинути тіло Ноздровської у воду, підозрюваний зняв з неї одяг. Однак пізніше з'ясувалося, що Россошанський не пам'ятає, як була одягнена юрист.
"Під час слідчого експерименту Юрій Россошанський заявив, що юрист була в пальто. А насправді вона була в дублянці. Він також не зміг відповісти на питання, куди поділося взуття вбитої. А от місця своїх зупинок у полі (по дорозі до річки) чомусь запам'ятав. Більш того, за словами підозрюваного, зняті з Ірини Ноздровської речі він приніс додому і спалив у грубці. Але, в такому разі, куди зникла металева змійка з дублянки? Відповіді на це питання, наскільки я розумію, у слідства немає. Незрозуміло так само, чому, намагаючись піти від покарання, Юрій Россошанський не спалив свої речі. Можливо, він взагалі не скоював цей злочин? Або був з товаришами?" – відзначила Ганна Маляр.
Питання №5. А хто спільники?
У виданні нагадали, що після вбивства Ірини Ноздровської її адвокат Анатолій Худяков заявив: "Я сумніваюся, що 64-річний пенсіонер вбивав Ірину самостійно. Удари були нанесені ножем з такою силою, що у загиблої переламані шийні хребці. Літній людині це не під силу...".
Донька загиблої Анастасія Ноздровська під час інтерв'ю "Стране.uа" зазначила: "Я не виключаю, що могли скоїти вбивство близькі друзі Дмитра Россошанського, які проживають у нашому селі".
Про кого саме йде мова, Анастасія не повідомила. Сусіди Россошанських, за даними видання, стверджують, що дівчина могла говорити про двох братів, які перебувають у далекій спорідненості з сім'єю Ноздровських.
"Ці хлопці дружили з Дімою. Але один з них 10 років працює в поліції, а другий "таксує". Обидва раніше не судимі. Навіщо їм брати такий злочин на себе? Ми не віримо в їх причетність", - процитували у виданні жителів села Демидів.
"Я теж думаю, що Настя мала на увазі цих братів. Але вони нормальні хлопці", - зазначив зять Ноздровської Максим Сапотинський.
У виданні додали, що сам Сапотинський після Нового року був на допиті в поліції двічі.
"Звичайно, мене відразу почали підозрювати. Адже ми з сім'єю Ірини Ноздровської судилися через мого сина Матвія. Вони хотіли у мене його забрати. Але я не віддав", - розповів він.
"Нещодавно стало відомо, що поліція розглядає можливу причетність до розправи над Ноздровською ще шести осіб, серед яких одна жінка. Слідство вилучило кілька автомобілів, оскільки на березі річки Козка, де знайшли тіло Ірини, були виявлені сліди шин. Відповідно, версія про те, що невідомі викрали Ноздровську на зупинці, силоміць затягли в машину, вбили і кинули в річку, ще не відкинута", - зазначили у виданні "Страна.uа".
"Механізм вбивства, транспортування тіла і знищення речових доказів у тому вигляді, як це випливає з версії про причетність Юрія Россошанського, змушує шукати більш близьку до реальності версію того, що сталося. Особисто я схиляюся до того, що вбивство Ірини Ноздровської вчинила група осіб. Але, остаточні висновки робити, звичайно, не можу", - заявила Ганна Маляр.
Нагадаємо, у Київській області 1 січня в одній з річок правоохоронці знайшли тіло правозахисниці Ірини Ноздровської. Раніше родичі повідомили про її зникнення. Ноздровська зникла на шляху з Києва до села Демидів Вишгородського району. Правозахисниця кілька років вела справу про загибель своєї сестри Світлани Сапатинської, яку у вересні 2015 року на смерть збив Дмитро Россошанський - племінник районного судді, який на момент ДТП перебував у стані наркотичного сп'яніння. Через два роки після ДТП Ірина змогла добитися покарання для Россошанського. В кінці травня 2017 р. суд засудив його до семи років позбавлення волі, однак 27 грудня він ледь не вийшов з-під варти: в Апеляційному суді Київської області адвокат намагався оскаржити вирок і підвести свого клієнта під амністію, використовуючи порушення, які були допущені судом першої інстанції. Родичі Ірини стверджували, що вона постійно отримувала погрози від Россошанського. 8 січня 2018 року поліція затримала підозрюваного у вбивстві. Ним виявився батько убитого, Дмитро Россошанський. Як заявили в поліції, затриманий не розкаюється в скоєному, і вважає свій вчинок правильним.
Раніше повідомлялося, що адвокати підозрюваного стверджують, що він взяв на себе чужу провину.