ua en ru

"Витягнути агресію з тіні": як в Україні збираються протидіяти домашньому насильству

"Витягнути агресію з тіні": як в Україні збираються протидіяти домашньому насильству Фото: Насильство в сім'ї (pixabay.com)

В Україні будуть по-новому реагувати на випадки домашнього насильства, каже помічник голови Національної поліції Андрій Ткачов

За даними Міністерства внутрішніх справ, лише у 2017 році в українській поліції було зареєстровано 110 923 заяви за випадками домашнього насильства. Експерти вважають: це лише 10-15% від реальної кількості випадків, а насправді йдеться приблизно про мільйон випадків на рік. У поліції повідомляють, що в тій чи іншій мірі з домашнім насильством в різний час стикаються близько 80% жінок.

"Домашнє насильство, на жаль, - величезна проблема всіх країн. Різниця тільки в тому, як організована допомога. Нещодавно в Україні у цій сфері прийняли нові закони, а згідно з ними розробляються законодавчі акти. Але, які б закони не були прийняті, велику роль відіграє те, що у багатьох людей до домашнього насильства – висока толерантність. Більшість звернень у поліцію про домашнє насильство надходить від жителів великих міст, обласних центрів. Набагато більш висока толерантність до цього явища - в сільській місцевості та маленьких містах. Там часто "абсолютно нормальним" вважається, наприклад, напитися і побитися. На жаль, нерідко це призводить до летальних наслідків", - говорить помічник голови Нацполиции Андрій Ткачов.

Styler розпитав Андрія Ткачова, якою буде нова модель реагування та профілактики домашнього насильства і чи допоможе вона знизити кількість випадків насильства в сім'ї.

Підрозділ "Поліна": протидія насильству в сім'ї

Нещодавно в Україні стартував проект, яким сподіваються зробити ситуацію менш критичною: поліція створює мобільні групи з протидії домашньому насильству.

Підрозділ назвали "Поліна". Проект запрацював влітку 2018 року в деяких районах Києва, Сєверодонецька, Одеси та Маріуполя. Зараз його хочуть поширити на всю територію України.

"Витягнути агресію з тіні": як в Україні збираються протидіяти домашньому насильствуФото: "Більш висока толерантність до насилля в родині - в сільській місцевості та маленьких містах" - Андрій Ткачов (РБК-Україна)

Як будуть реагувати на домашнє насильство

Якщо говорити глобально, то нова модель націлена на те, щоб агресор в результаті переглянув свої моделі поведінки і став "нормальною людиною", говорить Андрій Ткачов.

"Припустимо, в поліцію надходить виклик з приводу домашнього насильства. Виїжджає екіпаж. Раніше в таких випадках просто складали адміністративний протокол або заводили кримінальну справу, але тільки за наявності більш серйозних наслідків. Поліція мала повноваження тільки документувати випадки, а рішення щодо адміністративної або кримінальної відповідальності так чи інакше приймав суд. На цьому все закінчувалося. Буває, десь допустили помилку при складанні протоколу, десь суд постановив, що такого роду конфлікт - це особиста справа сім'ї, і в результаті агресор часто уникав відповідальності. Після таких випадків постраждалі перестають звертатися за допомогою і, відповідно, насильство тільки зростає, приводячи до ще більш тяжких наслідків", - констатує Ткачов.

В Україні вводиться механізм екстреного реагування на випадки насильства, а окремим рішенням уряду в Україні збираються створювати притулки для потерпілих від домашнього насильства або насильства за ознакою статі. Також у поліцейських незабаром з'явиться нова функція – можливість видавати при виїзді на виклик з нагоди домашнього насильства терміновий заборонний припис.

"У чому головні зміни? Поліцейський, приїхавши на виклик, повинен буде провести оцінку ризиків. Це процедура, яка дозволить визначити, чи є ризик продовження насильства. Якщо з'ясується, що ризик продовження насильства високий, то зможе виписати цей терміновий заборонний припис строком на 10 днів. Це один зі спеціальних заходів по протидії домашньому насильству, віднесений до компетенції поліції. Головна його перевага - він дає можливість поліції перервати акт насильства", - каже Андрій Ткачов.

