Курбан-байрам - найважливіше свято в ісламі, що символізує покірність волі Аллаха
12 вересня мусульманами всього світу відзначається Курбан-байрам 2016. Історія, традиції мусульманського свята і як його святкують в Україні, розповість Styler.
Головне свято в ісламській вірі - Курбан-байрам, відзначається в пам'ять про діяння пророка Ібрагіма (Авраама).
За давнім писанням, Ібрахім до 86 років не мав дітей, а коли на світ з'явився його первісток, пророк побачив сон, в якому Всевишній просив принести сина в жертву. Будучи покірним волі Господа, Ібрахім разом з сином Ісмаїлом відправився в долину Міна, щоб виконати послання Аллаха.
В останній момент Бог зупинив Ібрахіма, сказавши що він пройшов випробування, і велів зарізати барана. З тих пір в ісламі існує традиція жертвопринесень, які в пам'ять про пророка відбуваються віруючими в Курбан-байрам. Суть свята полягає в тому, щоб показати покірність і виконання волі Аллаха.
Вважається, що жертвопринесення в свято Курбан-байрам наближає віруючого до Всевишнього. Про цю традицію в Корані сказано: "Не дійде до Аллаха ні їх м'ясо, ні їх кров, але доходить до Нього богобоязливість ваша. Так Він підпорядкував їх вам, щоб ви возвеличили Аллаха за те, що Він вивів вас на прямий шлях, а ти обрадуй доброчинців! ".
Свято відзначається мусульманами щорічно за місячним календарем зуль-хіджа 10 числа 12 місяця. Також відлік ведуть від Ураза-байрам. День жертвопринесення настає через 70 діб після цього свята.
За григоріанським календарем Курбан-байрам 2016 потрапляє на 12 вересня. У країнах, де проповідується іслам, свято є офіційним вихідним днем.
Курбан-байрам також завершує хадж - щорічне хід прочан до Мекки. Напередодні свята прочани відправляються до гори Арафат і протягом цілої доби моляться. На світанку наступного дня вони йдуть в Міну, роблять хід навколо Кааби (мусульманська святиня в Мецці), і потім вже слід обряд жертвопринесення.
Фото: Святкування Курбан-байрам в Мецці (telegraf.com.ua)
Незалежно від того, де мусульмани зустрічають Курбан-байрам, в святковий день вони строго дотримуються всіх традицій. Віруючі з ранку здійснюють обряд обмивання, одягають святкові наряди і йдуть в мечеть, де читається проповідь хутба, в якій прославляється Аллах, а також роз'яснюється суть свята.
Після ранкової молитви відбувається святковий обряд принесення в жертву тварини. Це може бути баран, коза або корова. Шкуру вбитої тварини віддають в мечеть. М'ясо прийнято ділити на три частини, одну з яких віддається бідним, другу залишають собі, а третю частину використовують для святкового столу.
Фото: Головна традиція свята - жертвоприношення баранчика (rian.com.ua)
Жертовне м'ясо не зберігають, страви з нього готують і їдять в усі три дні святкування. У перший день на стіл подають страви з серця і печінки, у другий день готують суп з голови барана, також тушкують м'ясо в соусі, а на третій день свята, як правило, готують шашлик, плов, лагман, бешбармак.
Також жінки до святкового столу подають різні десерти і випічку. Печивом Шакер-пурі з мигдалем зустрічають гостей і роздають дітям.
Українські мусульмани відзначають головне ісламське свято за всіма традиціями в Києві, Львові, Вінниці, Дніпрі, на Херсонщині (Генічеську, Новоолексіївці, Стрілковому, Партизанах). Заходи в містах організовує Товариство культури і взаємодопомоги кримських татар і Меджліс кримськотатарського народу.
Фото: Курбан-байрам 2016 у Києві (unian.net)
У столичній соборної мечеті Ар-Рахма у Курбан-байрам пройшов ранковий намаз, після якого відбувся обряд жертвопринесення ягнят. Віруючих пригощали святковими стравами та солодощами.