З четвертої спроби невідомих все ж вдалося якісно підірвати лінії електропередачі, що забезпечують півострів енергією
Про энергоблокаде Криму в країні говорили давно і безрезультатно. Вибух, що пролунав у Херсонській області 20 листопада, був вже третьою спробою несанкціонованого рішення проблеми з моменту початку продовольчої блокади півострова.
Учасники блокади заявили, що не причетні до диверсії, однак підпустити до пошкоджених опор ремонтників відмовилися. Так вони сподівалися привернути увагу уряду до своїх вимог.
21 листопада на місце події прибув батальйон Нацгвардії. Між ним і кримськими татарами, охранявшими електроопори, виник конфлікт. Причому силовики не погребували застосувати силу навіть щодо жінок і літніх людей.
"Нацгвардія і батальйон "Херсон" (близько 100 озброєних бійців) на чолі з Іллею Ківою, оточили учасників блокади Криму, які охороняють пошкоджені електроопори на Чаплинці. Силовики хочуть відтіснити учасників блокади від ліній електропередач. За словами очевидців, вже кілька кримських татар постраждали. Силовики не стріляють, але б'ють прикладами автомата, в тому числі і жінок. Протистояння продовжується, на місце зіткнення продовжують прибувати кримські татари живуть в Херсонській області", - написав на своїй сторінці в Facebook журналіст Шевкет Наматуллаев.
Щоб припинити ескалацію конфлікту, лідери кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв і Рафат Чубаров зустрілися в той же день з президентом Петром Порошенком. В ході зустрічі було досягнуто компромісне угоду. Зокрема, глава держави пообіцяв припинити торговельні відносини з Кримом і недопущення утиску киримли, що беруть участь у блокаді.
Тим не менш пізно ввечері пошкоджені електроопори для надійності було підірвано ще раз. А приблизно о 23:30 надійшли перші повідомлення про те, що в Криму почав зникати світло.
Електропостачання на півострові повністю відсутнє більше шести годин. 22 листопада починаючи з 7:35 його частково відновили за рахунок внутрішніх ресурсів. Тим не менш півострів відчуває гострий дефіцит енергопостачань. На території автономії оголошено режим НС. Відомо, що населення буде отримувати електрику за графіком.
СБУ кваліфікувала підрив електроопор як теракт. Однак відповідальність за нього поки що ніхто на себе не взяв.
Ситуація непроста, однак кримські татари і патріоти України, що залишилися на анексованої території, цілком підтримують відбувається, сподіваючись, що це наблизить годину повернення півострова до складу України.
Соцмережі, як завжди, бурхливо обговорюють те, що відбувається, діляться своїми теоріями, майструють фотожаби і трохи зловтішаються.
До речі, День гідності і свободи в Києві пройшов не зовсім так, як планувалося. Зокрема, під Адміністрацією президента кримські татари скликали мітинг, щоб захистити своє право на энергоблокаду Криму.