До свого урочистого відкриття 3 грудня універмаг працює в тестовому режимі
Легендарний київський ЦУМ, який працював на центральній вулиці столиці з весни 1939 року, знову відкриває свої двері для відвідувачів через чотири роки масштабної реконструкції.
ЦУМ – єдиний в Україні магазин, що працює у форматі універмагу, був закритий на реконструкцію у 2012 році. Спочатку реконструкцію планували завершити у вересні 2016-го, але фінальні роботи закінчили в листопаді.
Фото: Новий ЦУМ відрізняється сучасним дизайном, але елементи "старого" універмагу теж включені в архітектуру будівлі (РБК-Україна)
До проекту реконструкції універмагу були залучені закордонні консультанти. Зокрема, бренд ЦУМу розробила німецька компанія Landor, а архітектурним проектом оновленої будівлі займалася британська компанія Benoy. Цікаво, що консультантом проекту також став Філіп Де Бувуар, директор найстарішого паризького універмагу Bon Marche.
Директором ЦУМу став Брайан Хэндли. Останні три роки до призначення він керував головним універмагом Амстердама, а раніше керував універмагами найбільшої мережі Harvey Nichols у Великобританії і Туреччини.
Після реконструкції площа оновленого ЦУМу збільшилася майже в два рази: загальна площа – до 45 тисяч кв. метрів, торгова – до 23 тисяч тис. кв. метрів. Історичний фасад будівлі 1939 року зберігся в незмінному вигляді, а всередині був зведений абсолютно новий центр – класичний універмаг.
Тепер оновлений ЦУМ являє собою десять поверхів – 3 підземних і 7 наземних. На нижніх поверхах розмістилася дворівнева підземна парковка на 180 місць.
Урочисте відкриття ЦУМу відбудеться 3 грудня, але вже зараз будівля відкрито для відвідувачів. За словами співробітників ЦУМу, починаючи з 27 листопада тут побувало вже декілька тисяч людей, які встигли зробити чимало покупок. На даному етапі універмаг відкривається на половину від своєї повної потужності. Надалі планується більше відділів. Наприклад, на другому поверсі розмістилися виключно жіночі магазини одягу, а на мінус першому поверсі – чоловічі. Тут же для гостей Цуму відкрита кав'ярня. На верхніх поверхах тривають активні приготування до відкриття.
Після урочистого відкриття ЦУМ запропонує покупцям вісім поверхів товарів. На шести з них будуть представлені 400 марок середнього, середнього і преміального сегментів у категоріях чоловічий, жіночий, дитячий одяг, взуття, аксесуари. Також – товари для дому та іграшки. Повідомляється, що 10% всіх представлених в універмазі марок одягу вироблені в Україні. На початку грудня запрацює поверх продуктів, а до кінця року відкриються відділи доступною молодіжної, lifestyle та спортивного одягу.
Шостий поверх повністю відведений під перший в Україні фуд-хол з 25-ю продовольчими відділами загальною площею 3200 квадратних метрів. Ця зона відрізняється від традиционнного фудкорту в тому числі і тим, що на вивісках будуть не назви ресторанних брендів, а назви продуктів. Наприклад, "сири", "бакалія", "вино". Оригінальний формат буде працювати за принципом "побачив-спробував-купив". Тут будуть представлені продукти з фермерського ринку, гастроном і буфет.
На сьомому поверсі універмагу кафе, бари і ресторани займуть більше трьох тисяч квадратних метрів з панорамними терасами, відкриваючи вид на центральну частину Києва з 30-метрової висоти. Очікується, що це місце стане популярним серед туристів.
Фото: Універмаг дасть робочі місця для більш ніж 1,5 тис. співробітників (РБК-Україна)
Характерною особливістю ЦУМу є також те, що на одному поверсі буде одна загальна каса для всіх представленнях поблизу брендів, а система безпеки розроблена настільки ретельно, що унести яку-небудь річ з будівлі просто неможливо.
В 1931 році на Хрещатику розгорнулося будівництво так званого "Будинку установ № 2". Його проект виконали в 1930 році архітектори Киевглавпроекта в стилі конструктивізму. Виразна лаконічна композиція будівлі складалася з двох зблокованих під прямим кутом контрастних обсягів — семиповерховий будинок на вулиці Леніна (нині Богдана Хмельницького) і прямокутний засклений обсяг на вулиці Воровського (нині Хрещатик).
Новий універсальний торговельний заклад на Хрещатику в той час стало вже третім великим універмагом на центральній вулиці після Бессарабського критого ринку та універсального магазину в будинку № 31.
Початкове відкриття універмагу було приурочено до жовтневих свят 1938 року. 3 листопада 1938 року новобудову оглянули керівники партії та уряду. Потім магазин був закритий і прийняв перших відвідувачів лише 1 травня наступного 1939 року.
У 1944 році, після звільнення Києва, ЦУМ був знову відкритий для відвідувачів і пропрацював до 1955 року. Перша реконструкція універмагу проходила в 1955-1958 роках, і тоді його площа збільшили до дев'яти тисяч квадратних метрів.
Фото: ЦУМ на листівці 1960х рр. (mik-kiev.livejournal.com)
Через два роки після закінчення реконструкції в Цумі були встановлені перші в Києві ескалатори. Друга реконструкція відбулася в кінці сімдесятих - на початку вісімдесятих. Тоді універмаг повністю відремонтували. Аж до третьої реконструкції площа будівель становила 20 тисяч квадратних метрів.