ua en ru

"Найбільше уваги в Україні потребує сфера свідомості": ATMASFERA про Майдан, Євробачення і престиж України в світі

"Найбільше уваги в Україні потребує сфера свідомості": ATMASFERA про Майдан, Євробачення і престиж України в світі ATMASFERA (фото: прес-служба гурту)
Автор:

Учасники української формації ATMASFERA, визнаної "Гуртом року" в США, розповіли в інтерв'ю Styler про те, що на Заході знають про нашу країну, хто заслуговує представляти Україну на Євробаченні, а також про те, який лідер має з'явитися при владі

Зовсім недавно львівська інді-група ATMASFERA, особливістю якої є сакральна мова більшості пісень - санскрит і тексти з мантр, поєднання етнічних мотивів з сучасним оркестровим звучанням - знову заявила про себе в світі. Чому знову? Тому що цей український колектив є одним з тих, про які на Заході знають більше, ніж на батьківщині ...

І ось кілька тижнів тому ATMASFERA були визнані "Гуртом року" в... Сполучених Штатах Америки (премія RoundGlass Music Awards). До слова, це не перша нагорода українців за межами нашої країни. Талант музикантів вже оцінили в Норвегії, Казахстані, Німеччині, Польщі, Чехії... Тепер прийшов час і українцям по достоїнству оцінити творчість ATMASFERA.

Styler поспілкувався з засновницями гурту - чарівними сестрами Ямуною і Калінді, які розповіли, як змінилися люди після Революції Гідності, яке відношення до нашої країни на Заході, що потрібно терміново міняти в Україні, а також про філософію свого життя та своєї музики.

"Найбільше уваги в Україні потребує сфера свідомості": ATMASFERA про Майдан, Євробачення і престиж України в світі

Калінді та Ямуна - засновниці гурту ATMASFERA (фото: прес-служба колективу)

RoundGlass Music Awards. Як так вийшло, що ви були спершу представлені у номінації "Найкраще музичне відео", а стали "Гуртом року"?

Так, насправді премія RoundGlass Music Awards налічувала 12 номінацій і було номіновано по 6 гуртів у кожній з них. Але пізніше організатори додали ще дві основні премії – Enlightened Musician of the Year ("Гурт року") та Song of the Year ("Пісня року"). Це дві премії, які визначали вже серед всіх номінованих гуртів ще двох переможців.

Окрім журі в ціх двох преміях вже враховували інтернет-голосування. Також під час нагородження ці премії залишили на самий кінець і вони були найочікуванішими. Нажаль, ми не потрапили на церемонію нагородження до Нью-Йорку, але нам вдалося домовитись про присутність на ній наших друзів, які пізніше нам змогли розказати всі деталі цього нагородження.

"Найбільше уваги в Україні потребує сфера свідомості": ATMASFERA про Майдан, Євробачення і престиж України в світі

ATMASFERA (фото: atmasfera.com)

"Найбільше уваги в Україні потребує сфера свідомості": ATMASFERA про Майдан, Євробачення і престиж України в світі

Нагорода Enlightened Musician of the Year (фото: прес-служба гурту)

Якщо не секрет, чи передбачає перемога у RoundGlass Music Awards фінансову винагороду? І взагалі, що окрім престижу дає ця премія?

До самого кінця організатори тримали цю інформацію в таємниці. Ні на сайті премії, ні в переписці нам не відповідали на це питання. У якості призу вони підготували для кожного переможця статуетку із зображенням Будди, як символу просвітлення і мудрості. Грошової нагороди, нажаль, не було…

Основна ідея цієї премії була у тому, аби об’єднати музикантів, які створюють соціально відповідальну музику, музику, яка покращує світ, несе певні ідеї щодо екологічної та духовної свідомості людства. І нам здається, з цим заданням вони впорались. Вони отримали 3500 заявок на участь в премії з 80 країн світу. Були дуже різноманітні цікаві гурти, яких об’єднувала не тільки музика, а й меседжі, які їхня музика транслює всесвіту. Крім того, присутність у номінантах проекту колишнього барабанщика The Bеatles сера Рінго Старра (Ringo Starr&Friends) і його перемога в номінації "Пісня року" дуже підняли престиж премії.

Для нас отримати нагороду RoundGlass Music Awards - справжня несподіванка. Адже подав заявку на участь Віктор Булига - директор Рівненського міжнародного кінофестивалю "Місто Мрії", а нас не попередив... Для нас це певний знак згори про те, що ми рухаємось в потрібному напрямку, і це надихає на те, щоб далі творити.

Відео з YouTube/MusicVideoUA

Хто в Україні грає подібну до вашої музику? Слідкуєте взагалі за молодою вітчизняною сценою?

