Вчені показали фото чорної діри в галактиці M87
Науковці отримали перше зображення чорної діри, використовуючи спостереження телескопа Event Horizon центру галактики M87 (масивної галактики в сусідньому скупченні галактик Діва). На зображенні показано яскраве кільце, сформоване у вигляді світла, що згинається в інтенсивній гравітації навколо чорної діри. Про це йдеться на сайті колаборації Event Horizon Telescope.
Чорна діра знаходиться на відстані 55 мільйонів світлових років від Землі, її маса - в 6,5 мільярдів раз більше, ніж у Сонця.
Це довгоочікуване зображення є найпереконливішим на сьогоднішній день доказом існування надмасивних чорних дір і відкриває нове вікно для вивчення чорних дір, їх горизонтів подій та гравітації.
Фото: Чорна діра (eventhorizontelescope.org)
Як заявив директор проекту EHT Шеперд С. Доулман з Центру астрофізики, це "видатний науковий подвиг, здійснений командою з більш ніж 200 дослідників".
Телескоп Event Horizon (EHT) являє собою масив з восьми наземних радіотелескопів в різних точках нашої планети, створений в рамках міжнародного співробітництва. Він призначений для фіксації зображень чорної діри.
Вісім телескопів сформували один великий "віртуальний", який направили на компактне радіоджерело Стрілець А в центрі нашої галактики, а також на чорну дірку в іншій галактиці.
EHT дала науковцям новий спосіб вивчення найбільш екстремальних об'єктів у Всесвіті, передбачених теорією відносності Ейнштейна і нині вперше підтвердженою.
Чорна діра є областю простору-часу. У об'єкта настільки велике гравітаційне тяжіння, що його не можуть покинути навіть об'єкти при русі зі швидкістю світла.
Всього розрізняють чотири сценарії утворення чорних дір:
Як повідомлялося раніше, дослідники космосу Німеччини та Нідерландів зтворили алгоритм для симуляції околиць надмасивних чорних дір і подорожі в них у віртуальній реальності.
Також ми писали про те, що нещодавно вчені з'ясували, чому погладшав диск Чумацького Шляху.