Що знають про українських музикантів у Грузії, чому ONUKA цінують у Європі, як впливає "національний ген" на творчість і чим відрізняється сучасна музика від епохи 1970-х - у інтерв'ю для Styler
MGZAVREBI - грузинський гурт, який вже давно встиг завоювати симпатії української публіки.
Колектив з'явився у Тбілісі в 2006 році. Зараз цих музикантів називають головним музичним символом Грузії. Кожен, хто був очевидцем їх концертних шоу, знає, як легко музиканти долають будь-які бар'єри між собою і глядачем, змушуючи забути про всі умовності і забобони.
Зараз в арсеналі колективу - шість альбомів, і скоро гурт почне запис сьомого альбому.
Одинадцять років тому, коли майбутні учасники MGZAVREBI співали у хорі у мами майбутнього лідера гурту Гігі Дедаламазішвілі, для запису композиції "Iasamani Anu Sikvaruli Khalkhurad" йому вперше знадобилося багатоголосся — так виник кістяк майбутньої групи. Саме ця пісня, яка пізніше увійшла у перший альбом MGZAVREBI "Me movigone...", стала об'єднуючим фактором для учасників колективу.
Відео: Яскравий і запальний кліп гурту MGZAVREBI (Youtube-канал BandMgzavrebi)
За час свого існування музиканти співпрацювали з такими всесвітньо відомими виконавцями, як Buena Vista Social Club, Ніно Катамадзе, Пласідо Домінго, Андреа Бочеллі. Група співпрацювала з українським гуртом ТНМК, записавши з ними пісню "Qari Qris".
Styler поговорив з лідером гурту, Гігі Дедаламазішвілі про грузинську та українську музику, творчі плани та майбутні концерти, про дружбу з Євгеном Гришковцем, музику The Beatles і Led Zeppelin. Ми також з'ясовували, чому гурт Coldplay вже довгі роки не втрачає популярності у всьому світі, а в Грузію тим часом приїжджає мало українських артистів.
Нещодавно музиканти групи MGZAVREBI побували в короткій двотижневій відпустці, а тепер на них знову чекає активна робота: гастролі в Грузії і запис нового, сьомого за рахунком альбому.
“Останнім часом виходить, що при підготовці альбому ми самі собі ставимо дедлайн. Раніше могли створювати музику дуже довго, і це сильно затягувало увесь процес. Перший альбом ми писали на початку 2008 року, і так вийшло, що ми працювали над ним дуже довго. Терміни здачі альбому навіть не визначили. Але тоді прийшло відчуття, що так робота може ніколи не закінчитися! Ми думали над новими ідеями, переписували пісні, а через три роки взагалі виявилося, що з тих композицій ми виросли", - каже лідер групи.
Встановлювати терміни і рамки часто потрібно навіть у творчих професіях, каже музикант. Інакше робота може затягнутися на роки.
“Я - актор за професією. Всі актори знають: якщо не встигнути до потрібної дати, то спектакль можуть взагалі не взяти. Працювати над творчим проектом можна довго. І мені в цьому сенсі не дуже подобається слухати свої готові пісні: я люблю в своїй роботі не так готовий результат, як процес створення пісні", - розповідає він.
Що знають у світі про грузинську музику? На думку Гігі, про широку популярність говорити не варто. В основному грузинські пісні відомі на пострадянському просторі, а не в США або Бразилії. Популярність грузинської музики на теренах СНД пояснюється в основному тим, що її багато слухали у радянський час, говорить Гігі.
“Грузинська музика – для українського слухача це щось добре знайоме, дуже близьке. Українці напевно чули грузинські наспіви з самого дитинства. Але в Україну зараз їздить не так багато грузинських музикантів. Їх можна порахувати на пальцях однієї руки! В Грузії також їздить дуже мало українських виконавців. Приїжджали Тіна Кароль, Бумбокс, Океан Ельзи. Але на цьому список, на жаль, закінчується", - жалкує він.
Видео: Пісня Fanduri (Youtube-канал BandMgzavrebi)
"Національний ген", український чи грузинський, з'являється у піснях, навіть якщо група принципово грає "європейську" музику. Грузинський музикант зіграє блюз зовсім не так, як в Нешвіллі або в Міссісіпі. Адже грузинського музиканта з дитинства оточує наш, місцевий фольклор, і нікуди від цього не дітися. ONUKA – це дуже класний продукт. Це те, що називають world music. Але творчість цього гурту цінується ще і домішкою національних, українських мотивів", - каже музикант.
Гурт MGZAVREBI відомий також своєю співпрацею з Євгеном Гришковцем. З російським драматургом, режисером і музикантом гурт записав декілька треків, але співробітництво було швидкоплинним: через якийсь час всі зайнялися іншими проектами.
Нещодавно стало відомо, що Євгена Гришковця в Україні внесли в базу "Миротворця" за гастролі в окупованому Криму. За словами Гігі Дедаламазішвілі, раніше про цю новину йому нічого не було відомо.
Відео: MGZAVREBI в дуеті з Євгеном Гришковцем (Youtube-канал Серебрянный Дождь)
“Про цього чоловіка можу сказати тільки одне: наш колектив його дуже любить і цінує. Для нас він зробив багато хороших речей, за що я йому неймовірно вдячний. Ми познайомилися п'ять років тому, а потім записали спільний альбом. Разом ми перестали виступати близько двох років тому, і зараз бачимось досить рідко. Але ця людина мені дуже близька і дорога!", - прокоментував музикант.
