Хеллоуїн: міфи і правда

STYLERДозвілля        25.10.2016 - 14:11
Фото: Хеллоуїн - містичне свято (picslife.ru)
Фото: Хеллоуїн - містичне свято (picslife.ru)

Вся правда про історію та традиції містичного свята Halloween

В ніч з 31 жовтня на 1 листопада відзначається Хеллоуїн (Хеллоеин, Halloween). C кожним роком це свято стає все більш популярним. Йому надають містичного значення, деякі його бояться, але багато хто вважає Хеллоуїн відмінною можливістю повеселитися, вбравшись у маскарадний костюм нечистої сили.

Яке ж справжнє значення цього свята і варто приписувати магічні властивості його обрядам і традиціям, дізнайтеся у матеріалі Styler про головні міфи Hаlloween.

Правда чи міф: Хеллоуїн – свято родом з Америки

Існує думка, що Хеллоуїн вперше почали відзначати в США, і яскраві традиції свята запозичені саме в американців. Але це зовсім не так. Історія Hаlloween пов'язана з стародавніми кельтськими звичаями. Народи Ірландії, Англії і Франції жили за календарем, в якому ділили рік на дві частини: літо і зиму.

В першу листопадову ніч кельти святкували Самайн – день початку зими. З гельської мови, поширеного в Шотландії, Samhain перекладається як листопад. Це свято вважають прабатьком Хеллоуїна, який почали відзначати вже після поширення в Європі християнської релігії та встановлення церквою Дня всіх святих.

Однак, сучасний Хеллоуїн найбільш масштабно проводять в США. Американці влаштовують костюмовані вечірки, а готуватися до свята починають за місяць до Halloween.

 

Фото: Святкування Хеллоуїна в США (metronews.ru, nationalgeographic.com, tert.am)

Правда чи міф: Хелловін – ніч урочистості смерті

Доказів того, що свято якось пов'язаний з поклонінням злим духам і смерті у істориків немає. Стародавні європейці в кінці жовтня святкували закінчення збору врожаю. До листопада закінчували польові роботи і збір плодів.

Але в народному фольклорі попередник Хеллоуїна Самайн асоціювали зі смертю і надприродними явищами. З настанням Самайна починалося холодне і "темний" час року. У свято згадували про пережите і поминали померлих за минулий рік. Такий вечір спогадів поступово перетворився у культ шанування Самхейна – язичницького бога смерті.

В дохристиянській Європі вночі 1 листопада вшановували божество смертіФото: В дохристиянській Європі вночі 1 листопада вшановували божество смерті (alekseykalugin.ru)

Кельтські жерці вірили, що в день початку зими грань між світом живих і мерців стирається, а душі мертвих повертаються у рідні домівки, щоб провідати сім'ї. У Самайн розводили ритуальні вогнища і приносили в жертву тварин. Потім по залишеним полум'ям малюнків на вогнищах передбачали майбутнє.

Палаючу скіпку від ритуального багаття приносили додому, щоб розпалити вогнище. Святковий вважали вогонь очищає від гріхів та хвороб.

В Ірландії вірили, що душі мертвих в Самайн можуть викрасти людину, порушив заповіді (гейсы). Тому, щоб захиститься від нечисті, ірландці вбиралися в шкури тварин і стрибали через ритуальні багаття.

Правда чи міф: церква встановила День всіх святих і Хеллоуїн, щоб викоренити язичницькі традиції

З приходом на землі Європи християнства, священики активно боролися з язичниками і їх обрядами. Але з святкуванням Самайна все було не так просто, і церква пішла на деякі поступки. В кінці XVIII століття в Ірландії 1 листопада почали святкувати День всіх святих, який частково включав і язичницькі традиції поминання мертвих.

Церква намагалася викорінити язичницькі обряди і встановила День всіх святихФото: Церква намагалася викорінити язичницькі обряди і встановила День всіх святих (mirf.ru)

Церковна служба в цей день була названа Allhallowmas - Всепоминальная меса, а вечір перед святом став називатися All allows'Eve, пізніше All Hallow e'en, тобто Напередодні всепоминания. Так і з'явилася назва сучасного свята Halloween.

Правда чи міф: гарбуз завжди була символом Хеллоуїна

Гарний святковий звичай на Halloween – ставити світиться гарбуз на ґанку або в вікні будинку. Йому дуже багато років, але спочатку запалювали вогник не всередині гарбуза.

В Англії та Ірландії для цих цілей використовували ріпу, брукву або буряк. Даний святковий атрибут служить оберегом дому і за повір'ями повинен відганяти нечисту силу.

Яскравий символ Хеллоуїна називають "світильником Джека" на честь п'яниці, який обдурив Сатану. Згідно з легендою, до Джека в барі підсів сам Диявол і запропонував йому випивку. Коли настав час розплачуватися, у п'янички грошей не виявилося, і він попросив Сатану звернутися монеткою. Хитрий Джек одразу ж придумав заховати монетку і поклав її в кишеню, в якому знаходився срібний хрестик. Так володар пекла опинився в пастці "у Христа за пазухою". Звільнитися йому вдалося тільки після обіцянки Джеку не забирати його душу.

"Світильник Джека" - символ ХеллоинаФото: "Світильник Джека" - символ Хеллоина (100mir.ru)

Після смерті Бог відмовився пустити Джека в Рай, і Диявол стримав свою обіцянку. Тому в очікуванні Судного дня дух п'яниці змушений блукати в темряві, освітлюючи собі дорогу лише лучиною, яку кинув йому на останок Сатана. Джек поклав вогник в порожній гарбуз і досі блукає в пошуках чистилища.

Свій сучасний вигляд – вирізане обличчя в порожньому овоче "світильник Джека" набув у середині XIX століття, а робити його саме з гарбуза почали в США. Гарбуз у американців була символом родючості ще задовго до того, як Хеллоуїн став популярним, а з 1900 року овоч почали використовувати як головного атрибута свята.

Міф або правда: традиція "Trick-or-treat" на Хеллоин родом із Середньовіччя

насправді весела святкова забава Trick-or-treat ("гаманець або життя", "солодкість або гидота") з'явилася лише в середині минулого століття. Діти в святкових костюмах ходять від хати до хати, випрошуючи солодощі і жартома погрожуючи зробити якусь капость, якщо господар будинку відмовиться дати частування.

Випрошування солодощів на Хеллоуїн

Фото: Випрошування солодощів на Хеллоуїн (syl.ru)

Але ще в середні століття в переддень Дня всіх святих бідняки ходили по хатах, випрошуючи милостиню, яка називалася "духовними пиріжками". В обмін на таке частування жебраки обіцяли молитися за покійних родичів господарів.

Також дізнайтеся, як зробити веселий Хеллоуїн для дітей у нас в статті.

 

Нагадуємо, не забудьте обрати свій спосіб читати новини.
On Top