ua en ru

У чому унікальність школи програмування UNIT Factory

У чому унікальність школи програмування UNIT Factory Фото: Київська школа програмування UNIT Factory (прес-служба)

Система, за якою працює UNIT Factory - не нова. Школи без викладачів є в США, Франції, ПАР та інших країнах. За ними майбутнє – це доводить успішний досвід творців інноваційної системи навчання французького проекту «Школа 42»

Перед проблемою вибору навчального закладу хоча б раз у житті опинявся кожен. Система змінюється з року в рік. Спочатку ти здаєш екзамени, і твої знання оцінюють за п'ятибальною системою, потім за дванадцятибальною. Ще через якийсь час вводять ЗНО, а в 2016 і зовсім пропонують навчання без викладачів.

Київська школа програмування UNIT Factory – місце нове і поки що не до кінця зрозуміле. Необізнаним про неї відомо наступне:

- тут кожен учень сам собі і іншим вчитель, свій робочий графік студенти розробляють самостійно;

- дипломи, грамоти і ЗНО не важливі. Щоб потрапити на випробувальний термін в школу не треба здавати іспити, досить пройти ігровий тест;

- навчання більшою мірою схожа на комп'ютерну гру, тут немає конспектів лекцій;

- вступити можна навіть володіючи елементарними навичками програмування;

- це безкоштовно для всіх.

Звучить настільки привабливо, майже настільки ж і неправдоподібно.

Що ж приховує у собі «школа майбутнього»? Styler постарався поглянути на навчання зсередини.

UNIT Factory

Фото: Київська школа програмування UNIT Factory (прес-служба)

Вперше абітурієнтам було заявлено – для того, щоб стати видатними програмістами, зовсім не обов'язково бути відмінниками, більше того, можна взагалі не ходити до ВНЗ! Все набагато простіше. Тобі потрібно зануритися у правильне середовище, отримати завдання і володіти достатнім ступенем мотивації, щоб його вирішити. Саме так будуються всі заняття в знаменитій «Школі 42», по франшизі якій працює і UNIT Factory.

Технологічність школи зчитується вже в її зовнішньому вигляді. Здається, що ти перебуваєш десь у Берліні, а не на колишньому мотоциклетному заводі практично в центрі Києва. Тут панує дух свободи і творчості. Зсередини класи виглядають не менш технологічно – просторий опен-спейс і скляні стіни, на столах красиві Маки з великими екранами. Жодних аудиторій та вчителів. Програма навчання в школі побудована таким чином, щоб студенти не тільки отримували нові знання, але й перевіряли успіхи один одного, тобто самостійно виконували роль вчителя. Тут це називають Р2Р (peer-2-peer).

Замість звичних завдань – проекти, які максимально наближені до тих, з якими в реальному житті стикається програміст. Так як командна робота, розслабитися не вийде. Студентів UNIT Factory ще на вступному тесті готують до суворої реальності – хочеш вважатися фахівцем у своїй справі? Будь ласкавий викладатися в режимі 24/7.

Щоб почати навчання в школі, треба пройти тест на сайті, потрапити на особисту зустріч і пройти так званий «Басейн». Вступний тест, який, по суті, є іспитовим строком тривалістю 1 місяць. Витримати його – завдання не з простих.

І справа не тільки в тому, що вступнику доведеться провести місяць у складному графіку, для нього він дійсно стане періодом повного занурення в нове життя. Тим, хто працює, доведеться залишити роботу або взяти відпустку, іногороднім забюджетировать переїзд. Як і подальшу освіту в школі, «Басейн» не передбачає «удаленки».

Діма Пилипенко (закінчив НАУ за спеціальністю «автоматизація і комп'ютерно-інтегровані технології», зараз студент UNIT Factory)

«Спочатку я припускав, що тестовим завданням буде щось типу чергової модифікації «Hello, World!». Зайшов на сайт відбору, а там міні-гра: «В якій послідовності блимають квадратики?». І ти такий: «Що?!». Тобто за фактом їм був не потрібен синтаксис. Все, що вони хотіли побачити і оцінити мою пам'ять і концентрацію уваги, а далі була гра. Тут тестували мою «соображалку». Мій таск в даному випадку – робот, якого потрібно прогнати по лабіринту. Так я перейшов на етап особистої зустрічі, де оцінювалися наші соціальні скіли. Після цього я потрапив на наступний етап - «Басейн».

Лівій Ябанджи (студент КНУ ім. Т. Р. Шевченка, факультету історичний факультет та UNIT Factory)

«Провчившись в університеті якийсь час, я зрозумів, що наука заради науки мені не зовсім підходить. Тобто в класичній освіті прогресивного дуже мало. І тому, коли я почув про UNIT Factory, то подумав: «Хм... а було б цікаво відновити своє навчання, скажімо так, у IT», тобто було б цікаво спробувати себе, тим більше, що за IT майбутнє. Зараз немає такої сфери діяльності, де не можна автоматизувати, вдосконалити за допомогою IT. Зараз я дійсно розумію, що навіть історія, археологія, без IT-сфери вже не може існувати. Багато археологічних проектів залежать від потрібного софту, приладів. У наш час це актуально для більшості сфер науки, виробництва, життя».

