ua en ru

Українці, які пережили теракт у Стокгольмі, поділилися спогадами

Українці, які пережили теракт у Стокгольмі, поділилися спогадами Фото: Українці, які пережили теракт, поділилися спогадами (pixabay.com/Pexels)

Через ставлення до мігрантів шведів назвали "добрими та наївними"

Через тиждень після теракту в Стокгольмі кілька десятків тисяч мешканців міста взяли участь у "Маніфестації любові" на площі неподалік від місця події, яка відбулася у п'ятницю, 14 квітня.

Українці, які також прийшли на місце трагедії, поділилися своїми спогадами. Історії українців передає сайт телеканалу "112 Україна".

Український мігрант Андрій, який живе в 30 хвилинах їзди від Стокгольма, нерідко приходить на головну пішохідну вулицю Дроттнінггатан, де 7 квітня стався теракт, вшанувати пам'ять жертв.

"Саме тут на площі особливо відчувається згуртованість, люди сюди прийшли, щоб об'єднатися, а не сваритися", - сказав він.

"Не дарма в аеропорту були такі перевірки. Рівно за 10 хвилин до події ми проходили в тому самому місці. Дивом Бог уберіг нас. Півгодини ми не могли виїхати з центру", - розповів Максим, один з тих, хто в день трагедії знаходився на центральній площі Стокгольма.

Напередодні вранці він прилетів з Києва в гості до свого друга. За кілька годин до теракту на своїй сторінці в Facеbook Максим розповів про жорстку перевірку тих, хто прибуває в аеропорт шведської столиці у зв'язку з посиленням правил перетину кордону у самому Шенгені.

У Києві в Максима своя фірма з надання туристичних послуг, а тому, зважаючи на специфіку своєї роботи, українець не міг не поділитися власним враженням.

"Неспокійно в Європі через теракти. А страждають прості люди", - написав він у соцмережі до того, як став свідком трагічних подій.

Під час атаки терориста була оточена центральна частина міста, зупинився рух в метро, була оголошена евакуація центрального вокзалу Стокгольма, були заблоковані адміністративні будівлі.

"Ми застрягли в місті. Ніхто нічого не говорив, зупинився весь транспорт. Метро і електрички. Ми ледве дісталися до дому. Півгодини ми не могли виїхати з центру. Всі поїзди зупинилися. Вже вдома і все в порядку. Не віриться, що таке відбувається у світі", - зазначив він.

Тим, хто не зміг поїхати додому через транспортний колапс, кілька готелів в центрі столиці пропонували залишитися у них. Андре Зайдхін, співробітник однієї з поліграфічних фірм, яка знаходиться в кварталі від місця події, бачив з вікна свого офісу, як бігла група людей. Спочатку він не надав цьому значення, поки весь офіс не почав "шуміти" про те, що один з потерпілих знаходиться на першому поверсі їхньої будівлі.

"Почалася невелика паніка, точніше - ходіння туди-сюди, всіх співробітників, поки нам не запропонували евакуюватися", - розповів Зайдхін.

За словами Андре, більшість боялися виходити з будівлі, хоча поліція запевняла, що безпека забезпечена. Андре живе в передмісті Стокгольма, тому в день трагедії він вирішив залишитися в хостелі неподалік від роботи, а його знайомих - сімейну пару, "дивом запропонувала підвести абсолютно незнайома людина".

"Незвичайний був день. Не думав, що так скоро стану свідком того, про що розповідають в новинах. Ніхто не був байдужим. У соцмережах мене завалили запитаннями, чи все зі мною гаразд", - поділився спогадами Андре.

Теракт став приводом для антимігрантських настроїв у Швеції. За два роки в країну в'їхали близько 250 тис. переселенців. Це вплинуло на зростання рівня безробіття та криміногенної ситуації, насамперед у мігрантських районах, які мають статус "міста в місті".

Протягом багатьох років Швеція вважалася лояльною до тих, хто просив притулок і була лідером гуманітарного права в Європі. Теракт 7 квітня став найбільшою атакою в історії країни. У скоєнні злочину зізнався підозрюваний у виконанні теракту 39-річний виходець з Узбекистану Рахмат Акілов.

"Звичайно, великий наплив мігрантів за ці два з половиною роки. Так як Швеція була відкрита для них. Я нещодавно був у Берліні. Там я себе відчував в небезпеці. У Швеції ні. Спокійно, зазвичай спокійно. Звичайно, такі моменти лякають. Я сам мігрант, але я не розумію, чому приймають таких мігрантів, як той хлопець з Узбекистану?! Шведи дуже добрі та наївні. Мігранти цим користуються", - розповів Андрій.

До речі, у Франції затримали двох підозрюваних у підготовці до теракту.