ua en ru

За що українців тепер можуть позбавляти субсидій

За що українців тепер можуть позбавляти субсидій Фото: колаж РБК-Україна

Кабмін сьогодні схвалив старт виплати субсидій готівкою від березня

Згідно з ухваленими урядом змінами у порядок призначення субсидій, українців можуть позбавити держдопомоги за прострочення платежів за комуналку на 30 днів. Тобто, термін урізали вдвічі.

Громадянам, які заборгували не більше 340 гривень (20 неоподатковуваних мінімумів), дозволили уникнути такого покарання.

За що українців тепер можуть позбавляти субсидій

Скрін: постанова Кабміну

Зазначимо, що відмовити у субсидії не зможуть, якщо борг "намалювався" через помилки чиновників. Також пільги збережуть, якщо розрахуватися за комунальні послуги не вдасться вчасно через затримки нарахування монетизованих субсидій з вини Міністерства соціальної політики.

Нагадаємо, що дані Держстату свідчать зростання заборгованості за комуналку за минулий рік на 23 мільярди гривень - до 55,6 мільярдів.

Експерти вказують, що накомпление боргів відбувається в першу чергу через встановлені тарифи, які більшості громадян дуже складно осилити, до того ж система соцзахисту працює не в достатній мірі.

За словами провідного аналітика ГО "Громадський аудит" Тараса Галайди, враховуючи борг по субсидіям на кінець 2018 року (6,87 мільярдів), який, як завжди гаситься з нового бюджету, в 2019 році українці фактично можуть розраховувати на загальний обсяг фінансування субсидій у 48,13 мільярдів, чого критично мало, передає UBR.ua.

За що українців тепер можуть позбавляти субсидій

Фото: колаж РБК-Україна

Згідно з даними Держслужби статистики, в Україні за рік скоротилася кількість одержувачів субсидій на оплату комуналки, а сума держдопомоги зменшилася на 200 гривень. Експерти у сфері житлово-комунальних послуг пов'язують зміни з підвищенням доходів і тим, що змінилася методика розрахунку.

У Держстаті розповіли, що до кінця 2018 року одержувачів субсидії стало значно менше - 4,516 мільйона домогосподарств. Чиновники з Мінсоцполітики стверджують, що це пов'язано зі зростанням доходів населення через збільшення за рік соцстандартів (на 8%), плюс підвищилися зарплати. Таким чином - одержувачі невеликих субсидій (близько 100 гривень на місяць) їх позбулися. Крім того, соціальні служби стали ретельніше перевіряти декларації претендентів і багатьом за підсумками розгляду було відмовлено, передає "Сьогодні".

Старший консультант з питань соцзахисту населення Інституту місцевого розвитку Антон Левицький висловив переконання, що в цьому році субсидії стануть ще менше через нове зниження норм споживання: з травня будуть субсидувати не 4,5 куб. м газу на опалення, а 4 куб. м і не 2,4 куб. м холодної води на людину, а 2 куб. м.

Як повідомлялося раніше, міністр соціальної політики Андрій Рева розповів про виплату субсидій шляхом грошового переказу.

Також нещодавно віце-прем'єр-міністр - міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко пояснив, як монетизація субсидій може зменшити платіжки.

Нагадаємо, що в уряді оптимістично дивляться на нововведення в механізм монетизації субсидій для комуналки - з 1 березня громадянам на картки або готівкою будуть перераховувати гроші для оплати послуг ЖКГ - однак економісти і політологи іншої думки. Вони побоюються, що українці без належного контролю витратять кошти на інші цілі.

Дивіться також:

Відео: РБК-Україна