Берегова ерозія вічної мерзлоти в Арктиці прискорює глобальне потепління
Вчені прийшли до висновку, що берегова ерозія вічної мерзлоти в Арктиці є однією з основних причин, що прискорюють глобальне потепління. Про це заявляє Eurekalert.
За статистикою, кожні пару тисяч років в атмосфері різкими стрибками підвищувався рівень вуглекислого газу, проте з'ясувати, що конкретно мало такий вплив, на той час дослідникам так і не вдалося.
Тепер вчені з Інституту Альфреда Вегенера спільно з колегами з Копенгагена і Цюріха підійшли більш відповідально до цього питання, взявши зразки Охотського моря на сході Росії. Вивчаючи їх, вони знайшли сліди рослин, які були на тисячі років старші оточуючих родовищ. Це означало, що вони спочатку перебували в надзвичайній мерзлоті, яка з незрозумілих причин почала танути.
Дослідники знайшли пояснення дивному явищу, проаналізувавши зміни рівня моря після останнього льодовикового періоду. Близько 11 500 і 14 600 років тому посилене танення льодовиків призвело до імпульсів талої води, і кожен раз протягом кількох століть рівень моря підіймався на 20 метрів. Автори вважають, що це спровокувало появі ерозій узбережжя вічної мерзлоти в Охотському морі - та це ж явище відбувається в Арктиці сьогодні. Цей процес дозволяє великій кількості рослинних решток потрапити в океан, де вони виробляють діоксид вуглецю.
Щоб перевірити гіпотезу, вчені побудували модель глобального вуглецевого циклу: кругообігу вуглецевмісних сполук між атмосферою, океаном і верхніми шарами земної мантії. Вирахувавши площу розталих льодовиків, вони отримали дані про можливу кількість виділень оксиду вуглецю. Виявилося, що 11 500 і 14 600 років тому його концентрація збільшилася приблизно на 50%, а 16 500 років тому — на чверть.
Нагадаємо, що наукові розповіли, яку небезпеку для здоров'я несе храп.
Раніше ми писали про те, як недосип пов'язаний з ожирінням.
А також повідомляли про те, які Супрун дала рекомендації, щоб уберегтися від небезпечних бактерій.
Відео: Що трапилося з Чорним морем. Вчених шокували результати досліджень