Дендропарки, фортеці та термальні джерела - Styler пропонує не засиджуватися вдома, а вивчати Україну навіть у холодну пору
"Золота" осінь – ідеальний період для невиправних романтиків та любителів подумати "про високе" серед тиші.
З приходом сезону дощів багато пам'яток стають менш привабливими для натовпів туристів, тому можна спокійно прогулятися по тих місцях, куди ви не наважувалися відправитися влітку.
Особливо романтичним прогулянкам супроводжує листопад, коли осінь фарбує все навколо відтінками червоного, жовтого та помаранчевого.
Styler пропонує не засиджуватися вдома. І, поки є можливість, відправитися вивчати осінню Україну.
Прогулянка в дендропарку особливо романтична у осінній період, коли доглянуті ландшафти покриваються золотим листям.
Чи не в кожній області України є свій унікальний дендропарк. Однак звернемо увагу на найпопулярніші з них.
Дендропарк "Олександрія" в Київській області (фото: instagram.com/ nastya_klimenko90, _asson_dog_, oksanadorogiy, marcholya, annadzhunkivska, djusira)
Дендропарк "Олександрія", розташований в місті Біла Церква Київської області, вважається одним з найбільших парків Східної Європи. На площі майже в 300 га розкинулися декоративні водойми, понад 2500 видів рослин, колонада "Луна" з унікальною акустикою і старовинні господарські будівлі. Дата заснування парку – 1793 рік.
На жаль, єдина споруда, що вціліла з часів первинного оформлення парку "Олександрія" - це Будинок садівника (фото: instagram.com/tatka_f_enot)
Цікаво, що спочатку грандіозний проект хотіли присвятити пам'яті князя Григорія Потьомкіна. А його мавзолей служив би головним об'єктом парку. Однак такий задум не схвалив Павло I, який успадкував трон після Катерини ІІ. Тому в пам'ять про Потьомкіна облаштували тільки парк, який ще досі служить місцем відпочинку для жителів Київської області.
Парк "Софіївка", Умань (фото: instagram.com/ mila_dor, vovakarapysh, honey_sonya, shuksta_victoria, yury17zinoviev, photoflior, mako8maria, vovakarapysh)
"Софіївка" – ще один дуже популярний і красивий дендропарк України, розташований в Умані, Черкаська область.
"Софіївка" вважається одним з найкрасивіших парків не тільки України, а й світу! І є пам'ятником ландшафтного типу світового садово-паркового мистецтва кінця XVIII — першої половини XIX століття.
Історія парку досить романтична. Парк, площею 179 га, був заснований у 1796 році польським магнатом Станіславом Потоцьким, який назвав його на честь своєї дружини Софії і подарував їй на іменини у травні 1802 року.
У парку безліч фонтанів, невеликих водоспадів, античних скульпутр, серед яких немов знаходишся у стародавній Греції і Римі. До речі, за задумом архітектора, парк є наочною ілюстрацією до окремих частин поем Гомера "Іліада" і "Одіссея".
Дендропарк "Тростянець" (фото: instagram.com/ pavelkrivovyaz, olhabrull)
Ще один не менш величний дендропарк – "Тростянець" в Чернігівській області. Займає площу 204 га.
Парк був заснований у 1883 році на кошти українського мецената Івана Скоропадського. "Серцем" парку є Великий ставши, довжиною 1,3 км. На території парку знаходиться дубовий гай, вік дерев якого досягає 200 років.
Скоропадський був похований на території свого "дітища". Садиба мецената, яка включала великий дерев'яний будинок з вежами і чотирма флігелями, була споруджена у 1833 році поблизу струмка Тростянець. На жаль, дерев'яна садиба не збереглася. Нагадуванням про колишнью розкіш служать лише два флігелі.
Краснокутський дендропарк (фото: instagram.com/ lyopsxt3, voytsekhovskikh, anniinna__, olya.koval, ann_sopelnik)
А ось Краснокутський дендропарк в Харківській області вважається одним з найстаріших в Україні (можлива дата заснування – 1793 рік). Профінансував створення парку громадський діяч, засновник Харківського університету Василь Каразін.
З парком пов'язані деякі легенди. Ходило повір'я, що тут розташовується чоловічий монастир, під яким була вирита мережу підземних ходів. У них нібито козаки-ченці переховувалися під час навали кримських татар.
До речі, для дендропарку спеціально з Японії, Китаю, Америки, Канади, Бразилії та інших країн у свій час привезли близько 30 представників фауни (із близько 300 унікальних рослин). В Краснокутському дендропарку ростуть реліктові рослини, наприклад, гінкго дволопатеве, так зване дерево щастя.
Білгород-Дністровська/ Аккерманська фортеця (фото: vsitury.com.ua)
Восени, обрамлена пожовклою жорсткою травою, Аккерманська фортеця представляє собою відмінне місце для любителів спокійних прогулянок і вдумливих розмов.
Туристів в цей час року тут мало. Тому обійти з усіх боків і розглянути одне з "семи чудес України" можна як ніколи краще. Головне в цій прогулянці – одягнутися потепліше.
