Ната Жижченко, лідер і ідеолог самого успішного етно-електронного проекту в українській музиці, дала ексклюзивне інтерв'ю Styler, присвячений виходу нового релізу
ONUKA: "Українські інструменти прийнято асоціювати тільки з весіллями, на яких всі напиваються і танцюють "гоп-ца-ца". Це вульгарне видовище. Я хотіла, щоб люди в усьому світі дізналися, наскільки багаті наші коріння, скільки енергії там таїться"
Сьогодні шанувальники Onuka - команди, успішно інтегрує український фольклор у світові музичні тренди, - святкують вихід довгоочікуваного міні-альбому "Vidlik", присвяченого, як не дивно, Чорнобильської катастрофи.
В честь знаментального події Ната Жижченко розповіла читачам Styler не тільки про музику, але і про своє дитинство, кохання, особливості особистості, незвичайних джерела натхнення та вплив на творчість відбуваються в Україні драматичних подій.
Фото: ONUKA
Ким ви мріяли бути в дитинстві? Яким ви були дитиною?
Мріяла бути диригентом хору. Мені завжди подобалася музика, але бути піаністкою або сопилкаркой, наприклад, не хотіла. Мені завжди хотілося співати. Я була ідеально слухняною дитиною, поки не настав перехідний вік. Моментально стала дуже категоричною і все навколо вважала "жлобством". Добре, що це відбулося. Майже пройшло (посміхається).
Ви народилися в сім'ї музикантів, дід вас вивчив грі на сопілці. Перерахуйте всі музичні інструменти, якими володієте. Вже освоїли терменвокс?
Моїм першим і головним інструментом була і залишається сопілка. Навчання грі на ній почалося ще у віці чотирьох років і триває досі. Коли мені виповнилося 5 років, мене відправили в музичну школу на фортепіано, але довчитися до кінця не вийшло, я кинула її за рік до закінчення.
Паралельно були спроби освоїти скрипку, а потім флейту, але з першою не склалося, а на другу не вистачало дихання, хоча грати дуже хотілося. У 16 років я вперше побачила терменвокс. Він вразив мене до глибини душі, цілком і повністю. І ось вже пару років я вчуся на ньому грати. Це досить непросто, але я поставила собі мету і твердо має намір досягти! Сподіваюся, що незабаром зможу виконати на ньому "Вмираючого лебедя" Сен - Санса.
Як часто вам доводиться кидати собі виклик? Що дає чергова перемога?
Можу сміливо сказати, що весь 2015 рік був одним суцільним викликом. Мені пощастило взяти участь в кампанії Pepsi зі слоганом "Тримай виклик"! Так вийшло, що я сприйняла це буквально і відповіла на всі свої внутрішні виклики: сольний концерт на великому майданчику, виступ з симфонічним оркестром, участь у фестивалі Sziget і більше десяти інших фестивалів, близько ста концертів за рік. Залишився тільки один виклик без відповіді, але я перенесла його на 2016!
Ви з п'яти років гастролюєте. Розкажіть про свої перші враження. У вас вистачало часу на ігри та розваги?
Я ніколи не гуляла з дітьми у дворі, так склалося, що мені це було нецікаво. Моєю єдиною розвагою була приставка Dendy, в яку я могла рубатися цілодобово. Рівень майстерності був точно не менше 80-го.
Виступати і гастролювати мені дуже подобалося, відчувалася своя значущість і місце в житті. Моє дитинство вийшло якимось зовсім дорослим, але я ні про що не шкодую. Як кажуть, є що згадати!
Як думаєте, від кого саме ви успадкували свій музичний дар?
Я не вважаю, що у мене є дар, це занадто гучне слово. Мені пощастило мати таких вчителів, як дідусь і мама. Вони і зробили мене тим, ким я є.
Які музиканти та колективи вплинули на вас в юності?
Це Bjork, Portishead, Kraftwerk. Років десять тому все захоплювало мене по-справжньому. Якщо мені подобався виконавець, я дізнавалася про нього все, прослуховувала всю дискографію і выучивала всі тексти пісень напам'ять, хоча і розуміла в них п'ятдесят відсотків в кращому випадку. Мені шкода, що зараз час летить набагато швидше, і мало чого вдалося "зачепитися" в моїй голові надовго...