UNIT Factory

Фото: Київська школа програмування UNIT Factory (прес-служба)

Студентів, які потрапили в «Басейн», як правило, можна розділити на умовні категорії:

- Просунуті користувачі ПК, які ніколи раніше не стикалися з мовою програмування;

- Кодери–аматори;

- Самоучки-вундеркінди та професійні фахівці, які володіють високим рівнем знань в програмуванні;

- І ті, хто потрапив у UNIT Factory випадково

Використана система самоосвіти Р2Р працює не для всіх однаково. Таким чином, ще на початковому етапі навчання відбувається природний відбір тих, кому не судилося стати студентом «школи майбутнього». Логічно, складніше всіх тієї категорії людей, які потрапили в IT-середу вперше (як би школа не підкреслювала той факт, що почати своє навчання тут може кожен). Звичайно, не можна категорично заперечувати, що за наявності високого рівня мотивації, можливо все.

Принцип командної роботи – свідомий вибір UNIT Factory. Працюючи в Р2Р, легше досягти результату і менше шансів розслабитися. Це майже як командний спорт. В іншому, система базується на «гейміфікації» – отримання нових знань і здачі проектів «прокачування» вже наявних у студента навичок, відкриттям і проходженням інших, більш професійних рівнів. Впливає робота в команді та на soft skills – тобто розвиває у студентів навички міжособистісного спілкування при роботі з людьми.

Діма Пилипенко (закінчив НАУ за спеціальністю «автоматизація і комп'ютерно-інтегровані технології», зараз студент UNIT Factory)

«Про UNIT Factory мені все стало зрозуміло ще при проходженні «Басейну». Там ти відразу розумієш – твоє це чи ні. У ньому не було викладачів, ніхто не капав на мозок». Кожен студент міг вибрати зручний для себе графік і існувати в ньому. Навколо тебе на «Басейні» було триста осіб, які були в таких же умовах, рухалися в тому ж напрямку, що і ти, і в кінцевому рахунку мали ту саму мету. І мені це було в кайф! Я не можу сказати, що це було навчання в тому сенсі, в якому ми звикли розуміти це слово. Швидше, це абсолютно щось нове, новий підхід до освіти.

Тут ти реально починаєш розуміти, як можуть взагалі існувати організації нових типів, як це працює у європейців. Чому у них часто не буває відпусток або лікарняних, а роботу вони оцінюють не за фактом твоєї присутності в офісі, а по факту її виконання. У тебе свій графік, ти сам на себе розраховуєш, у тебе свій робочий процес. Навіть, коли ти просто сидиш за компом, ти теж «прокачиваешься». А найголовніше – тебе ніхто не жене в шию, не дорікає тебе тим, що ти, мовляв, такий сидиш тут і нічого не робиш, а інший он уже інтеграли тим часом клацає».

UNIT Factory

Фото: Київська школа програмування UNIT Factory (прес-служба)

Фінішний етап «плавання» в «Басейні» – це іспит, але тільки по своїй суті. Відміну від звичайних іспитів полягає в тому, що в UNIT Factory студентам не потрібно заучувати правила перед здачею і розраховувати на стандартну методику, яка роками застосовується у ВНЗ по всій країні. Тут доречно знову згадати спорт. Подібно спортсменам, протягом проходження «Басейну» студенти тренувалися і відточували свої навички, врешті настав час справжнього змагання. Для того, щоб вийти з нього фіналістом, не потрібно гарячково готуватися і тренуватися ночі безперервно. У спорті – це не працює, UNIT Factory теж. Мета іспиту – не стільки показати фактичні знання матеріалу, скільки продемонструвати школі свою готовність до роботи та вміння працювати на результат. Сумарний час, витрачений на проходження студентом «Басейну» складає близько 375 годин, і єдине, що потрібно далі – показати, як далеко він/вона може запливти. Якщо все складеться, значить тоді, місяць тому, під час проходження першого тесту на сайті, вони вибрали правильний шлях.

UNIT Factory

Фото: Київська школа програмування UNIT Factory (прес-служба)

Попереду - три роки цікавого безкоштовного навчання, стажування у великих IT-компаніях, реальний трудовий досвід і сертифікат UNIT Factory і французький Ecole42.

Набір нового курсу в школу вже розпочато. Фінальний термін реєстрації на «Басейн», на навчання у цьому році – 15 вересня. Відповідно, встигнути пройти ігрові тести на сайті UNIT.ua і зробити перший гостьовий візит в UNIT Factory до 10 вересня.

Відбіркові «Басейни» пройдуть:

II відбірковий басейн - 21 серпня - 15 вересня 2017.

III відбірковий басейн - 18 вересня - 13 жовтня 2017.

Спробувати пройти «Басейн» можна тільки один раз.