"Витягнути агресію з тіні": як в Україні збираються протидіяти домашньому насильству"Витягнути агресію з тіні": як в Україні збираються протидіяти домашньому насильствуФото: У 2017 році в українській поліції було зареєстровано 110 923 заяви за випадками домашнього насильства. Експерти вважають: це лише 10-15% від реальної кількості випадків (pixabay.com)

Поліцейський зможе вибрати окремо одне, два або всі три передбачувані приписом зобов'язання одночасно: перше - зобов'язання залишити місце перебування потерпілої, друге - заборона на вхід і перебування в місці проживання або перебування потерпілої і третє - заборона будь-яким способом з нею контактувати.

"Часто люди просто не знають своїх прав"

При цьому виселяти власника квартири не завжди обов'язково: місце перебування може змінити постраждала.

"Жінка може поїхати в медичний центр, в свою квартиру або до родичів. На першочерговому етапі головне перервати акт насильства і виграти час для того, щоб постраждала змогла розібратися, як їй діяти далі. А поліцейські підкажуть, куди можна звернутися за допомогою, адже часто люди просто не знають своїх прав і того, до кого звернутися з проблемою домашнього насильства. Щоб враховувати всі нюанси і виносити приписи, розрізняти, коли це дійсно потрібно і принесе користь, поліцейські зараз проходять спеціальне навчання. Ми проводимо апробацію цієї системи, і пізніше будемо включати це навчання у підготовку поліцейських всіх кваліфікацій", - пояснює Ткачов.

10 днів дається для того, щоб жінка могла зібратися і кудись переїхати. Також це дає їй можливість звернутися до безкоштовної юридичної допомоги. Тепер, за законом, вона має право на безкоштовну консультацію і на безкоштовного державного адвоката. Ті допомагають скласти позови до суду, пов'язаний з домашніми проблемами. Це і позов на аліменти, розлучення, поділ майна, визначення місця проживання дітей.

Також новим законом передбачено позов на обмежувальні приписи. Він буде вже більш довгостроковим, ніж був раніше: від 1 до 6 місяців з можливістю продовження ще на півроку. Можуть бути обрані обмеження в контакті, у спільному проживанні, у наближенні на певну відстань до постраждалої. В цей час суд направляє агресора на корекцію. Це спеціально розроблена програма для кривдників, яку вони зобов'язані пройти.

"Витягнути агресію з тіні": як в Україні збираються протидіяти домашньому насильствуФото: "Поліцейські підкажуть, куди звернутися за допомогою, адже часто люди просто не знають своїх прав і того, до кого звернутися з проблемою домашнього насильства" - Андрій Ткачов (РБК-Україна)

"Відповідальність за насильство посилили. Раніше на корекційну програму агресорів направляли дільничні, і кривдники несли адміністративну відповідальність. Тепер напрямок дає суд, і людина несе вже кримінальну відповідальність. Але сама суть не полягає в тому, щоб посадити його. Так чи інакше, він член сім'ї, який повинен заробляти. Крім того ще і платити податки. Немає такої мети - всіх пересадити. У таких випадках каральна функція не діє ефективно, а навпаки - шкодить. Адже якщо розібратися, то, посадивши людину в тюрму, держава позбавляється платника податків, та ще й сама його з цих пір утримує. Держава втрачає більше, ніж якщо вкласти гроші в розробку програми для реабілітації такої людини. Важливо, що в цей час потерпіла теж проходить реабілітацію для тих, хто зіткнувся з насильством", - говорить Ткачов.

Які "тривожні дзвінки" може запідозрити жінка, коли ще нічого не віщує біди?

За словами співробітника поліції, часто насильство починається з того, що агресор забороняє спілкуватися з рідними, друзями, забороняє працювати. Постраждала стає від неї залежна психологічно, а нерідко – і фінансово. Програми для постраждалих допомагають повернутися назад в соціум, поступово знайти роботу, говорить він.

