Модель "чесної гри" в Україні - поки що виняток. Питання тільки в тому, коли вона нарешті стане правилом
Кілька років тому ми разом з колегою прийшли на інтерв'ю до відомого англійського нейрохірурга Генрі Маршу. Спілкувалися в кабінеті, наповненому рентген-знімками і в перервах між прийомами пацієнтів, які займали чергу до нього на консультацію з п'ятої-шостої ранку. Генрі Марш - частий гість в Україні. У Києві він допомагає своєму колезі-нейрохірургу, діагностує хвороби у "складних" пацієнтів, а в 2014 році побував на Революції Гідності.
Окрім найрізноманітніших тем, які ми обговорили за ті три години розмови, доктор згадав і про "золоте правило", якого він завжди дотримується у своїй роботі. Суть правила була в тому, щоб просто працювати чесно.
“Головне, що потрібно лікарю, — бути чесним із собою та з пацієнтом. Іноді лікарі обманюють самі себе. Чесність у професії — моє Євангеліє. В англійській культурі глибоко вкорінена ідея чесності. Ми називаємо це fair play (чесна гра - ред.)", - сказав тоді Генрі Марш.
Ну а ми відразу подумали про те, що в Україні ідея чесності не тільки не вкорінена, як в Англії. Її вкоріненню в Україні всіма шляхами противляться. Опирається не тільки бюрократична машина і політикум, але й люди різних професій, поглядів і віку. Бо чесно - це занадто складно. Значно простіше - не за правилами.
Фото: Корупція вкоренилася в Україні на всіх рівнях і практично в кожній сфері повсякденного життя (nikorupciji.org)
У нечесну гру українців залучають практично в будь-якій сфері. Домовитися, щоб вступити до ВУЗУ. Домовитися, щоб знайти "хлібне" місце роботи. "Дізнався недавно, що влаштуватися на вигідне місце, перед тим не заплативши, складно", - зізнається молодий лікар-інтерн.
Знайома працює в управлінні у справах спорту в невеликому містечку. Начальниця систематично тисне на неї, щоб та підписувала "відкатні" документи. Знайома не погоджується, і начальниця вирішує помститися: спочатку урізає без причини зарплату удвічі, потім не пускає у весільний відпустку, а тепер погрожує "вижити з системи".
Нещодавно мені довелося повторно ремонтувати смартфон. У процесі діагностики виявилося, що попередні "майстри" кілька місяців тому витягли з пристрою пластини, які стояли там для захисту важливих деталей. І в майбутньому при падінні телефону можна було обійтися без особливих втрат. Але ж де там! Пластини тепер відсутні, і тому другий ремонт обійшовся дорожче. Здавалося б, що тут дивного. Мовляв, треба було нести до перевірених майстрів. Але в цьому-то й річ: такі випадки - всюди поруч. Вкрасти деталь тут і відразу - набагато простіше, ніж довго і наполегливо заробляти авторитет своєю хорошою репутацією. Навіщо конкурувати на ринку, якщо можна віджати, обдурити, підкупити?!
Чесна гра - для багатьох поняття чуже. З нової квартири знайомого будівельники винесли половину куплених ним витратних матеріалів. В квартиру іншого знайомого "вломилися" злодії і винесли всі гроші. Викликав поліцію. Після виходу слідчого з квартири виявилося, що разом з "правоохоронцем" пропав і відеореєстратор власника квартири - чи не єдине, що не встигли забрати грабіжники. "Про яку чесну гру взагалі в цій країні мово йти не може, якщо слідчі крадуть відеореєстратори?", - нарікає він.
А тим часом моїй подрузі, інженерці за фахом, дзвонили з великої фірми з проханням продати "таку фарбу, щоб на наступний рік злізла, і щоб обов'язково довелося купувати нову". Таких і інших прикладів - сотні тисяч, і нові відбуваються кожен день. А про більшість з них ми навіть не дізнаємося.
Чесну гру українцям все ніяк не може запропонувати держава. Безкоштовна медицина гарантується Конституцією України. Але всі чудово розуміють, що пацієнти давно оплачують ліки і дороге лікування самостійно. Автори медреформи нарешті запропонували назвати речі своїми іменами, спробувати впровадити "чесну гру" і зробити частину послуг платними і частково платними, але тепер вже офіційно і в казну (до речі, помітила, що термін "чесна гра" частіше за всіх в уряді використовує саме команда Уляни Супрун). Але при будь-якій спробі заговорити про платну медицину в суспільстві миттєво піднімається лавина невдоволення: "Такого не має бути!". Замість того, щоб перестати брехати самим собі і визнати: реальність - давно зовсім інша.