Група Tomato Jaws, солісткою якої ви були, принесла вам першу популярність. Опишіть перші враження, пов'язані з цим. Вам подобається, коли вас впізнають на вулиці? Бували випадки, коли відома вам допомагала у вирішенні якихось питань?
Взагалі мені не подобається публічність. Я досить закрита людина, і іноді прохання про автограф чи фото просто на вулиці виводять мене з рівноваги. На щастя, це відбувається не так часто.
До появи поліції впізнаваність іноді допомагала в ситуації з даївцями... Даішників більше немає, чому я дуже рада, так що впізнаваністю користуватися практично ніде.
Як саме прийшла ідея створити проект ONUKA?
Можна сказати, що історія ONUKA почалася з того моменту, як я стала сприймати і любити музику. Звичайно, головну роль в цьому зіграв мій дідусь, на честь якого я і назвала проект.
Фото: "Я хотіла донести до людей звуки тих інструментів, які є частиною нашої культури"
Восени 2013-го Tomato Jaws припинила своє існування, і я опинилася у вільному плаванні. До цього моменту у мене в голові вже давно виникла ідея поєднати мій досвід в народній музиці та електроніці. Я хотіла донести до людей звуки тих інструментів, які є частиною нашої культури, але при цьому недооцінені, показати нашу культурну спадщину, відродити до нього інтерес, розвінчати всі негативні міфи.
Українські інструменти прийнято асоціювати тільки з весіллями, на яких всі напиваються і танцюють "гоп-ца-ца". Це вульгарне видовище. Я хотіла, щоб люди в усьому світі дізналися, наскільки багаті наші коріння, скільки енергії там таїться.
Ось з такими думками влітку 2013-го ми разом з Євгеном Філатовим, якого всі знають, як The Maneken, занурилися в запис треків і через десь півроку презентували дебютний кліп Look. У цей же період зібрали і наш живий склад, який на даний момент, крім мене, входять клавішниця Дарина Серт, барабанщиця Маша Сорокіна і бандурист Євген Йовенко, а також тріо духових - тромбони, валторна, трембіта.
Трапляється, що ви мугикаєте щось не з власного репертуару на дозвіллі? Перерахуйте народні пісні, які вам подобаються.
Чим доросліше я стаю, тим більше переймаюся народною музикою. В ній стільки глибини - і в текстах, і в гармонії.. Мені подобається слухати, як народні пісні співають дорослі люди. Просто так, для себе, не на сцені. Ось там справжні почуття.
Ваш перший сингл вийшов в 2014 році, а зараз ONUKA один з найбільш успішних проектів. В чому секрет успіху, як думаєте?
Складно відповідати на запитання, в чому секрет власного успіху. Думаю, що, насправді, секрету ніякого немає. Так співпало, зірки зійшлися. Можливо, якщо б ONUKA з тим же самим змістом і музичним наповненням з'явилася три роки тому, це не привернуло б масового слухача і залишилося в електронному андеграунді.
Фото: "Я хотіла, щоб люди в усьому світі дізналися, наскільки багаті наші коріння, скільки енергії там таїться"
Всі дозріли для нового витка розвитку - і ми, і слухачі. Але успіх йде так само несподівано, як і приходить. От коли мені буде 60 років, тоді і поговоримо про це.
Ви стежите за тенденціями в електронній музиці? Що взагалі потрібно робити, щоб завжди йти в ногу з часом?
Щоб йти в ногу з часом, треба завжди бути на крок попереду. Звичайно, мене, як і раніше цікавить електронна музика, я слухаю нові релізи, відкриваю для себе нові імена. Не можу сказати, що спеціально аналізую тенденції, але важливі речі не пропускаю.
Ви періодично вводите в склад групи нові інструменти і музикантів, які на них грають. Як відбувається процес пошуку нових людей? Як вдається їх зацікавити?
Все відбувається само собою. Музиканти живуть в одному вимірі і потрібна людина завжди знайдеться. Так сталося, наприклад, з моїм бандуристом, Євгеном Йовенко. Він потрапив в групу абсолютно випадковим чином, а потім з'ясувалося, що сам він з Чернігова, і в дитинстві навіть бував вдома у моїх бабусі з дідусем... Коли я про це дізналася, я була просто в шоці, але потім зрозуміла, що нічого просто так не відбувається. До знаків потрібно ставитися з великою повагою.
