8 фільмів за сценарієм Івана Драча: "Пропала грамота", "Вечори на хуторі біля Диканьки" та інші
Styler пропонує вам топ-8 фільмів, над сценаріями до яких працював геніальний Іван Драч
Іван Драч, який помер 19 червня в Києві, був не лише геніальним поетом, перекладачем, драматургом, державним і громадським діячем, а й не менш геніальним сценаристом.
Відео: РБК-Україна
Як відомо, в 1964 році Іван Драч отримав диплом Вищих сценарних курсів у Москві, куди його "заманив" загадковий світ кіно у довженковому поетичному психотипі. Після закінчення курсів він відразу влаштувався на роботу сценаристом на Київській кіностудії художніх фільмів ім. А. Довженка, де пропрацював до 1974 року.
Драч є автором сценаріїв до відомих українських кінофільмів: "Камінний хрест", "Пропала грамота", "Вечори на хуторі біля Диканьки" та інших. В той же час самому поетові присвячений телефільм "Іван Драч. Кредо" (1990).
Styler пропонує вам топ-8 фільмів, над сценаріями до яких працював геніальний Іван Драч.
"Криниця для спраглих" (1965)
Кадр з фільму "Криниця для спраглих"
Дебют у кінематографі сценариста Івана Драча і режисера Юрія Іллєнка. Це сюрреалістичний художній фільм, який присвячений пам'яті народного артиста СРСР Дмитра Мілютенка.
Картина складається з п'яти частин і практично є німою стрічкою, зазначається винахідливим мінімалістичним використанням звуку. Фільм вимагає і закликає не миритися з процесом втрати моральних цінностей, тому що можна втратити все людське.
Зазначимо, що стрічка була знята у 1965 році, але вперше показана лише в 1987-м. На думку ЦК Компартії у фільмі були "допущені ідейні збочення".
"Камінний хрест" (1968)
Кадр з фільму "Камінний хрест"
Фільм режисера Леоніда Осики за мотивами знаменитих новел Василя Стефаника.
"Іду до тебе" (1971)
Цей фільм присвячений 100-річчю з дня народження української поетеси Лесі Українки. Головний мотив картини - трагічне кохання Лесі Українки до революціонера Сергія Мержинського.
Кадр з фільму "Іду до тебе"
"Пропала грамота" (1972)
Фільм "Пропала грамота"
Героїчна комедія розповідає про повний пригод шлях козаків Василя та Андрія з гетьманською грамотою до цариці у Петербург, а потім - про їх щасливе повернення в рідну Диканьку.
Фільм був знятий в період, коли в Українській РСР проводилася відверта русификационная політика. Від творців кіно було потрібно відходити від усього, що пов'язано з національною самобутністю українців. Радянська влада розуміючи, що фільм має велике значення для піднесення національного духу українців, відправила його на десять років на полицю.
"Дід лівого крайнього" (1973)
Кадр з фільму "Дід лівого крайнього"
Цей фільм - зізнання в любові воістину народному артисту Миколі Федоровичу Яковченку.
"Вечори на хуторі біля Диканьки" (1983)
Кадр з фільму "Вечори на хуторі біля Диканьки"
Це телевізійний фільм-фантазія режисера Юрія Ткаченко на теми ранніх творів Миколи Гоголя, які тісно переплітаються з його біографією.
"Мама рідна, любима" (1986, у співавторстві)
Кадр з фільму "Мама рідна, любима"
Це історія молодої жінки на ім'я Тетяна, доля якої склалася дуже непросто.
"Вінчання зі смертю" (1992, у співавторстві)
Кадр з фільму "Вінчання зі смертю"
Кінець 1930-х років. Часи сталінського терору. Лейтенант Щербаков отримав наказ розстріляти кількох ворогів народу. Несподівано на місці злочину виявилася сільське весілля. Згідно інструкції свідків теж знищували...
У середині 1970-х інтенсивність роботи Драча-сценариста помітно спадає, а потім і зовсім сходить нанівець. У 90-ті він ніби повертається в кіно, однак, це лише поодинокі виходи до кінематографічної "штанги", і то за спецзапрошенням друзів.
Нагадаємо, культовий український поет, перекладач, кіносценарист, драматург, державний і громадський діяч помер 19 червня у Феофанії після тривалої хвороби.
Олег Сенцов. Один у полі воїн