"Це був рік нашого прогресуючого "одужання" й дорослішання": Оксана Забужко підбиває підсумки 2017-го

Фото: Оксана Забужко (РБК-Україна)
Фото: Оксана Забужко (РБК-Україна)

Безвіз - подія, що знаменує кінець епохи кріпацтва, вважає знаменита українська письменниця

Напередодні Нового року Styler продовжує серію публікацій про те, яким 2017-й був для відомих українців. Ми попросили підкреслити ключові події року, що минає, знамениту письменницю Оксану Забужко.

У 2017-му вона почала роботу над новим і дуже важливим для неї романом, який стає дня неї немов "поверненням до себе", але на новому витку зрілості й внутрішньої свободи”, коментує письменниця.

Серед найважливіших для України подій 2017-го Оксана Стефанівна називає, зокрема, безвіз, визволення українських полонених і прем’єру фільму “Кіборги”, який в українському прокаті майже зрівнявся за зборами із "Зоряними війнами”.

“Маю відчуття повного "внутрішнього синхрону" з моєю країною

“Маю відчуття повного "внутрішнього синхрону" з моєю країною: відчуття, що в мене - на мікро-, а в України - на макрорівні, триває, по наростаючій, "проапґрейджена реабілітація" після потрясіння 2014 року” - коментує Оксана Забужко.

Фото: "Це був рік нашого невпинно прогресуючого "одужання", дорослішання й змужніння" - Оксана Забужко (РБК-Україна)

Щодо того, яким був рік особисто для неї, письменниця розповідає:

“Якщо минулого, 2016-го, я спромоглась більш-менш "скласти докупи" своє життя після воєнного шоку тим, що випустила в світ публіцистичну "І знов я влізаю в танк...", то нинішнього року змогла вже "злізти з танка" й перейти до свого питомого, "довгограючого" способу боротьби з історичними викликами - до художньої творчості. І нова повість "Після третього дзвінка вхід до зали забороняється" (що дала назву однойменній збірці)”, - прокоментувала письменниця.

У 2017 році Оксана Забужко почала роботу над новим романом.

“Розгорнута нарешті, робота над новим, дуже важливим для мене романом, до якого я "доростала" не один рік, - це ніби "повернення до себе", але на новому витку зрілості й внутрішньої свободи”, - додає письменниця.

От і з Україною, за спостереженнями письменниці, відбувалося в 2017-му дещо подібне: це був рік нашого невпинно прогресуючого "одужання", дорослішання й змужніння, каже Оксана Забужко.

Фото:  Цього року у видавництві "Комора" вийшла збірка творів Оксани Забужко "Після третього дзінка вхід до зали забороняється" (видавництво "Комора")

“Безвіз - так, це, безумовно, епохальний крок: подія, що знаменує кінець епохи кріпацтва. Адже всі ми, хто нині живе в Україні, - це люди, вирослі із свідомістю так чи інакше обмеженої свободи пересування, і скільки ця свідомість породила зламаних доль уже в період незалежності (про радянські часи годі й згадувати!), нам іще тільки належить усвідомити”, - каже вона.

“Тема "травми полону" в нащадків радянських військовополонених належала до табу”

Не обійшла увагою Оксана Забужко і подію, яка буквально сколихнула Україну напередодні Нового року: визволення українських бранців з полону.

“Повернення полонених та їхня врочиста зустріч - це так само подія, в психологічному сенсі, "визвольна": тема "травми полону" в нащадків радянських військовополонених належала до табу, і мільйони українців виросли з цією травмою, навіть її не усвідомлюючи. Тож це дійсно "мінус одна" з нашого букета хронічних хвороб - відчути себе громадянами країни, яка нарешті від своїх військовополонених не відмовляється, і не в Гулаг чи "фільтраційні табори" їх норовить загнати, а зустрічає, таки справді, як повернених дітей, - з радістю за збережені українські життя. Ростемо!

“Ніколи на моїй пам'яті не було такого, щоб українські діти "гралися в українське кіно"

Можна згадати й інші, в певному сенсі не менш важливі показники нашого "дорослішання", каже письменниця.

“Наприклад, те, що "Кіборги" в українському прокаті майже зрівнялись за зборами з "Зоряними війнами", я б також віднесла до "подій року". Звичайно, це не значить, ніби ми вже стали "кінематографічною нацією", але добре ілюструє процес нашого інтелектуального "всамостійнення": в усіх "дорослих" незалежних країнах люди в першу чергу дивляться, читають і слухають - "своє" і "про себе".

Фото: "В усіх "дорослих" незалежних країнах люди в першу чергу дивляться, читають і слухають - "своє" і "про себе" - Оксана Забужко

Оксана Забужко підкреслює: нація - це люди, які дивляться ті самі фільми, читають ті самі книжки й розмовляють тими самими цитатами.

“Сама я "Кіборгів" ще не бачила, зате вже бачила дітей, які граються "в кіборгів". Ніколи на моїй пам'яті не було такого, щоб українські діти "гралися в українське кіно". Тому роблю на календарі велику зарубку - і тримаю кулаки, щоб у майбутньому таке ставало нормою!”, - підбиває підсумок письменниця.

Нагадаємо, раніше у великому інтерв'ю для Styler Оксана Забужко розповіла, чому Росія обов'язково розвалиться, а ми маємо всіляко сприяти тому. щоб це сталося якнайшвидше.

Також письменниця розпоідала, яка подія стане кінцем третьої світової війни.

Нагадуємо, не забудьте обрати свій спосіб читати новини.
Messenger Telegram Chrome
On Top