"Все дуже просто": історик розповів, як Польщі помиритися з Україною
Експерт запропонував варіанти вирішення проблеми
Для розв'язання польсько-українського конфлікту Польща повинна перенести історичну дискусію на рівень інститутів національної пам'яті та не включати його в політичний порядок денний. Таку думку висловив директор Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович у колонці для "Апострофа".
"Які кроки повинна зробити Польща? Насправді все дуже просто. Ми пропонуємо, щоб через півроку відбулася зустріч уповноважених для цього інститутів - мова про Український інститут національної пам'яті та Польський інститут національної пам'яті. З української сторони у нас є бачення вирішення цієї проблеми, і ми готові запропонувати польській стороні", - заявив він.
За його словами, Український інститут національної пам'яті пропонує легалізувати всі "незаконні" пам'ятники у форматі "все на все".
"З польської сторони поки цю пропозицію не прийняли, при цьому не сформулювали нічого у відповідь. Відповідно, зараз ситуація залежить від того, що запропонують наші польські колеги", - зазначив історик.
Він додав, що сучасна поведінку Польщі є неприпустимою для держави XXI століття, тому західний сусід України повинен припинити змішувати політику і історію.
"Питання розбіжностей в історії має бути предметом дискусій, обговорень і суперечок істориків, а не політиків. І дуже дивний принцип, який, як ми бачимо, демонструють польські політики, включаючи вище керівництво польської держави - це спроба зробити залежними сучасні і, навіть, майбутні відносини з Україною від їх бачення української історії", - зазначив експерт.
"Очевидно, що це принципи політики, які неприродні для нормальної європейської держави XXI століття. І очевидно, що такі принципи, з одного боку, не дають можливість вирішити історичні проблеми, а, з іншого боку, не дають можливість розвивати нормальні добросусідські відносини", - написав В'ятрович.
При цьому історик переконаний, що політики в Польщі роблять це навмисно, намагаючись отримати "дивіденди на внутрішньополітичному ринку".
"Дуже шкода, що, навіть, такі високопоставлені польські політики як глава польської дипломатії (Вітольд Ващиковський, - ред.), вважають можливим у власних політичних інтересах використовувати і ставити під загрозу польсько-українські відносини", - зазначив він.
До речі, у Польщі затримали 17 українців.
Затримання відбулося в ході спільної акції прикордонників та інспекторів польської Державної інспекції праці, які в одному з логістичних центрів перевіряли дотримання правил законності працевлаштування.
За даними польської сторони, перебування в країні затриманих суперечить тим цілям, які вони декларували при подачі заяв на візу в консульствах Польщі в Україні.
Комендант Прикордонної служби в Ополе видав 16 українцям рішення про обов'язки повернення. Ще одного громадянина України затримали під час "незаконного виконання роботи", - у нього не було дозвільних документів. Українців зобов'язали виплатити штраф і залишити територію Польщі.