Українські переможці конкурсу Space Apps Challenge від NASA розповіли в ексклюзивному інтерв'ю Styler, що сподіваються реалізувати свій проект на батьківщині - питання у фінансуванні
Проект київської команди Mars Hopper став переможцем міжнародного конкурсу NASA Space Apps Challenge 2016, покликаного привертати увагу "світлих голів" з усього світу до аерокосмічній сфері. Вперше українські розробники взяли участь в такому престижному хакатоне, який об'єднав понад 160 локальних конкурсів по всьому світу.
У 2016 році завдання експертів NASA виконували команди в Києві та Кіровограді. Зараз хлопці з Mars Hopper, що стали першими у номінації "Глядацькі симпатії", активно готуються до поїздки на мис Канаверал у США, з якого запускаються космічні апарати. Вони ледве встигають відповідати на запитання журналістів і нових шанувальників цікавого проекту.
"Якщо до оголошення результатів про Mars Hopper вийшло близько 40 статей і 5-10 інтерв'ю, то зараз різні матеріали про нас перевалили за сотню", - розповідає про несподіваної популярності один з учасників проекту Андрій Музиченко, який взяв на себе незвичну роль PR-менеджера.
Styler вирішив особисто привітати команду Mars Hopper з заслуженою перемогою, розібравшись у всіх тонкощах проекту. Музиченко андрій і його колега, програміст Ілля Рубинський погодилися провести нас по лабіринтах складних термінів, розповісти про технічні деталі проекту і його космічному майбутньому.
Фото: Софія Буткалюк, Олександр Буткалюк, Микола Денисенко, Ілля Рубинський, Андрій Музиченко, Павло Правдюков - командаМагѕ Hopper в неповному складі (Styler.rbc.ua)
Хто входить в команду проекту Mars Hopper?
Ілля Рубинський - програміст, зробив внесок у розробку комп'ютерної моделі. Андрій Музиченко - інженер-технік, робив перший прототип і вів роботу зі ЗМІ. Павло Правдюков - Big Data інженер, допомагав робити фізичні розрахунки. Олександр Буткалюк - інженер-механік, конструктор, автор ідеї. Софія Буткалюк - 11-річна учениця ліцею, першої запропонувала використовувати СО2. Микола Денисенко - продюсер, хімік, зробив першу 3D модель нашого "хопера". В'ячеслав Осауленко - аспірант НТУУ КПІ, зробив фізично розрахунки для MarsHopper.
NASA Space Apps Challenge пропонує конкурсантам зайнятися розробкою проектів, пов'язаних не тільки з аерокосмічної галуззю. Дозволяється також звернути увагу на вирішення екологічних проблем, "взяти під спостереження" Землю або інші планети. Чому вибрали саме Марс?
Все вірно. За три тижні до хакатона пройшов так званий Space Apps Bootcamp, під час якого організатори представили конкурсантам свої вимоги до їх майбутнім проектам. На вибір пропонувалося шість категорій: від вирішення екологічних проблем до розробки нових ідей, пов'язаних з Міжнародною космічною станцією. Безпосередньо вже на самому хакатоне, який проходив у кінці квітня, учасникам протягом 48 годин потрібно було розробити своє рішення задачі і захистити проект.
Фото: Дрон Mars Hopper покликаний допомогти нам досліджувати Марс (github.com)
Команда Mars Hopper вибрала категорію "Марс". Наш проект передбачав розробку засобу для пересування на цій планеті. При цьому спочатку потрібно, щоб це засіб було пов'язано з людиною. Іншими словами, це повинен був бути, наприклад, ракетний ранець, з допомогою якого людина б переміщався по Марсу. Але команда подивилася на опис завдання більш критично. Ми вирішили, що людей в найближчому майбутньому на Марсі точно не буде, тому немає сенсу розробляти такий ранець. Потрібно створювати щось більш практичне.
І ви зупинилися на апараті під назвою Mars Hopper – "марсіанському коника" або "попрыгунчике", як його забавно переклали з англійської користувачі соцмереж?