Цього літа вам вдалося виступити на відомому фестивалі Sziget, розкажіть про цей досвід. Які враження були? Як вас сприйняла публіка?
Я дуже хвилювалася, бо розуміла ступінь відповідальності. Пам'ятаю, що було дуже яскраво. Не дивлячись на відсутність відеоекрану і особливого світла на сцені, енергетика була класна! Нас прийшло підтримати багато людей, і українців, і закордонних слухачів. Приємно було чути схвальні вигуки англійською і спостерігати українські прапори в натовпі.. Мені здається, виступ цілком вдалося.
Де комфортніше - на великому майданчику або в камерному місці?
Все залежить виключно від публіки. Звичайно, коли величезна юрба прийшла виключно на твій сольник, особлива атмосфера. Це ні з чим не порівняти. Але буває, що і для 50 людей грати дуже приємно. Ще велике значення має звук. На поганий апаратурі хороший концерт зіграти складно...
Що вас надихає на створення текстів для пісень? Опишіть творчий процес.
Я найбільше люблю знаходитися одна - мовчати, думати, сумувати, спостерігати. Яскраво виражений інтроверт, коротше. Люблю колекціонувати свої почуття і відчуття. Навіть найбільш болючі та гіркі моменти дають мені підстави для радості з плином часу. Мені комфортно бути сумною. Коли я радію, я ловлю себе на думці, що це щось не властиве мені. Пісні народжуються, в основному, тоді, коли я одна. Я відтворюю в пам'яті пережиті емоції і конвертую їх у ноти.
Наскільки легко вам даються англомовні тексти?
Насправді тексти англійською пишуться простіше, ніж українською. Здавалося б, абсурд, але тим не менш, це так. Переважна більшість композицій в електронній музиці написані англійською, тому підібрати правильні слова на іншій мові не так просто. Крім того, зростає відповідальність. Адже наші слухачі не аналізують тексти англійською, а якщо співати українською, зрозумілі всі смисли і твою пісню автоматично оцінюють пісні ще й з точки зору тексту.
Ваша пісня "MISTO" стала дуже популярна завдяки рекламі МТС. Наскільки ви взагалі відкриті подібного комерційній співпраці? Де ще звучить ваша музика?
Ще до виходу цієї реклами пісня "MISTO" була найпопулярнішою в нашому репертуарі. Звичайно, ролик став додатковим поштовхом і для цієї пісні, і для ONUKA в цілому. Я відкрита до подібної співпраці, якщо мене все влаштовує з естетичної та етичної сторони. Можу сказати, що особливою честю для мене було те, що Міністерство економічного розвитку і торгівлі України обрало MISTO для ролика Ukraine. Open for U. І відеоряд вийшов класний!
З ким із відомих музикантів світової електронної або не дуже сцени хотіли б співпрацювати?
Найпотаємніші мрії вголос не вимовляють.
ONUKA можна назвати комерційно успішним проектом? Наскільки взагалі складно українському музиканту заробляти на своїй творчості? У чому основні проблеми?
Безумовно, ONUKA комерційно успішний проект. Ми заробляємо достатньо для того, щоб забезпечувати і особисті потреби, і потреби проекту. Цим може похвалитися далеко не кожен незалежний проект. Якщо не говорити про десятці поп-артистів, іншим музикантам в Україні заробляти досить складно. Але я вірю, що все поступово налагоджується.
У нас багато хороших артистів, у нас є концерти, нам є, де виступати і у нас є глядачі. Все тільки починається! А складнощі є в будь-яких сферах. У нашій країні головна проблема криється в тому, що у звичайних людей дуже мало грошей. Більшість просто не може дозволити собі активно відвідувати концерти та купувати музику. Як тільки українці стануть трохи багатшими, музична індустрія теж почне розвиватися стрімкіше.
Які музичні стилі, крім електронної та етнічної музики також для вас цікавими? Чи можливі в майбутньому експерименти у нових жанрах?
Зараз ми розвиваємо свій стиль, відшліфовуємо його. Що стосується експериментів - все може бути. Не здивуюся, якщо трохи пізніше мене захопить musique concrète (різновид академічної електронної музики, в основі якої лежить не мелодійна думка, а сукупність природних шумів і звуків, записаних заздалегідь), або щось подібне.