В Україні нам подобаються такі гурти, як ONUKA, ДахаБраха. Це ті, хто знайшов своє звучання і має свій неповторний колоритний стиль. Серед молодих команд нам подобаються Tik Tu і проект з Дніпра DZ'OB.

Для нас дуже важливо, щоб музика мала піднесену складову, якусь вищу ціль і піднімала свідомість людей, наповнювала їхні життя змістом.

Те, що ви об’їздили ледь не півсвіту, популяризуючи українську культуру, не повинно було пройти мимо урядовців і політиків. Які у вас стосунки, наприклад, з Мінкультом? Були якісь пропозиції з боку чиновників?

Одним з принципів, на якому базується наша творчість і наше життя, – це певна незалежність від політичної заангажованості, а комерційний успіх у нас стоїть не на першому плані. Ми цінуємо свою свободу в творчості і намагаємось надихнути людей шукати відповіді на важливі питання.

З Мінкультом у нас було декілька цікавих проектів – останній з них відбувся у місті Кропивницький. Це був дуже цікавий мистецький фестиваль, який захопив ціле місто, і нам було дуже приємно взяти в ньому участь.

"Найбільше уваги в Україні потребує сфера свідомості": ATMASFERA про Майдан, Євробачення і престиж України в світі

ATMASFERA (фото: прес-служба гурту)

Подорожуючи і гастролюючи по різним країнам, ви розповідаєте тамтешньому населенню про Україну? Вони цікавляться?

Найкращий спосіб того, як ти можеш звернути увагу на Україну, – це представити якісний продукт з глибоким змістом. Тоді натуральним чином це приверне увагу до нашої нації.

Якщо більш детально говорити про різні країни, то в Польщі, наприклад, люди дуже добре настроєні до українців. Ми завжди відчуваємо підтримку і турботу. Принаймні, так було до 2018 року.

Останні роки все менш і менш люди на Заході цікавляться ситуацією в Україні. В більшій мірі ті, хто цікавляться, - це українська діаспора або люди, які більш тісно зв’язані з Україною.

В Норвегії люди менше знають про Україну. Одного разу у нас був гарний досвід виступу на дитячому фестивалі біля Осло, де були представлені культури різних країн світу. Окрім виступу на великій сцені, ми ще біля стенду України вчили дітей гуцульським танцям (посміхаються).

У Казахстані, наприклад, багато молодих людей підтримує і любить українців. Дуже багато хто з них нас розпитував: що ж насправді відбувається в Україні? Багато хто має знайомих в Україні і, принаймні, може аналізувати і піддавати сумніву ту інформацію, яка летить з російських телеканалів.

А так здебільшого на концерти люди приходять у пошуках гарної музики, духовного наповнення та щирих емоцій. А після концертів діляться з нами своїми переживаннями від музики і часто через нас дізнаються про існування України.

"Найбільше уваги в Україні потребує сфера свідомості": ATMASFERA про Майдан, Євробачення і престиж України в світі

ATMASFERA (фото: прес-служба гурту)

ATMASFERA брали участь у відбірковому турі на Євробачення 2006. Що з того вийшло? Чому після цього не пробували себе у цьому конкурсі?

Пам’ятаємо, що ми дійшли тоді до фіналу відбору. Ми були тоді єдиним гуртом серед сольних виконавців. Але гурту завжди значно важче (навіть з технічної точки зору) представити свою творчість…

Тоді поїхала Тіна Кароль. Зараз ми вже чітко визначились зі своїм напрямком в музиці і відчуваємо себе не форматними для Євробачення.

Відео з YouTube/ATMASFERA – yoga meditation music

А кого вважаєте фаворитами Національного відбору в Україні в цьому році?

Не знаємо – важко сказати. Треба дивитись всіх учасників і їх пісні.

А кого б з тих виконавців, які не беруть участь в цьогорічному Нацвідборі, хотіли б побачити там?

ONUKA або ДахаБраха могли б гідно це зробити. Принаймні, ми б хотіли бачити їх там. Це проекти, які пройшли перевірку часом і мають великій досвід виступів на різних рівнях, і в них є, що теж дуже важливо, - українська складова і своя унікальна харизма.

І знову до конкурсів… 2011-го ви були фіналістами польського Must Be MUSIС. Нині стало модним відомим виконавцям брати участь у всіляких телепроектах. У вас в планах немає, наприклад, участі у Голосі країни чи Х-Факторі?

