Українки стали менше народжувати: експерти пояснили, чому це відбувається
Незважаючи на зниження смертності, кількість українців зменшується
Чисельність населення України з кожним роком зменшується. Зокрема, на 1 грудня 2018 року кількість українців становила 42,18 млн чоловік, що на 208,8 тис. менше, ніж рік тому. Прогнози демографів з Державної служби статистики невтішні - вони говорять, що через 10 років нас може стати менше ще на 3 млн чоловік. Серед причин такої ситуації - небажання народжувати дітей через низький рівень життя. Про це пише видання "Сегодня".
До того ж в Україні, як і в усьому світі, набирає популярності рух "чайлдфрі" - свідомої відмови від батьківства. При чому найбільше чайлдфрі серед людей з вищою освітою і з середнім і вище середнього рівнем доходів (оціночно до 25% сімей), тобто вони можуть дати своїм дітям хороший рівень життя і знань, але воліють жити для себе.
За останні п'ять років народжуваність знизилася в 1,5 рази. Так, якщо у 2014 році в Україні народилося 465 тис. дітей, то за 11 місяців 2018 року - 286 тисяч. І хоча експерти фіксують зниження рівня смертності в 1,25 рази за п'ять років (із 662 тис. чоловік у 2014 до 526 тисячі на кінець 2018 року), ці цифри не перекривають низьку народжуваність.
Зокрема, у 2018 році перевищення числа померлих над числом народжених становило 42 людини, тобто, на 100 померлих - 58 народжених.
Ілюстративне фото: pixabay.com
Причиною складної демографічної ситуації також є високий рівень трудової еміграції. За словами міністра закордонних справ Павла Клімкіна, щорічно виїжджає з країни 1 млн громадян.
Прогнози ООН за темпами скорочення населення в Україні майже збігаються з розрахунками наших вчених. Так, за оцінками експертів, українців за 10 років може стати менше ще на 3 млн чоловік (39 млн), а вже у 2050 році нас буде всього 36,4 млн.
Хоча український експерт, заввідділом демографічних процесів Інституту демографії і соцдосліджень НАН України Ірина Курило робить оптимістичніші прогнози. На її думку, у 2050 році українців буде близько 38 млн чоловік.
За її словами, Україна серед 30 країн за рівнем старіння, а рівень народжуваності у нас такий самий, як і в Європі - 1,4 дитини на одну жінку. При цьому для достатнього відтворення треба 2,1-2,3 дитини.
За словами Курило, держава може впливати на рівень народжуваності, але не суттєво. По-перше, це збільшення виплат на дитину, по-друге, податкові пільги та доплати. Якщо в Європі пільги і доплати розраховані на родини з середнім доходом, то в Україні фінансово підтримують лише найбідніші сім'ї.
Ілюстративне фото: pixabay.com
Економісти кажуть, що старіння населення тягне за собою серйозну небезпеку для економіки, оскільки стає менше робочих рук і більше непрацездатних, яким треба платити пенсії.
Раніше ми писали, що Міністерство соціальної політики України вирішило змінити порядок видачі безплатної допомоги для новонароджених "Пакунок малюка".
До речі, Голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль упевнений, що в країні низька народжуваність через надмірні лінощі громадян.