У Мінсоцполітики дуже добре розуміють, що ще більше фірм пішли "в тінь" після підвищення мінімальної зарплати. Розуміють, що багато компаній платять більше "мінімалки", але закривають очі, бачачи у звітах заповітну цифру "3200". Чесно, але тільки на папері.
Одна велика іноземна компанія більше десяти років працює на українському ринку. Платить працівникам високі зарплати, все офіційно. За десять років присутності в Україні пережила три рейдерські захоплення та десятки випадків вимагань з боку перевіряючих структур. "Чесно в Україні працювати нереально складно", - зізнаються співробітники.
І - трохи про хороше. Нещодавно поговорила під час декількох зустрічей зі знайомими, і в ході розмов вималювалася кілька кейсів "чесної гри".
Фото: Найбільш корумповані галузі в Україні (rbc.ua)
Лікарі з Києва регулярно їздять на конференції та воркшопи у Німеччину та США. Але не для того, щоб там залишитися. А щоб привезти в Україну принципово новий, вже з великою доказовою базою в ЄС та Америці, метод лікування. Якого у нас майже немає. Але тепер буде! Без хабарів і договорняків, але вже з офіційним і відкритим прайсом за послуги. "Цей метод у нас майже не використовують. Але через 5-10 років його впровадять повсюдно, ось побачите", - говорить доктор. У його найближчих планах - видати для українських колег книгу з описом світового досвіду і його особистих напрацювань з використання цієї методики.
Другий приклад. Конотоп (районний центр не особливо далеко, але і не близько до столиці). Поки в цьому містечку кажуть, що роботи немає, молоді хлопці без особливих зусиль створили маленьку фірму. Поступово обростали замовленнями з усіх куточків України та з-за кордону по створенню і просуванню сайтів. Їм кілька разів надходили пропозиції "нечесної гри". Вони не йдуть на це принципово. Добре знаючи цих хлопців, охоче вірю, що так і є.
А нещодавно в цій компанії вирішили відкрити новий напрямок і почати працювати над створенням відео. Знову-таки - і для іноземних замовників. Спеціально для цього фірма найняла вчителя англійської, і тепер кожен працівник інтенсивно вивчає мову, а паралельно з цим проходить навчальні програми по створенню відео (по можливості - теж англійською).
На місцевому рівні співробітників компанії знають як людей з активною життєвою позицією: у своєму місті вони стали ініціаторами створення IT-кластера. Часто організовують розвиваючі майстер-класи, допомагають молоді визначитися з майбутньою професією та популяризують ІТ-технології. Нещодавно вони запросили ІТ-спеціаліста з Європи для обміну досвідом з українськими колегами і можливої спільної співпраці над новими проектами. Фірма зростає і набирає нових співробітників, шукає інвесторів для соціальних проектів.
"Я готовий працювати 24 години на добу, щоб навчитися робити свою роботу не просто добре, а ідеально. Чесна гра, звичайна конкуренція. Так і повинно бути", - каже Ігор, молодий ініціативний працівник, а за сумісництвом - мій хороший знайомий. "Ми вкладаємо сили на розвиток нових поколінь, а працівники Міносвіти без відкатів нам щиро допомагають", - додає співзасновник компанії Олександр Ребров.
Але всі ці позитивні приклади в будь-якому випадку відбуваються в умовах "всупереч". В умовах, коли замість гри за чесними правилами намагаються розвести і виманити якнайбільше грошей. Коли ти не впевнений, чи полагодить незнайомий тобі майстер смартфон так, щоб при цьому з пристрою не "зникли" деталі. Коли йдеш до лікаря на звичайну процедуру, а тобі призначають ще десяток інших, абсолютно непотрібних. Коли навряд чи зробиш у себе вдома ремонт, просто довіривши його не надто знайомим будівельникам. І доводиться самому дізнаватися і контролювати, нахапавшись звідусіль розрізнених знань про смартфони, медичні процедури і про ремонт квартири. І не факт, що з цього вийде хороший результат.
Зважаючи на все це, ті позитивні приклади "чесної гри" здаються ще більш цінними для держави. Радує тільки, що таких прикладів в Україні з кожним днем стає все більше. А за останні три-чотири роки їх кількість взагалі зросла неймовірно. Залишається тільки чекати, поки такі випадки стануть повсюдними, і цьому максимально сприяти.