ua en ru

Заробляють мільйони: як українці збагачуються на вирубці лісу

Заробляють мільйони: як українці збагачуються на вирубці лісу Фото: Вирубка лісу в Україні (колаж РБК-Україна)

Є безліч незаконних схем збагачення на нелегальній вирубці лісу, каже відомий український науковець

Вирубка лісу в Україні досягає все більших масштабів. Також, як відомо, ліс нелегально вивозять за кордон.

Проте зараз масштаби вивозу лісу в Україні дещо менші. Але те, що останнім часом стали вивозити менше лісу, відомий український науковець, кандидат біологічних наук Богдан Проць пояснює тим, що українські політики і топ-чиновники перебувають в очікуванні виборів – президентських та парламентських.

"Я думаю, позначається певна критика, і впливає, звісно, період виборів. Під час виборів багато процесів сповільнюються, в тому числі - цей. Для того, щоб не було негативу, ряд процесів або сповільнилися, або затухли. Є люди, які керують цими процесами. В подальшому все залежатиме від того, кого виберуть, як все буде", - каже він.

Зараз в цьому сенсі в Україні панує певна невизначеність. В різні періоди корупціонери поводять себе по-різному, каже науковець.

“Але у період хаосу завжди є ймовірність того, що нелегальний вивіз лісу буде знову зростати. Звісно, хтось контролює вивіз деревини за кордон. Зараз важко сказати, як все буде. Скоріше за все, буде негативно. Але може статися по-різному, якщо буде політична поля керівництва держави по-справжньому боротися із нелегальними явищами" – вважає Богдан Проць.

Заробляють мільйони: як українці збагачуються на вирубці лісуФото: Вирубка лісу в Україні досягає вражаюче великих масштабів (pixabay.com)

За словами науковця, найбільша проблема під час вирубки – це корупція. Одна із найбільш поширених схем – заниження реального об’єму деревини, яка є у лісі.

"Приміром, приходить комісія на якусь з територій, її представникам кажуть: "Тут є 200 кубічних метрів деревини на одному гектарі лісу". Комісія фіксує ці дані. А насправді там, скажімо, 400 кубометрів. Різниця між 200 і 400 - просто зникає: прибуток від продажу цієї різниці йде в кишені. Це – лише один із найпоширеніших методів, яких насправді немало. По документах – все легально. Потрібно дуже ретельно рахувати об’єми, щоб це прослідкувати. А при великих об’ємах це просто непомітно", - каже він.

Корупція є не тільки на верхніх ешелонах влади, а й внизу, констатує науковець.

"Проте схеми сформовані саме нагорі. Внизу подолати корупцію було би легко: для цього потрібна належна робота місцевих правоохоронних органів. Але, на жаль, так не відбувається. Загалом зараз тенденція – негативна із періодичними антикорупційними заходами, які тривають досить недовго (скоріше, щоб показати Євросоюзу, що така боротьба присутня). Якщо ми візьмемо для порівняння проблему вивозу лісу два роки тому, то так – є позитивні зміни: вивіз деревини зменшився. Але я вважаю, це тільки тимчасовий аспект, пов'язаний з виборами. Щоб не було негативу, шуму в пресі, багато таких речей припинилися. Шум в пресі нікому не потрібен. Натомість всі зайняті передвиборчими обіцянками", - звертає увагу Богдан Проць.

Нагадаємо, раніше експерт розповів, чому багато українських сіл опинилися під загрозою зникнення.

Також відомий український науковець і дослідник дикої природи Ігор Загороднюк висловив думку про те, що у Європі є великий попит на українську деревину навіть під час дії мораторію на вивіз лісу.