8 лютого вийшов новий альбом EP Vidlik, послухати який можна прямо на Styler. Чим він здивує шанувальників?
Наш новий EP Vidlik виходить у понеділок, 8 лютого. До нього увійшли чотири треку - два на українському і два англійською мовою. У нових композиціях задіяні такі народні інструменти, як цимбали, ліра і бугай, а також симфонічний оркестр і комбінації інструмент терменвокс. Але ми робимо музику, не для того, щоб когось дивувати, а для того, щоб відповідати свого власного внутрішнього запитом. Як на це будуть реагувати слухачі інтрига для мене самої. Сподіваюся, вони полюблять новий матеріал, не менше, ніж пісні з дебютного альбому.
Музику для ONUKA пише ваш коханий Євген Філатов, він же є продюсером. Розкажіть наскільки складно чи легко працювати з близькою людиною? Наскільки ви одностайні у творчих питаннях?
Наш союз спочатку був побудований на творчості. Ми познайомилися, коли були артистами, знали один про одного тільки з цього боку, тому наше особисте спілкування було другорядним. Тобто в нашій історії первинна саме музична сторона, наш музичний коннект і взаєморозуміння саме в галузі "високих матерій", так сказати.
Особисті відносини це все зміцнюють не тільки тому, що ми багато часу проводимо разом, але і тому, що ми дуже близькі в плані музичної ідеології. Розуміти один одного ще краще вже складно. На тлі цього побутові суперечки - це якісь дрібниці. Навіть не можу згадати, як ми їх вирішуємо. Напевно, саме розсмоктується.
Розкажіть про те, як зароджувалося ваше почуття. Як впливають романтичні взаємини на творчість? Легко талановитим людям співіснувати разом?
Спочатку була любов, а потім все інше. Співіснувати талановитим людям так само складно, як і всім іншим. Адже відносини між двома людьми - дуже тонка річ. Це так само непросто, як і побудова успішної кар'єри, наприклад. У моєму житті відносини і робота пов'язані, тому, напевно, мені удвічі складніше. Але, з іншого боку, і задоволення теж подвійне.
За ваш стиль відповідає Леся Патока. Як почалася ваша співпраця? Наскільки легко вам приймати все, що пропонує Леся? Наскільки вам близька створений сценічний образ? Ви у всьому прихильниця мінімалізму?
Ми з Лесею подруги. Вона створює всі мої образи, всі мої сценічні костюми, а я підтримую все, що вона робить. У нас така ось духовна колаборація. Вона - ходячий фонтан ідей. Але що більш важливо, вона знає, як кожну з них втілити в життя.
Фото: "Що стосується мінімалізму - так, я прихильник цього стилю у всьому"
Всі наші образи ми детально обговорюємо, і я завжди залишаюся задоволена результатом. Можна сказати, що ONUKA багато в чому виникла саме завдяки Лісі, тому я часто називаю її "хрещеною" проекту. Що стосується мінімалізму - так, я прихильник цього стилю в усьому.
Як би ви охарактеризували свій стиль одягу? Як він змінювався за час творчості?
Мій стиль можна визначити як урбаністичний мінімалізм. Мені подобаються безформні речі, злегка пом'яті і з цікавою текстурою. Як правило, в кольорах я консервативна, весь мій гардероб укладається в палітру "чорний - світло-сірий". Складно сказати, як він змінювався в процесі творчості, адже я займаюся музикою все життя, і стиль в одязі выкристаллизовывался все це час.
Ви стежите за модою? Чи Любите шопінг? Назвіть улюблені речі і бренди.
Якщо чесно, я ненавиджу шопінг. Єдиний магазин, в якому я люблю бувати - це G-star, та й то тому, що це данина дитячої мрії. Колись, ще будучи школяркою, я зайшла в цей магазин і обімліла. Всі наряди, про які я мріяла, все, що мені так хотілося мати, ось вона висить. Правда, коштує мільйон. Тепер я можу це собі дозволити, а бажання вже немає. Не дарма кажуть, що людині важливий сам процес жадання, я не його об'єкт.
Які жінки на сцені є для вас еталоном?
