ua en ru

Подерв'янський: "У сучасній російській культурі я не бачу нічого такого, що варто було б взагалі друкувати"

Подерв'янський: "У сучасній російській культурі я не бачу нічого такого, що варто було б взагалі друкувати" Фото: З особистого архіву Леся Подерв'янського

Під час дискусії з читачами на Книжковому Арсеналі Лесь Подерв'янський, як завжди, не добирав слів. Розповів про "витік мізків", української діаспори в Чикаго і російських книгах

Столиця "відпочиває" від Книжкового Арсеналу. Найбільша літературна ярмарок в Україні за п'ять днів представила киянам і гостям столиці сотні книжкових новинок і понад 500 різноманітних подій – лекцій, майстер-класів, кінопоказів, презентацій і літературних зустрічей з видавцями і письменниками. До однієї з таких зустрічей гості фестивалю готувалися заздалегідь, займаючи місця чи не за годину. А деякі самостійно шукали собі стільці, гордо проносячи їх між щільними рядами запізнилися шанувальників.

24 квітня на центральній сцені "Арсеналу" відвідувачі книжкового ярмарку зустрілися з "королем вітчизняного літературного гротеску", українським письменником і драматургом Лесем Подерв'янським. Під час публічної дискусії "За келихом червоного сухого" майстер охопила відразу кілька тем. Перший ковток – за натхнення, останній – за боротьбу з колоніальним менталітетом.

Про нецензурних словах: "смерть" і "х*й" – яке слово гірше?

Для мене немає поганих і хороших слів, все залежить від контексту. Я взагалі не дуже розумію, що таке погане або гарне слово. Якщо у вас буде вибір між словами "смерть" і "х*й" – яке гірше?

Щодо того, що в літературі стали більше вживати нецензурних слів, то мені здається, що це все ж добре. Бо Україна завжди "хворіла" провінційним цнотливістю.

Про менталітеті: "Ми закохані у свою провінційність"

Це один з найбільш вагомих наших недоліків – ми закохані у свою провінційність. Коли я кажу "ми", я не маю на увазі себе.

Провінційність – це ознака колониальности. Це почуття другорядності. І з цим пора кінчати.

В Україні я бачу дуже-дуже мало людей не провінційних, на жаль. Але я хочу, щоб було інакше. Не хочеться, щоб Україна загрузла в штампах, які, приміром, ще в школі мені нав'язували. Це як під час "совка", коли українцям "втовкмачували" їх провінційну другорядність.

Щоб побороти в собі цю провінційність, я б порадив в першу чергу багато читати. Потрібно до 35 років прочитати дох*я.

Лесь Подервянский

Фото: Лесь Подерв'янський на зустрічі з читачами в Мистецькому Арсеналі (Styler.rbc.ua)

Про "витік умів" за кордон: "Якщо ти народився в Кременчуці, це не означає, що ти повинен там померти"

Я вважаю, що світ належить нам усім, і якщо ти народився, наприклад, в Кременчуці, то це не значить, що ти повинен там померти.

Якщо хтось хоче себе реалізувати, то я б назвав це його право – шукати собі десь якесь застосування. Це нормально. І вже в самому цьому питанні – "як ви ставитеся до людей, які валять з цієї країни?" – є провінційність. Тому що у всьому глобалізованому світі люди живуть там, де є робота. От і все. Можна любити Україну і жити при цьому в Нью-Йорку. Нічого поганого в цьому я не бачу.

І взагалі, я б так не драматизував. Хтось їде, але багато ж залишаються. І взагалі до цієї землі (Україні) не можна ставитися легковажно. Тому що є такі народи, які живуть без своєї землі - це курди і цигани. І живеться їм не дуже добре. Тому свою землю треба цінувати, як скарб, який тобі дісталося у спадок. Ця земля чогось варто.

Провінційність, перш за все, знаходиться всередині тебе. Якщо ти звалиш за кордон, нічого не зміниться. Я мав таку можливість. Жив колись у Чикаго. І там я спостерігав українську діаспору... Ну і що з того, що вони живуть в Чикаго?! Це страшні люди. У мене в селі є будинок. Так ось мої сусіди, порівняно з ними, - це професори Сорбонни. Куди б ти не звалив, ти всі свої недоліки перевезешь з собою.

Лесь Подервянский о России

Фото: Лесь Подерв'янський про Донбасі: "Потрібно припинити будь-які стосунки з цією територією" (112.ua)

Із залу лунали жорсткі, прямолінійні і трохи дивні питання.

Що робити з Донбасом?

Необхідно визнати, що ця територія окупована, обнесена валом і припинити з нею будь-які стосунки.

Коли помре Путін?

Я не Ванга, тому я не знаю, коли помре Путін. Це по-перше. А по-друге, я не вважаю, що вся проблема в Путіні. І ситуація в Росії не зміниться, коли він піде. На його місце прийде хтось інший і не факт, що краще. Швидше за все, навіть гірше.

Про ліцензування російських книг: занепад російської культури очевидний

Як людині, що займається мистецтвом, мені глибоко осоружні всі заборони. Але якщо міркувати як чиновник, можливо, він виходить з інтересів держави. Тому - що поробиш, треба забороняти!

В культурі відбуваються підйоми, а потім падіння. У сучасній російській культурі я не бачу нічого такого, що варто було б взагалі друкувати і ввозити в Україну. Російська культура вже пережила свій вік. І вона вже давно не створює ніяких смислів: ні в кіно, ні в театрі, літературі та живопису. Можливі якісь окремі сплески, але очевидний занепад.

Нестандартно про стандартному - про натхнення: "Ніякого кайфу від писання я не отримую"

Я нічим не надихаюся. Мушу сказати, що ніякого кайфу від писання я не отримую. Пишу тільки з двох причин. По-перше, у мене іноді бувають якісь ідеї, які я точно знаю, що я забуду їх, якщо їх відразу ж не записати і не вкласти в них якийсь контекст. А друга мотивація - я вмію писати. На жаль, я це вмію. А я знаю, що вищі сили карають тих, хто "закопує" свої здібності. Тому я пишу з працею, "каючись і страждаючи", як писав Тарас Шевченко. Тому я і пишу. З почуттям обов'язку.

Про внесення романів Подерв'янського у шкільну програму

Ставлюся до цього негативно. Тому що коли я вчився в школі, я ненавидів абсолютно всі уроки літератури. І я не хочу, щоб діти мене ненавиділи. Нехай краще люблять.

До речі, 20 травня Лесь Подерев'янський виступить в новому для себе форматі – у стінах FEDORIV Hub відбудеться квартирник "літературного провокатора". Ще є квитки.