"Це був рік нашого прогресуючого "одужання" й дорослішання": Оксана Забужко підбиває підсумки 2017-го
Безвіз - подія, що знаменує кінець епохи кріпацтва, вважає знаменита українська письменниця
Напередодні Нового року Styler продовжує серію публікацій про те, яким 2017-й був для відомих українців. Ми попросили підкреслити ключові події року, що минає, знамениту письменницю Оксану Забужко.
У 2017-му вона почала роботу над новим і дуже важливим для неї романом, який стає дня неї немов "поверненням до себе", але на новому витку зрілості й внутрішньої свободи”, коментує письменниця.
Серед найважливіших для України подій 2017-го Оксана Стефанівна називає, зокрема, безвіз, визволення українських полонених і прем’єру фільму “Кіборги”, який в українському прокаті майже зрівнявся за зборами із "Зоряними війнами”.
“Маю відчуття повного "внутрішнього синхрону" з моєю країною
“Маю відчуття повного "внутрішнього синхрону" з моєю країною: відчуття, що в мене - на мікро-, а в України - на макрорівні, триває, по наростаючій, "проапґрейджена реабілітація" після потрясіння 2014 року” - коментує Оксана Забужко.
Фото: "Це був рік нашого невпинно прогресуючого "одужання", дорослішання й змужніння" - Оксана Забужко (РБК-Україна)
Щодо того, яким був рік особисто для неї, письменниця розповідає:
“Якщо минулого, 2016-го, я спромоглась більш-менш "скласти докупи" своє життя після воєнного шоку тим, що випустила в світ публіцистичну "І знов я влізаю в танк...", то нинішнього року змогла вже "злізти з танка" й перейти до свого питомого, "довгограючого" способу боротьби з історичними викликами - до художньої творчості. І нова повість "Після третього дзвінка вхід до зали забороняється" (що дала назву однойменній збірці)”, - прокоментувала письменниця.
У 2017 році Оксана Забужко почала роботу над новим романом.
“Розгорнута нарешті, робота над новим, дуже важливим для мене романом, до якого я "доростала" не один рік, - це ніби "повернення до себе", але на новому витку зрілості й внутрішньої свободи”, - додає письменниця.
От і з Україною, за спостереженнями письменниці, відбувалося в 2017-му дещо подібне: це був рік нашого невпинно прогресуючого "одужання", дорослішання й змужніння, каже Оксана Забужко.
Фото: Цього року у видавництві "Комора" вийшла збірка творів Оксани Забужко "Після третього дзінка вхід до зали забороняється" (видавництво "Комора")
“Безвіз - так, це, безумовно, епохальний крок: подія, що знаменує кінець епохи кріпацтва. Адже всі ми, хто нині живе в Україні, - це люди, вирослі із свідомістю так чи інакше обмеженої свободи пересування, і скільки ця свідомість породила зламаних доль уже в період незалежності (про радянські часи годі й згадувати!), нам іще тільки належить усвідомити”, - каже вона.
“Тема "травми полону" в нащадків радянських військовополонених належала до табу”
Не обійшла увагою Оксана Забужко і подію, яка буквально сколихнула Україну напередодні Нового року: визволення українських бранців з полону.
“Повернення полонених та їхня врочиста зустріч - це так само подія, в психологічному сенсі, "визвольна": тема "травми полону" в нащадків радянських військовополонених належала до табу, і мільйони українців виросли з цією травмою, навіть її не усвідомлюючи. Тож це дійсно "мінус одна" з нашого букета хронічних хвороб - відчути себе громадянами країни, яка нарешті від своїх військовополонених не відмовляється, і не в Гулаг чи "фільтраційні табори" їх норовить загнати, а зустрічає, таки справді, як повернених дітей, - з радістю за збережені українські життя. Ростемо!
“Ніколи на моїй пам'яті не було такого, щоб українські діти "гралися в українське кіно"
Можна згадати й інші, в певному сенсі не менш важливі показники нашого "дорослішання", каже письменниця.
“Наприклад, те, що "Кіборги" в українському прокаті майже зрівнялись за зборами з "Зоряними війнами", я б також віднесла до "подій року". Звичайно, це не значить, ніби ми вже стали "кінематографічною нацією", але добре ілюструє процес нашого інтелектуального "всамостійнення": в усіх "дорослих" незалежних країнах люди в першу чергу дивляться, читають і слухають - "своє" і "про себе".
Фото: "В усіх "дорослих" незалежних країнах люди в першу чергу дивляться, читають і слухають - "своє" і "про себе" - Оксана Забужко
Оксана Забужко підкреслює: нація - це люди, які дивляться ті самі фільми, читають ті самі книжки й розмовляють тими самими цитатами.
“Сама я "Кіборгів" ще не бачила, зате вже бачила дітей, які граються "в кіборгів". Ніколи на моїй пам'яті не було такого, щоб українські діти "гралися в українське кіно". Тому роблю на календарі велику зарубку - і тримаю кулаки, щоб у майбутньому таке ставало нормою!”, - підбиває підсумок письменниця.
Нагадаємо, раніше у великому інтерв'ю для Styler Оксана Забужко розповіла, чому Росія обов'язково розвалиться, а ми маємо всіляко сприяти тому. щоб це сталося якнайшвидше.
Також письменниця розпоідала, яка подія стане кінцем третьої світової війни.