ua en ru

Нобелівські лауреати з України: п'ять учених і один письменник, отримали премію

Нобелівські лауреати з України: п'ять учених і один письменник, отримали премію Фото: Лауреати Нобеля (колаж Styler.rbc.ua)

Фізик, хімік, економіст, два медика і одні письменник - саме ці шість українців отримали звання лауреата

З 3 жовтня в Швеції йде присудження Нобелівської премії 2016. Styler вирішив згадати про шести нобелівських лауреатів з України, які, на жаль, увійшли в історію премії як представники інших країн.

Ілля Мечников, премія в області медицини і фізіології

Мечников

Фото: Ілля Мечников (orthedu.ru)

Першим лауреатом Нобелівської премії став уродженець Харківської губернії Ілля Мечников. Вчений підкорив членів Нобелівського комітету дослідженням "Несприйнятливість в інфекційних хворобах", яке провів спільно з Паулем Ерліхом.

І, хоча лауреат Нобелівської премії в області фізіології і медицини (1908 рік) народився на території України, Мечникова прийнято вважати українським і французьким ученим.

Зельман Ваксман, премія в області медицини і фізіології

Ваксман

Фото: Зельман Ваксман (aalu.org.ua)

У 1952 році американський біолог і біохімік Зельман Ваксман відкрив протитуберкульозний антибіотик. Однак, хоч вчений і мав громадянство США, народився він в українському селі Нова Прилука.

Після того, як Ваксману була присуджена Нобелівська премія "за відкриття стрептоміцину – першого антибіотика, ефективного при лікуванні туберкульозу", вченого стали називати "благодійником людства".

Шмуель Агнон, премія в області літератури

Нобелівські лауреати з України: п'ять учених і один письменник, отримали премію

Фото: Шмуель Агнон (bibl-tdmu.blogspot.com)

Маленький Шмуель Йосеф Халеві Чачкес народився в місті Бучач Тернопільської області. У той час (1888 рік) цей регіон був частиною Австро-Угорської імперії. Псевдонім Агнон ("кинутий") він взяв через роки, коли написав повість "Покинуті дружини".

Коли книги Агнона стали виходити на англійській мові в Нью-Йорку, його наздогнала світова популярність. І в 1966 році він був удостоєний Нобелівської премії за "глибоко оригінальне мистецтво оповідання, навіяне єврейськими народними мотивами".

Саймон Кузнець, премія в області економіки

Саймон кузнец

Фото: Саймон кузнець (lenta.ru)

В 1901 році в Харкові народився Семен Кузнець. Двадцять років майбутній лауреат Нобелівської премії прожив в першій столиці України. Але потім переїхав до США. Там він змінив ім'я і успішно закінчив Колумбійський університет.

Доктор економіки Коваль працював у Національному бюро економічних досліджень і займався розрахунком національного доходу США. Крім того, українець був професором в кількох університетах.

У 1971 році Саймон Кузнець отримав премію "за емпірично обґрунтоване тлумачення економічного зростання, яке привело до нового, більш глибокого розуміння економічної і соціальної структури та процесу розвитку в цілому".

Роальд Гофман (Сафран), премія в галузі хімії

Нобелівські лауреати з України: п'ять учених і один письменник, отримали премію

Фото: Роальд Гофман (pro-ukraine.com)

Невідомо, як склалася б доля Раольда Гофмана, який народився у Золочеві, якби в часи нацистської Німеччини його родину не врятував український учитель Микола Дюк. Педагог сховав всю сім'ю Гофманів на своєму горищі.

Пізніше Роальд разом з батьками переїхав в Польщу, потім в Австрію, а вже потім-в Америку. У США Гофман успішно закінчив нью-йоркську школу для обдарованих дітей та Колумбійський університет.

Гофман мріяв стати лікарем, але потім зацікавився хімією. І не дарма - в 1981 році Роальд Гофман разом з Кенети Фукуї отримав премію за внесок у розробку теорії протікання хімічних реакцій.

Георгій Шарпак, премія в галузі фізики

Георгій Шарпак

Фото: Георгій Шарпак (booknode.com)

У вісім років Георгій разом з родиною переїхав у Францію з невеликого містечка Дубровиця Рівненської області.

не Можна сказати, що життя Шарпака у Франції була легкою. Так, в 1944 році двадцатилетений Георгій був депортований в нацистський концентраційний табір Дахау за участь у Русі Опору. Там він пробув до закінчення Другої світової.

Після закінчення війни Шарпак займається освітою. У коледжі він почав відвідувати лекції всесвітньо відомого фізика Жюлио-Кюрі, а пізніше і зовсім йде працювати до нього в лабораторію.

У 1992 році українець отримав Нобелівську премію за розробку детектора елементарних частинок.