Аккерманська фортеця - одна з найбільш добре збережених в Україні фортифікаційних споруд XIII—XV століть. Розташована вона в Одеській області, на скелястому березі Дністровського лиману.
Аккерманська фортеця у Білгород-Дністровському (фото: instagram.com/shummarina)
У свій час фортеця служила військовим об'єктом. Османська імперія тричі безуспішно намагалася захопити Ак-Або, як її назвали в момент закладення (будувався об'єкт майже 200 років).
Білгород-Дністровська фортеця також вважається найбільшою фортецею на території Східної Європи. Проте на початку XIX століття її статус як військово-оборонного об'єкта скасували.
Білгород-Дністровська фортеця (фото: instagram.com/ yuliya.ptaha; vikalovegood; miss.annkorobchuk; ninalisavon; galina.korobkova; v.chernika)
Сьогодні Аккерманська фортеця – пам'ятник історії та містобудування національного значення. Тут проводять фестивалі в дусі лицарського середньовіччя, екскурсії. На її території діє музей, де зібрані артефакти стародавньої Тіри – давньогрецького міста, який знаходився на місці сучасного Білгорода-Дністровського.
Дістатися до цього міста і, відповідно, до Аккерманської фортеці можна з Одеси на машині або скористатися маршруткою, які курсують досить часто.
Олешківські піски все ж не зовсім коректно називати "пустелею" (фото: community.com.ua)
Олешківські піски – найбільший піщаний масив Європи, який знаходиться в Україні, Херсонській області. Бувалі мандрівники радять розглянути поїздку в цю цікаву місцевість саме восени, мовляв, зелені тут і так мало, пейзаж практично не змінюється, тому влітку розглядайте зелені парки і заповідники, а от вивчення Олешківських загадок прибережіть на осінь. Однак небажано вирушати туди в сезон дощів.
Крім того, у розпал літа пісок тут нагрівається до 75 градусів за Цельсієм, особливого задоволення від такої поїздки не отримаєш.
Відео: Олешківські піски (YouTube/RestiveX)
Олешківські піски часто називають пустелею, хоча це не зовсім правильно. Все ж екологи відносять цю місцевість до сухих степів (по температурному режиму і кількості опадів).
Загальна протяжність "пустелі" - до 30-40 км в напрямку північ-південь, і до 150 км у напрямку захід-схід.
Великий піщаний масив Європи – Олешківські піски (фото: instagram.com/ khers_on; olesya.ol; either14; belochyk
Вважається, що своїй появі Олешківські піски зобов'язані діяльності людини. Раніше пісок в тутешніх місцях був закріплений рослинністю і на великі території не поширювався. Однак через безконтрольне випасання худоби, який-ніякий зелений покров "зійшов нанівець". А вітер і спекотне сонце перетворили місцевість в пустку. Щоб запобігти поширенню пісків на весь Причорноморський регіон, в XIX ст. навколо Олешківської пустелі висадили найбільший штучний ліс в світі!
Сьогодні Олешківські піски приваблюють любителів екстремального відпочинку. Тут можна побродити по крутих барханах, прокататися по пересіченій місцевості на квадроциклах або просто відчути себе в ролі витривалого Індіана Джонса.
Фестиваль молодого вина в Ужгороді цьогоріч пройде 17-19 листопада (фото: pixabay.com/Photo-Mix)
Традиційно у листопаді відзначається свято молодого вина та меду в Ужгороді – "Закарпатське божоле". В центральній частині міста, де розташовані старовинні винні підвали – так зване "Совине гніздо" (перетин Поштової площі, вулиць Ракоці і Довженко) – будь-хто може продегустувати найкращі зразки молодого закарпатського вина врожаю поточного року.
Крім того, гурманів тут будуть пригощати медом і закарпатськими стравами.
В Ужгороді можна буде вибрати вино врожаю 2017 року (фото: Олег Григор'єв)
До речі, по часові закарпатське свято вина збігається з фестивалем молодого вина "Божоле" у Франції. Це святкування виникло в однойменному французькому виноградному регіоні – Божоле – ще в XIX столітті.
Раз вже підете на свято вина, обов'язково влаштуйте прогулянку по тихому Ужгороду. Восени місто не менш прекрасне. А що подивитися і куди сходити дізнавайтеся з матеріалу Styler Прогулянка по казковому Ужгороду: старовинні замки, угорські вулички, чеське містечко і ароматний бограч.
Термальні джерела в Косино
Закарпатті в принципі багатий регіон для туристів. Проте в холодну пору особливо привабливими для відвідування здаються теплі термальні джерела.
Найбільшою популярністю користуються термальні води Косино та Берегово.
Карпати багаті не тільки термальними джерелами. Тут також можна поваритися в чанах (фото: instagram.com/try_again007)
Також в теплій воді з гарячих підземних джерел можна поніжитися в околицях Ужгорода, Хуста, Виноградова.
А ось в Лушморах, Воєводино або Ужку можна "поваритися" у чанах.