"Сьогодні розробляються документи – підзаконні акти, щоб впровадити цю систему в дію. Вже прийнята постанова Кабінету Міністрів про взаємодію суб'єктів, які працюють у цій сфері: мобільна бригада соціально-психологічної допомоги, притулки і так далі. Важливо вибудувати взаємодію між поліцією та соціальними службами, організаціями, які займаються питаннями у цій сфері: на виклик виїхала поліція, потім постраждалій надали юридичну допомогу. При необхідності вона повинна мати можливість звернутися до притулку. Цим вже займаються місцеві органи влади. Вся система повинна працювати чітко, ефективно і злагоджено", - додає Андрій Ткачов.

"Витягнути агресію з тіні": як в Україні збираються протидіяти домашньому насильствуФото: “Наше завдання – сформувати нульову толерантність до насильства у будь-якому його прояві" - Андрій Ткачов (pixabay.com)

"За що ти її побив?" – в корені невірне питання

За словами Андрія Ткачова, зараз потрібно активно працювати на реінтеграцію і реабілітацію, щоб потім конфліктні ситуації не виникали знову. Для роботи в спеціальних групах "Поліни", або "поліції проти насильства" відбирають дільничних, інспекторів ювенальної превенції, патрульних. Далі кожен, хто пройшов відбір, проходить спеціалізоване навчання. Поки що – у Дніпрі і у Львові. Незабаром таке навчання почнуть проводити і в Києві. У цих містах на базі відомчих навчальних закладів є обладнані ще в 2011 році за допомогою ОБСЄ інтерактивні кімнати.

"У таких інтерактивних кімнатах ми проводимо заняття. Це звичайне житлове приміщення – з кухнею, кімнатою. Приміщення оснащені відеокамерами. Поруч знаходиться класна кімната з плазмами та обладнанням. Наприклад, у класній кімнаті сидить 11 осіб. Ми вибираємо трьох. Вони надягають бронежилети, беруть макети пістолетів, наручники - всі спецзасоби, які можуть використовувати поліцейські. Далі хлопці в якості груп "Поліни" відпрацьовують виклик. Як правило, курсанти можуть грати дітей, а викладачі – потерпілих або агресорів.

В інтерактивній "квартирі" розігруються різні сценарії: тихі або буйні, в яких нападники з ножем або зброєю і так далі. Незадіяна в сценарії частина групи бачить це на екрані плазми. Потім учасники сценарію повертаються, і ми всією групою переглядаємо відео, визначаємо помилки, обов'язково аналізуємо їх і разом знаходимо шляхи їх вирішення", - пояснює поліцейський.

"Витягнути агресію з тіні": як в Україні збираються протидіяти домашньому насильствуФото: В Україні вводиться механізм екстреного реагування на випадки насильства (pixabay.com)

Крім того, поліцейські працюють з психологами: їх вчать, як не втягнутися в конфлікт, не прийняти яку-небудь сторону, як визначити агресора і постраждалу сторону, тому що це іноді буває важко.

"Вони повинні розуміти, що на тлі спокійного зовні агресора, потерпілий, перебуваючи в стресі, може виглядати невигідно. Тому поліцейський може допустити помилку, визначаючи, хто є хто. Психолог допомагає навчитися розбиратися в цьому. Крім того, розповідає і про стереотипи, про те. хто може бути в конфлікті прав, а хто винен. І дуже цікаво потім дивитися на результати", - додає він.

Відмінності в уявленнях поліцейських про домашнє насильство різняться навіть по регіонах, говорить Андрій Ткачов.

"Відрізняється менталітет і те, приймає людина насильство чи ні. Іноді деякі можуть, самі того не розуміючи, виправдовувати насильство І важливо розуміти - немає ситуації, яка могла б виправдати насильство в сім'ї! Непідготовлений поліцейський може помилитися, не помічаючи цього. Скажімо, він може запитати агресора: "За що ти її побив?". Це в корені невірно. Просто одним цим питанням він вже дає зрозуміти, що може бути хоч якась причина, через яку можна застосувати насильство. Цього бути не повинно! Наше завдання – сформувати нульову толерантність до насильства у будь-якому його прояві", - роз'яснює він.

