ua en ru

Занурили головою в унітаз: у елітній київській школі знущалися над учнем

Занурили головою в унітаз: у елітній київській школі знущалися над учнем Фото: У елітній київській школі знущалися над учнем (колаж РБК-Україна)

З минулого року за цькування неповнолітніх передбачили штрафи, нагадують експерти

Булінг у школі – дуже поширене явище в Україні. Близько восьми дітей із десяти стикаються із цією проблемою під час навчання. 48% із тих, кого цькують, нікому про це не говорять, ще 22% — вважають ситуацію нормою, кажуть в Українському інституті дослідження екстремізму.

Експерти кажуть: більшість приводів між школярами для конфлікту виникає в соцмережах. В той же час словесні перепалки та непорозуміння на території школи відходять на другий план.

Цькування може бути одноразовим або носити системний характер, помітили в "Асоціації за нове покоління "Лелека".

“В системний характер булінг переходить, коли батьки не працюють із дітьми в цьому напрямі, — переконує Тетяна Гулечко, віце-президент "Асоціації за нове покоління "Лелека". — Нещодавно довідалася про ситуацію, яка сталась у престижному столичному ліцеї. Діти занурили однокласника головою в унітаз. І керівники навчального закладу вирішили закрити цю інформацію і не реагувати. Психолог пропонував перевести хлопця в іншу школу.

Батьки дитини-агресора ж лише позбавили учня нового телефону. Не впевнена, що це буде дієвий спосіб і школяр зрозуміє, що це не зійде йому з рук. Якщо заплющувати очі на цькування дитиною однолітків, вона з часом втратить грань між добром і злом, ставатиме жорстокою. Через відчуття безкарності може вдаватися до насилля й інших протиправних дій”.

Занурили головою в унітаз: у елітній київській школі знущалися над учнемФото: "Психолог пропонував перевести хлопця в іншу школу"- Тетяна Гулечко (pixabay.com)

Робота зі школярами, які схильні до знущань над однолітками, має включати не лише певні обмеження для них або покарання, а й зміну їхнього способу життя. Зазвичай створюють умови, коли дитина може вивільнити зайву енергію через заняття спортом або мистецтвом. Різноманітні гуртки зі сформованими дитячими колективами також підуть на користь.

“Я раджу організувати відпочинок у дитячому таборі на літо, — додає Олександр Кашлаков, президент "Асоціації за нове покоління "Лелека". — Завдяки ньому діти здобувають новий досвід. Табір без проблем може об'єднати ровесників на ґрунті спілкування. Він об’єднує представників різних соціальних, мовних і релігійних течій. У такому колективі діти пізнають нову модель стосунків, навчаться розуміти і приймати відмінності інших. Крім того, в колективі зі здоровим психологічним кліматом дитина здатна реалізуватися як особистість”.

Нагадаємо, з минулого року за цькування неповнолітньої людини передбачили штрафи. Їх накладають через суд або поліцію залежно від ситуації. У випадку фіксації булінгу вперше накладають штраф від 850 до 1700 грн або карають громадськими роботами від 20 до 40 год. Коли ж ситуація повторюється вдруге, штрафують на більшу суму 1700–3400 грн.

Раніше експерт Олександр Кашлаков пояснив, через що може виникати цькування однокласників під час навчання у школі.

Крім того, юрист дав поради, як боротися із поборами у школах.