Як відомо, на полюсах Марса знаходиться велика кількість діоксиду вуглецю – сухого льоду – в твердій фазі з домішкою льоду, води і пилу. Наша ідея полягає в розробці автономного літального апарату, який би приземлявся на поверхню цих полярних шапок і спеціальними ковшами загрібав сухий лід. Далі з допомогою радіоізотопного генератора лід буде переводитися з твердого стану в газ, завдяки чому виникає тиск і як результат - реактивна тяга.
Фото: Учасники команди Mars Hopper - Музиченко Андрій та Ілля Рубинський (Styler.rbc.ua)
Отримавши енергію, апарат буде злітати на певну висоту, де переміщатися буде вже з допомогою гвинтів, які також використовують отриману від сухого льоду енергію. Таким чином, Mars Hopper буде переміщатися "стрибками" – вгору і вниз, на поверхню шапки, щоб зачерпнути сухий лід, і вгору, щоб проводити подальші дослідження.
До речі, в команду Mars Hopper також входить 11-річна школярка Софія Буткалюк. Кажуть, що саме вона запропонувала використовувати сухий лід.
Так, це так! Саме Софія запропонувала зробити апарат, який би немов левітував. Вона "підкинула" ідею використання для цих цілей сухого льоду, якого достатньо на полюсах Марса.
Що конкретно планується досліджувати з допомогою Mars Hopper?
Зараз вивчати Марс можна за допомогою супутника, скануючи поверхню планети, роблячи спектральний аналіз. Наступний крок – використання марсоходів. Вони допомагають вивчати породу, отримувати дані по атмосфері планети, можуть робити панорамні фото. При цьому дальність їх дії незначна. Марсоходи управляються людьми дистанційно з Землі, їх швидкість і прохідність обмежені. Тому говорити про якомусь глибокому вивченні цієї планети складно. На сьогоднішній день можна зайнятися детальної картографією поверхні Марса, взяти зразки порід з різних його ділянок.
Фото: Mars Hopper може бути літаючої лабораторії, яка б працювала автономно (Styler.rbc.ua)
Mars Hopper може бути літаючої лабораторії, яка б працювала автономно. Приземляючись на поверхню планети для забору сухого льоду, Mars Hopper може одночасно досліджувати прилеглу територію. На нього можна встановити, наприклад, бурову установку. Ми вивчали існуючу карту вітрів на Марсі. В основному вся пил з різних ділянок планети заноситься бурями на територію полярних шапок. Ми можемо цю пил вивчати та пізнавати, з чого конкретно складається Марс. Також Mars Hopper можна використовувати в якості картографа.
Ви говорите, що Mars Hopper - безпілотний апарат. Як він буде орієнтуватися в просторі?
Ми окремо займаємося цим питанням, тому що до нас цього ніхто не робив. Все вірно, на Марсі немає GPS-системи. Можливо, Mars Hopper буде орієнтуватися по існуючим візуальним об'єктів на поверхні планети.
Які ж параметри цієї автономної лабораторії?
Приблизний розмах крил становить 8 метрів, вага – 200 кг. А ось більш детально про проект можна дізнатися на нашій сторінці на сайті GitHub. Адже Все знаходиться у відкритому доступі – це одна з умов конкурсу Space Apps Challenge.
І все ж, ви розглядаєте такий варіант, що в майбутньому людина зможе переміщатися по поверхні Марса за допомогою Mars Hopper?
Mars Hopper – це в першу чергу помічник людини у вивченні планети. Це великий дрон. Тому на даному етапі ми розглядаємо його як автономний апарат.
Конкурс пройшов, ви стали переможцями у номінації "глядацькі симпатії". Що далі? Які бонуси отримали? Чи буде розвиватися проект Mars Hopper?
Основний бонус – запрошення на мис Канаверал в штаті Флорида, на запуск ракети, який відбудеться 8 вересня. Правда, ми ще не знаємо, чи вийде всією командою здійснити цю подорож. Справа в тому, що NASA організує програму візиту, а ось за переліт, проживання та харчування ми відповідаємо самі.
Також за допомогою цього проекту ми заявили про Україну.