В першу чергу Björk. Я слухаю її з дитинства, хоча зараз вона в більшій мірі надихає мене як герой нашого часу, як особистість. Ще я дуже поважаю Róisín Murphy, дуже рада її камбэку. Здається, вона знову віднайшла себе.
Як проводите вільний час? Чим надихаєтеся?
Одне з моїх улюблених занять - прогулянка з нашою собакою Піфом. Його присутність гарантує позбавлення від всіх печалей. Ніщо не може зрівнятися з відчуттям, коли ти повертаєшся після п'яти хвилин відсутності, а тебе зустрічають так, наче тебе не було кілька днів. Це невичерпне джерело любові, відданості і чесності.
Що стосується хобі - на щастя, у мене воно збігається з професійною діяльністю. А якщо хочеться від усього абстрагуватися й переключити мозок, ми з Женею включаємо який-небудь серіал або фільм, правда відбираємо їх за суворими критеріями. Ще одна моя улюблена тема, яка заворожує мене вже багато років - це Чорнобиль. Мене цікавить все, що пов'язане з містом Прип'ять та зоною відчуження. Це дуже потужний джерело натхнення! Насправді, новий EP ONUKA повністю присвячений Чорнобилю і катастрофи. У композиції "1986" ми навіть використовували переговори диспетчерів відразу після аварії. Ви, до речі, перші кому я про це розповідаю.
Бувають ситуації, коли хочеться відпочити від музики, відволіктися?
Звичайно, бувають. Хочеться вирубати телефон і не відповідати на дзвінки і листи, усамітнитися десь на природі. Я часто про таке мрію.
Хотіли б спробувати себе в іншому виді творчості? Наприклад, знятися в кіно?
Так! Це один з моїх дзвінків самій собі! Раніше я і говорити про це боялася, але ось тепер можу озвучити.
Вам притаманний артистизм? Назвіть основні риси свого характеру.
Мені здається, що артистизм - це взагалі не риса характеру. Артистизм - це особливий дар, помножений на роботу над собою. Я не можу оцінювати себе, віддаю перевагу, щоб це робили глядачі. Те ж саме стосується і характеру. Не хочу транслювати ілюзії про саму себе, набагато цікавіше дізнатися, як тебе сприймає найближче оточення.
Якими якостями потрібно володіти, щоб досягти успіху на українській музичній сцені? Які складові необхідні для набуття популярності?
Можна до безкінечності перераховувати якості та складові, але все це нічого не описує і не пояснює. Популярність формується безліччю факторів, що вплинули у певному місці і в певний час. Можна з допомогою якихось технологій привернути увагу людей, але неможливо змусити їх полюбити музику. Тому більш важливе питання полягає не стільки в набутті популярності, скільки в її довговічності і якості.
Ви не раз згадували, що ви депресивний людина, схильна до песимізму. Як піднімаєте собі настрій? Де вам комфортніше - у суспільстві або наодинці з собою?
Я дуже люблю самотність, але в той же час, глобально не можу бути одна. Я з головою поринаю в роботу, це єдино дієвий для мене спосіб боротьби з деструктивними думками і депресивними настроями.
Як політична ситуація в країні вплинула на вашу творчість?
Всі ці події не можуть обійти будь-якої людини, що живе в країні, і артиста зокрема. Артист - емоційна людина, він сприймає все, що відбувається, всі енергетичні коливання світу, так сказати. Я б не називала це політичними подіями. Швидше, це історичні події, масштабні зрушення відразу в декількох сферах: і в суспільному житті, і в культурі, і в економіці, і, звичайно, в політиці.
Щось надихає, від чого, навпаки, опускаються руки. В принципі негативні емоції для мене дуже важливий матеріал для творчості, я постійно переробляю їх у музику.
Ви не раз говорили про те, що є патріоткою. Як зароджувалося і розвивалося у вас почуття любові до батьківщини? Як проявляється патріотизм? Яких позитивних змін ви очікуєте в майбутньому?
Я була патріоткою з дитинства. Мене виховували в українській родині, в українських традиціях. Це не данина сьогоднішнього тренду патріотизму, це невід'ємна частина моєї особистості.
Я сподіваюся, що наші люди проявлять свідомість, будуть вірити в нашу особливість, наш народ і країну. Більше справи, менше слів і жалю, ми на шляху до світла.