Це був дуже гарний досвід і можливість представити свою творчість на дуже велику аудиторію. Цінність конкурсу для нас полягала в тому, що ми могли грати там свої пісні і не були зв’язані жодними зобов’язаннями…

У кожного конкурсу є своя специфіка, свої правила, свої цілі. Ми з радістю б заграли на конкурсах Х-Фактор або Голос країни у якості гостей, але брати участь у якості конкурсантів найближчим часом не плануємо.

Якщо вже заговорили про телевізор… Як ставитеся україномовних квот на телебаченні і радіо?

Це дуже потрібний закон, дуже добре, що це сталося. Це підштовхує молодих музикантів писати гарну якісну українську музику. Після його прийняття багато молодих музикантів отримали нарешті можливість представити свою творчість на радіо або телебаченні.

Відео з YouTube/ATMASFERA – yoga meditation music

Одна із найбільш відвідуваних вами країн – Польща. У одному із давніх інтерв’ю ви сказали, що там "геть відсутнє тотальне збочення у бік попси» (порівнюючи Польщу з Україною)". За ці роки змінилося щось в українському медіапросторі?

Так, ми бачимо позитивні зміни в Україні у цій сфері. Багато з’явилось цікавих музичних проектів, які надихають і показують приклад того, що в Україні дуже багато талановитих і творчих людей.

А як гадаєте: нормально зривати концерти російських артистів в Україні? І чи потрібно їм забороняти в'їзд до країни?

Ми вважаємо, що це має відбуватись більше на законодавчому рівні. Треба індивідуально ставитись до кожного виконавця. Дивитись, що він несе своєю творчістю, і наскільки заангажований в політику. Андрій Макаревич теж їздить з концертами по Україні, але він, наприклад, зі своєю позицією визначився.

Як ставитеся до українських артистів, які й далі продовжують їздити в Росію?

Ми не хочемо оцінювати тих, хто їздить в Росію, це не наша справа. До кожної ситуації має бути індивідуальний підхід. Ми, особисто, не їздимо.

Ви підтримували людей на майданах під час Революції Гідності. Як, на ваш погляд, змінилася країна після 2013 року?

Люди пережили серйозне потрясіння і це дало свої відбитки у всіх сферах, які ми бачимо. Змінилась свідомість багатьох людей.

Якщо говорити про творчу сферу, то ми бачимо дуже позитивні зміни. Це надихає і тішить. Дуже багато з’явилось цікавої нової музики, може, вона ще не зовсім відома, але вона вже є.

Теж одним з важливих факторів є переосмислення багатьма українцями своєї історії та культури. Це дуже поступові процеси, але вони відбуваються і нове покоління вже росте на нових цінностях.

У 2014 році відбулася презентація української кобзарської пісні "Ой ходив я степом", присвяченої пам'яті Героїв Небесної сотні

Яке найбільше, найвагоміше досягнення українського суспільства за ці чотири роки?

Мабуть, події на Майдані під час Революції Гідності і те, як народ об’єднався заради змін в своїй країні – це найвагоміше досягнення українського суспільства.

Назвіть, на вашу думку, три сфери, у яких треба негайно щось змінювати.

Найбільше уваги в Україні потребує сфера "свідомості". В тому розумінні, що всі наші проблеми в інших сферах витікають з низької свідомості людей. Поки низька свідомість людей, то ні одна сфера не може бути успішною.

Не вистачає духовних лідерів – людей, які б мали правильне розуміння. Тому що бути лідером – це величезна відповідальність. А в нас все перекручено з ніг на голову. Ті, хто при владі, не бачать це як своє служіння народу, а бачать це як доступ до великих грошей і насолод. Тільки особа, яка піднялась вище рівня "взяти побільше для себе" і розвинула бажання піклуватись про інших й служити іншим (навіть часом жертвуючи своїми благами і інтересами), - тільки така людина в стані щось змінити. І її будуть слухати.

Такого рівня свідомості можна досягнути тільки тоді, коли ти відновив свої стосунки з Верховною душею, пробудив любов до Бога, тоді ти зможеш любити інших і піклуватись про інших. Це великий виклик для кожного.

Ви до початку війни часто виступали у Криму. Чи приходилося особисто вам стикатися з якоюсь агресією на ґрунті мови/культури?

До Революції Гідності Крим був одним з наших найулюбленіших місць, куди ми любили приїздити з концертами. Скажемо вам більше: історія гурту ATMASFERA cаме з Криму і почалася. Відпочиваючи у Сімеїзі ми потрапили на один бардівський фестиваль, де і познайомились з Андрієм Шадієм (нашим екс-вокалістом та гітаристом). Нам дуже сподобались його пісні і, як виявилося, він теж був зі Львова. Ми домовилися з ним спробувати щось зробити разом, коли повернемось до міста Лева. І ось вже творимо біля 15 років…

Ніякої агресії на ґрунті мови та культури ми ніколи там не зустрічали. Татари, українці, росіяни - всі жили мирно і дружньою, ніяких конфліктів не було. Ми співали і українською, і російською мовами, й всі дуже добре сприймали нашу музику.

