ua en ru

Хеллоуїн: міфи і правда

Хеллоуїн: міфи і правда Фото: Хеллоуїн - містичне свято (pixabay.com/Fotomek)

Вся правда про історію та традиції містичного свята Halloween

В ніч з 31 жовтня на 1 листопада відзначається Хеллоуїн (Halloween). C кожним роком це свято стає все більш популярним. Йому надають містичного значення, деякі його бояться, але багато хто вважає Хеллоуїн відмінною можливістю повеселитися, вбравшись у маскарадний костюм нечистої сили.

Яке ж справжнє значення цього свята, та чи варто приписувати магічні властивості його обрядам і традиціям, - у матеріалі Styler про головні міфи Hаlloween.

Правда чи міф: Хеллоуїн – свято родом з Америки

Існує думка, що Хеллоуїн вперше почали відзначати в США, і яскраві традиції свята запозичені саме в американців. Але це зовсім не так. Історія Hаlloween пов'язана з стародавніми кельтськими звичаями. Народи Ірландії, Англії і Франції жили за календарем, в якому ділили рік на дві частини: літо і зиму.

В першу листопадову ніч кельти святкували Самайн – день початку зими. З гельської мови, поширеної в Шотландії, Samhain перекладається як листопад. Це свято вважають прабатьком Хеллоуїна, який почали відзначати вже після поширення в Європі християнської релігії та встановлення церквою Дня всіх святих.

Однак, сучасний Хеллоуїн найбільш масштабно проводять в США. Американці влаштовують костюмовані вечірки, а готуватися до свята починають за місяць до Halloween.

Прикрашати будинки до Хеллоуїну починають задовго до свята Фото: Прикрашати будинки до Хеллоуїну починають задовго до свята (pixabay.com/bull1961)

Правда чи міф: Хеллоуїн – ніч урочистості смерті

Доказів того, що свято якось пов'язане з поклонінням злим духам і смерті у істориків немає. Стародавні європейці в кінці жовтня святкували закінчення збору врожаю. До листопада закінчували польові роботи і збір плодів.

Але в народному фольклорі попередник Хеллоуїна Самайн, асоціювали, зі смертю і надприродними явищами. З настанням Самайна починалося холодний і "темний" час року. У свято згадували про пережите і поминали померлих за минулий рік. Такий вечір спогадів поступово перетворився у культ шанування Самхейна – язичницького бога смерті.

В дохристиянській Європі вночі 1 листопада вшановували божество смертіФото: В дохристиянській Європі вночі 1 листопада вшановували божество смерті (pixabay.com/Pexels)

Кельтські жерці вірили, що в день початку зими грань між світом живих і мерців стирається, а душі мертвих повертаються у рідні домівки, щоб провідати сім'ї. У Самайн розводили ритуальні вогнища і приносили в жертву тварин. Потім за залишеними полум'ям малюнками на вогнищах передбачали майбутнє.

Палаючу скіпку від ритуального багаття приносили додому, щоб розпалити вогнище. Вважали, що святковий вогонь очищає від гріхів та хвороб.

В Ірландії вірили, що душі мертвих в Самайн можуть викрасти людину, порушив заповіді (гейсы). Тому, щоб захиститься від нечисті, ірландці вбиралися в шкури тварин і стрибали через ритуальні багаття.

Правда чи міф: церква встановила День всіх святих і Хеллоуїн, щоб викоренити язичницькі традиції

З приходом на землі Європи християнства, священики активно боролися з язичниками і їх обрядами. Але із святкуванням Самайна все було не так просто, і церква пішла на деякі поступки. В кінці XVIII століття в Ірландії 1 листопада почали святкувати День всіх святих, який частково включав і язичницькі традиції поминання померлих.

Церква намагалася викорінити язичницькі обряди і встановила День всіх святихФото: Церква намагалася викорінити язичницькі обряди і встановила День всіх святих (pixabay.com//PublicDomainPictures)

Церковна служба в цей день була названа Allhallowmas - Поминальна меса, а вечір перед святом став називатися All allows'Eve, пізніше All Hallow e'en, тобто -Напередодні поминання. Так і з'явилася назва сучасного свята Halloween.

Правда чи міф: гарбуз завжди був символом Хеллоуїна

Гарний святковий звичай на Halloween – ставити гарбуз із свічкою на ґанку або на вікні будинку. Йому дуже багато років, але спочатку запалювали вогник не всередині гарбуза.

В Англії та Ірландії для цих цілей використовували ріпу, брукву або буряк. Даний святковий атрибут служив оберегом дому і, за повір'ями, повинен відганяти нечисту силу.

Яскравий символ Хеллоуїна називають "світильником Джека" на честь п'яниці, який обдурив Сатану. Згідно з легендою, до Джека в барі підсів сам Диявол і запропонував йому випивку. Коли настав час розплачуватися, у п'янички грошей не виявилося, і він попросив Сатану звернутися монеткою. Хитрий Джек одразу ж придумав заховати монетку і поклав її в кишеню, в якій знаходився срібний хрестик. Так володар пекла опинився в пастці "у Христа за пазухою". Звільнитися йому вдалося тільки після обіцянки Джеку не забирати його душу.

Гарбуз - популярний символ ХеллоінаФото: Гарбуз - популярний символ Хеллоіна (pixabay.com/JamesQube)

Після смерті Бог відмовився пустити Джека до Раю, і Диявол стримав свою обіцянку. Тому в очікуванні Судного дня дух п'яниці змушений блукати в темряві, освітлюючи собі дорогу лише лучиною, яку кинув йому на останок Сатана. Джек поклав вогник в порожній гарбуз і досі блукає в пошуках чистилища.

Свій сучасний вигляд – вирізане обличчя в порожньому овочі - "світильник Джека" набув у середині XIX століття, а робити його саме з гарбуза почали в США. Гарбуз у американців був символом родючості ще задовго до того, як Хеллоуїн став популярним, а з 1900 року овоч почали використовувати в якості головного атрибута свята.

Правда чи міф: традиція "Trick-or-treat" на Хеллоуїн родом із Середньовіччя

Насправді весела святкова забава Trick-or-treat ("гаманець або життя", "солодкість або гидота") з'явилася лише в середині минулого століття. Діти в святкових костюмах ходять від хати до хати, випрошуючи солодощі і жартома погрожуючи зробити якусь капость, якщо господар будинку відмовиться дати частування.

На Хеллоуїн діти випрошують солодощіФото: На Хеллоуїн діти випрошують солодощі (pixabay.com/HummingbirdAVL)

Але ще в середні століття в переддень Дня всіх святих бідняки ходили по хатах, випрошуючи милостиню, яка називалася "духовними пиріжками". В обмін на таке частування жебраки обіцяли молитися за покійних родичів господарів.