На 10 млн жителів Швеції – 130 центрів реабілітації для потерпілих від домашнього насильства

Особовий склад Національної поліції України - близько 120 000 людей.

З них приблизно 40 тисяч тих, хто реагує на подібні виклики: патрульна поліція, дільничні.

"Витягнути агресію з тіні": як в Україні збираються протидіяти домашньому насильствуФото: Зараз в МВС вивчають досвід різних країн, де вже діють схожі проекти (РБК-Україна)

Андрій Ткачов підкреслює: якщо ці 40 тисяч співробітників навчити головній ідеї – повному неприйняттю насильства, і вони самі повною мірою стануть нести правильні месиджі в люди, то саме вони можуть стати саме тим поштовхом, який буде поступово змінювати наш менталітет і сприйняття насильства.

"Якщо поліцейські зможуть правильно реагувати на подібні випадки, то і люди з часом почнуть розуміти, що насильство ні в якому разі не можна виправдовувати. Якщо сьогодні комусь не сподобався хід православних, їх закидали камінням, то завтра хтось вважатиме, що можна закидати камінням учасників АТО, велосипедистів чи католиків. У кожного є права і свободи, і їх не можна порушувати. Тому нетерпимість повинна бути по відношенню до будь-якого виду насильства і саме поліція повинна захищати права всіх без винятку громадян", - говорить Андрій Ткачов.

Зараз в МВС вивчають досвід різних країн, де вже діють схожі проекти.

"Вивчаємо досвід Румунії. Також Швеція запрошувала представників поліції, прокуратури, судів, громадських організацій. В Швеції дуже серйозно націлені на допомогу постраждалим: на десять мільйонів населення країни є цілих 130 центрів, які займаються реабілітацією тих, хто постраждав від домашнього насильства. Вони змогли поставити агресорів в рамки, тому таких випадків у них менше. Не тому, що там люди інші, адже це загальносвітова проблема. А тому, що у них агресор "затиснутий" законодавчо, і є хороша інфраструктура центрів допомоги потерпілим. Якщо є, де пройти програму, то туди будуть звертатися", - говорить Ткачов.

"Витягнути агресію з тіні": як в Україні збираються протидіяти домашньому насильству

Фото: "Якщо поліцейські зможуть правильно реагувати на подібні випадки, то і люди з часом стануть розуміти, що насильство ні в якому разі не можна виправдовувати" - Андрій Ткачов (РБК-Україна)

За його словами, якщо затягнути процес, то рівень насильства, на жаль, стрімко зросте.

"Коли після старту нашого проекту кількість звернень в поліцію за випадками домашнього насильства збільшиться, для мене це буде знаком, що все більше постраждалих не запускають проблему, а звертаються за допомогою. Так і має бути. Так ми будемо витягати насильство з тіні. А якщо витягуємо, значить, можемо з ним боротися і попередити важкі наслідки. А от якщо буде повторність звернень, то це буде негативний показник. Якщо люди звертаються знову, значить, ми не змогли знайти найважливіше - причину насильства, і вплинути на це", - говорить Андрій Ткачов.

Наступного року планують запустити 45 спецгруп "Поліни" по всіх обласних центрах України. Групи будуть також діяти в Краматорську, Слов'янську, Маріуполі, Білій Церкві, Бердянську. Також будуть розробляти окремий план роботи в сільській місцевості.

"Коли ОТГ будуть скрізь, стане легше все це впроваджувати. Ми приблизно розрахували, як буде взаємодіяти поліція з ОТГ. Думаю, має пройти не менше п'яти років, щоб сприйняття суспільством домашнього насильства змінилося, і до нього була нульова толерантність. Але зараз потрібно з чогось почати, і тоді суспільство теж почне змінюватися кардинальніше і швидше", - підсумовує він.

Раніше помічник голови Національної поліції нагадав, що поліція обов'язково має реагувати і виїжджати на всі виклики.

Також у Нацполіції констатували зниження рівня злочинності в Україні.

Відео: Топ-10 найбільш резонансних ДТП за вересень 2018 (video.rbc.ua)