Фото: Mars Hopper – це в першу чергу помічник людини у вивченні планети. Це великий дрон (Styler.rbc.ua)
На жаль, NASA не виділяє додаткові кошти на подальший розвиток проекту. По суті, майбутнє Mars Hopper залежить від інвесторів. Безумовно, на першому етапі розробок ми готові вкладати свої кошти. Можливо, допоможе краудфандінг.
А на які саме етапи буде розділений проект?
По-перше, ми зробимо прототип для випробувань в наземних умовах. Це допоможе перевірити аеродинаміку, навігаційну систему.
Далі хочемо зробити висотний прототип, який буде випробовуватися на висоті 30-40 тис. метрів, де атмосфера більш схожа з атмосферою Марса. Це будуть випробування в складних умовах, де звичайна авіація вже не просувається багато років.
Якщо вже якісь конкретні пропозиції від можливих інвесторів?
В даний момент ведуться переговори з Національним космічним агентством України. Але ще рано говорити про якомусь конкретному результаті. Про свою перемогу ми дізналися 23 травня і ще не встигли підготувати конкретний бізнес-план. Як ми вже говорили, перший прототип ми зможемо зробити самостійно, підключивши також краудфандінг. Багато чого буде зроблено на волонтерських засадах. Ось тільки для реалізації другого етапу нам знадобиться фінансування.
Звичайно, інтерес до нашого проекту є, громадський резонанс його підживлює. Однак на даний момент про будь-яких суттєвих інвестицій ми говорити не готові.
Фото: Прототип Mars Hopper, створений для презентації проекту (github.com)
Що вже готове на сьогоднішній день?
Перший прототип, який ми зробили під час хакатона. Його встигли назвати "пляшколіт", так як для створення прототипу ми використовували пластикову пляшку.
Звичайно, є багато напрацювань, який ми фізично не змогли з'єднати воєдино за неповних 48 годин, виділених під час хакатона.
Ми працювали відразу за декількома напрямками. У нас була комп'ютерна симуляція польоту, макет, який показує можливість реактивної реакції. Також ми провели розрахунки, які доводять, що сама реалізація цього проекту можлива.
За час хакатона ми встигли зробити всі системи нашого "хопера".
Учасники команди до цього працювали в аерокосмічній сфері?
Хімік Микола Денисенко брав участь при запуску ракети. Також він захоплюється піротехнікою. Big Data інженер Павло Правдюков – астроном-любитель. В цілому, вся команда цілеспрямовано цією сферою не захоплювалася.
Фото: "На першому етапі розробок ми готові вкладати свої кошти. Можливо, допоможе краудфандінг" - Mars Hopper (Styler.rbc.ua)
Але ви ж не плануєте зупинятися?
Ні! Нам дуже хочеться реалізувати проект. Умови, технології, витратні матеріали – все це можна зробити в Україні. Тільки от радіоізотопний термоелектрогенератор доведеться замовляти. Можливо, в майбутньому нам дійсно допоможе українське космічне агентство.
А якщо з вами зв'яжуться іноземні інвестори з пропозицією зайнятися реалізацією проекту не в Україні?
Ми будемо наполягати на тому, щоб все було зроблено саме в Україні. Сьогодні всі учасники команди Mars Hopper націлені на те, щоб піднімати цей проект тільки на території нашої країни. Адже у нас все для цього є! Хочеться сказати: "Хлопці, досить валити з цієї країни! Давайте починати стартапи тут".
Однак немає фінансування.
Так, на жаль. Але ми будемо шукати інвесторів, звертатися в різні фонди. Тільки для початку нам самим треба показати, що ми можемо і вміємо. А для цього потрібно створити якісний перший прототип і провести його випробування.
Також ми плануємо створити спеціальний сайт, де буде постійно показуватися витрата коштів, що дозволить інвесторам контролювати, куди, на що і коли були витрачені їх вкладення.
Всі схеми і розрахунки Mars Hopper знаходяться у відкритому доступі. Потрібно запатентувати?
Всі використовувані нами технології вже існують. А патентувати ідею сенсу немає. Буквально через півроку ми просунемося настільки, що зацікавленим людям буде простіше зв'язатися з нами і долучитися до реалізації проекту. До речі, ми запрошуємо всіх приєднатися до групи Mars Hopper в Facebook. Завжди відкриті до співпраці і нових пропозицій.