"Найбільше уваги в Україні потребує сфера свідомості": ATMASFERA про Майдан, Євробачення і престиж України в світі

ATMASFERA (фото: прес-служба гурту)

2014-го ви організували тур "За мир в Україні" (Польща-Україна-Казахстан-Німеччина), а також організували благодійну акцію для дітей з обездолених сімей та сімей, змушених покинути свої домівки через бойові конфлікти в Криму та на сході України. Зараз проводите подібні акції?

Одним із основних принципів нашої творчості є створення музики, яка б була корисна суспільству і допомагала піднести свідомість людей. Дивлячись, як страждають люди, особа не може залишатись осторонь.

Ми вважали нашим обов’язком, як тоді, так і зараз, допомогти людям пережити нелегкий час, подарувати їм хоч краплину світла, сповненого спокоєм, умиротворення та любові. Так був створений проект "Мантра Дайвінг".

Тур за мир в Україні складався власне з благодійних концертів та "мантра дайвінгів", куди кожен охочий міг доєднатись (незалежно від свого статусу чи фінансової спроможності) і просто відпочити серцем у звуках мантр. Мантри, що ми використовуємо, є духовними вібраціями, які лікують, приносять спокій та можливість побачити ситуацію зі сторони, діяти і приймати правильні рішення.

"Найбільше уваги в Україні потребує сфера свідомості": ATMASFERA про Майдан, Євробачення і престиж України в світі

ATMASFERA (фото: прес-служба гурту)

Повертаючись до запитання, чи проводимо подібні акції… Протягом останніх трьох років в основному ми подорожували саме з "мантра дайвінгами", вхід на які традиційно відбувався за благодійними внесками, які покривали напевно менше половини витрат на саму подію. Це те, що ми можемо дати людям, і це найцінніше, що в нас є.

Щодо благодійних концертів і концертів для дітей, то ми намагаємося завжди знайти час для таких акцій.

Розкажіть, будь ласка, найдушевнішу історію, яка дійсно вас пробрала, пов'язану із цими акціями?

Одного разу ми грали в домі пристарілих і до нас підійшов дід Антон. Йому було за 90 років, і він сказав нам, що коли був молодий, він все життя провів на сцені і співав в опері "Запорожець за Дунаєм". І потім каже, що "так життя повернулося, що опинився я тут в домі пристарілих, старий, нікому не потрібний", і почав дуже сильно плакати. Казав, що дуже самотній і йому від того дуже тяжко… І наше серце розривалося від співчуття.

Ми зрозуміли, що прийде час, і з віком у цьому суспільстві ти станеш нікому не потрібний, самотній, а особливо - у нашій країні. Це ще раз показало нам, як важливо ще змолоду тратити свій час на важливі речі, на те, щоб знайти і осягнути справжнє знання, мудрість, яка відкриє розуміння того, хто ти є, і допоможе віднайти себе. Що всі зовнішні речі: успіх, слава, статус, родина, - вони тимчасові і з часом підуть, і в кінці кожен з нас залишиться наодинці сам із собою і з тим багажем, якій накопичив за життя.

"Найбільше уваги в Україні потребує сфера свідомості": ATMASFERA про Майдан, Євробачення і престиж України в світі

ATMASFERA (фото: прес-служба гурту)

А ще пригадується розповідь нашого менеджера. До неї підійшла дівчинка після "мантра дайвінгу", подякувала і, ховаючи очі, дуже нерішуче розповіла, що довгий час вона була в депресії, хтось з її родичів загинув і їй надзвичайно важко було це пережити. Сказала, що саме музика гурту її підтримувала весь цей час, а після цього "мантра дайвінгу" вона відчула знову бажання жити.

Коли твоя музика лікує такі рани, це не може не надихати.

Нещодавно ви оголосили про серію концертів по Україні і за кордоном. Можете поділитися деталями? Готуєте новий альбом?

Так, останні два роки ми вже плідно працюємо над новим альбомом. Цей альбом ми хочемо зробити в стилі "йога музика". Це поки все, що можемо сказати про альбом (посміхаються).

Щодо українського туру, то поки ми плануємо відвідати з концертами Львів (18 березня), Київ (21 квітня), Запоріжжя (28 квітня) і Одесу (5 травня).

Відео з YouTube/MusicVideoUA

До речі, радимо вам також прочитати інтерв'ю з українським гуртом ДахаБраха, який вже встиг завоювати майже цілий світ своєю музикою.