ua en ru

"Ні в чому не впевнені": відомий письменник заговорив про "безкінечну війну" в Україні

"Ні в чому не впевнені": відомий письменник заговорив про "безкінечну війну" в Україні Фото: Сергій Жадан (Колаж РБК-Україна)

"Чи будемо ми пам’ятати про цей час, як про час швидкий, стрімкий, такий, за яким важко було встигати, який рвався уперед, ламаючи все довкола?"

Відомий український письменник Сергій Жадан опублікував новий блог про відчуття часу в українців та безкінечну війну на Донбасі. Він вважає, що навіть агресор не знає, коли завершаться бойові дії в АТО. Текст з'явився на ТСН.ua.

"Це доволі непростий час. Час безкінечної війни. Час, коли сподівання на мир витісняються тривогою і втомою. Ну, справді, хто сьогодні може твердо й чітко сказати, коли закінчиться війна? Хто може бути впевнений, що вона закінчиться, скажімо, завтра? Та ніхто. Гадаю, навіть ті, хто її почав — тоді, три з половиною роки тому — теж ні в чому не впевнені. Ні в чому, крім своєї безкарності", - вважає він.

Жадан зазначає, що зараз українцям доводиться жити з розумінням, що завтра нічого не закінчиться.

"Доводиться жити з розумінням того, що живеш не в найкращі часи. Проте відмовитись від них — від цих часів — усе одно не можеш. Оскільки в такому разі доведеться відмовитись від самого себе, від важливих і потрібних тобі речей, від людей, які на тебе сподіваються, від слів, які говорив і в які вірив", - відзначив письменник.

За його словами, ніхто не буде згадувати цей час війни в Україні із замилуванням чи солодкою ностальгією.

"Проте дуже важливо мати в майбутньому можливість сказати: я пам’ятаю все, все до останнього слова, до найменшого спалаху й вигуку, я можу свідчити про все, що бачив, я готовий відповідати за все, що сказав і почув, я готовий підтвердити кожен знак і кожну літеру. Час не закінчується, він перетікає далі. Далі розгортається небо над великою теплою країною. В ранковому небі прокреслюється сонячний маршрут. Чути натруджений рух степових річок. Чути збите дихання історії", - відзначив поет.

Жадан пише, що пізніше українці знайдуть безліч слів на означення цих років війни.

"Як говоритимуть про ці часи? Як про драматичні, безперечно. Як про трагічні. Можливо, як про героїчні. Зрозуміло, що героїка залишиться, знайде своє місце, стане обов’язковим елементом, можливо навіть — загальним місцем. Натомість, чи будемо ми пам’ятати про цей час, як про час швидкий, стрімкий, такий, за яким важко було встигати, який рвався уперед, ламаючи все довкола? Не знаю, час покаже", - завершує Жадан.

Нагадаємо, що Вакарчук розповів про небезпечну пастку для України.