За словами лідера гурту MGZAVREBI, за більш ніж 10 років занять музикою він зрозумів: якщо вже створювати альбом, то його повинна об'єднувати одна загальна ідея.
“Наш другий альбом вийшов дуже різноманітним. У цих піснях не було єдиного цілого. Була, скажімо так, збірна солянка. Наш останній альбом складається з 14 пісень і називається Yasamani. Це альбом-подяка всім, хто був причетний до нашого гурту ці десять років. Я б сказав, це перший альбом нового десятиліття нашої музики. Yasamani грузинською – це квітка, бузок. У нашій сім'ї цю рослину люблять і шанують. Я вже потім усвідомив, що бузок часто з'являється в наших піснях", - говорить він.
Ще років десять тому був час колективів, виконавців. Але нині на зміну цій добі прийшов час проектів, колаборацій, синглів, коли люди запам'ятовують швидше якусь пісню, ніж її виконавця, - висловлює думку Гігі.
“Мої знайомі кажуть: випускати альбом зараз навіть вже немає сенсу. Тому що у людей часом навіть немає часу слухати всі пісні підряд. Помічаю це по собі: коли скачую треки улюбленого виконавця в Apple Music, то слухаю дві-три пісні, а не увесь альбом. Думаю, достатньо за рік випускати два сингли або ЄР, щоб публіка про вас не забувала. А якщо вже випускати альбом, то концептуальний! Може, це на мене так вплинули Pink Floyd! У них всі концептуальні альбоми: і Darkside of the Moon, і The Wall, і Animals".
Через те, що інформації років двадцять або тридцять тому було мало, у людей було мало вибору, що послухати, говорить він.
“У 1970-х, скажімо, легендарний гурт записував альбом, випускав вініл. У той час це багато значило! Адже випустити вініл міг далеко не кожний. Це було справжньою подією у світі музики. Але зараз, в епоху розвитку інформаційних технологій, ми можемо в один клік вибрати, що послухати. Зауважте: записати пісню і зняти кліп сьогодні може хто завгодно. Все, що потрібно – це мікрофон, гітара, комп'ютер, доступ в інтернет. І ви вже в онлайні, вас можуть слухати, дізнаватися про вас", - каже музикант.
Свого часу нові композиції The Beatles або Led Zeppelin шанувальники довго чекали, а їхні платівки місяцями шукали по магазинах. Пластинки обмінювали на книги і взагалі на що завгодно. Але цей час вже минув, каже Гігі.
“Ці гурти давали слухати дітям, а потім – онукам. З цими колективами шанувальники йшли протягом усього життя. Але приблизно останні років десять такої тенденції я вже не бачу. Все менше люди "мандрують" з гуртом роками. Замість цього актуальними стають безліч різноманітних проектів: сьогодні музикант записує трек під одним ім'ям і в одному стилі, а завтра – вже під іншим, і стиль музики кардинально інший. Послухали один трек – перейшли до іншого, і навіть не всі пам'ятають ім'я виконавця", - додає Гігі.
Яскравий приклад того, як виконавець у часто змінюваних тенденціях музики не виходить їх чартерів довгий час і не втрачає популярності – гурт Coldplay.
Відео: MGZAVREBI записали пісню разом з ТНМК (Youtube-канал Olga Navrotska)
“Це гурт, який спочатку гралв у стилі брит-поп. Але це ще і гурт цікавих проектів і колаборацій, гурт нових ідей. Навіть важко перелічити всіх тих музикантів, які в різний час з ними записували пісні. От колись шведський діджей Авичі (справжнє ім'я - Тім Берглинг - ред.) робив аранжування і писав клавіші на пісню A Sky Full of Stars. Трек став хітом ще й тому, що тоді була популярна музика діджея Авичі. А зараз Coldplay тримаються в рейтингах і збирають усі нагороди, які тільки можна зібрати. Тому що гурт постійно шукає щось нове і пише композиції в дусі нашого часу", - ділиться своєю думкою музикант.
Музика гурту MGZAVREBI об'єднує безліч стилів. Тут і акустична та електрогітара, перкусія, шейкер та джембе, губна гармошка і фортепіано. Також – пандури і флейта. Та й це ще не повний список інструментів, на яких грають в колективі. За словами лідера групи, жанр з музики визначити досить складно. Та й не завжди потрібно визначати жанр, адже те, що грає MGZAVREBI – це скоріше різноманітність і стан душі, ніж якісь чіткі жанрові рамки, вважає Гігі.
"Нас часто запитують: "А який жанр вашої музики?". Я відповідаю, що навіть не знаю, який у якому жанрі ми граємо! Сьогодні в мистецтві поняття жанру – змішане. Режисери знімають фільм і ставлять спектаклі, але часто буває незрозуміло, це драма чи комедія. Знаю одне: ми граємо на тих музичних інструментах, на яких можемо грати. А барабанної установки у нас немає, тому що просто ніхто з нас не вміє грати на ній. Все дуже просто", - каже він.
Творчість, як і все життя, мінлива, додає він. Тому різноманітність музики, яку грає MGZAVREBI – природний процес.
“Коли гурт написав пісню, яка стала хітом, для музикантів є два шляхи: наступні пісні можна написати або схожими на минулий хіт, або створити щось зовсім інше. Помічаю по собі: коли пишу щось схоже на свій останній хіт, то нова робота виходить гірше попередньої. Зараз у творчості я намагаюся йти тим шляхом, який мені цікавий і не створювати того, що вже створив раніше", - каже музикант.