Негайно йдіть до лікаря: українців попередили про перші симптоми туберкульозу
Україна знаходиться на другому місці в Європі за кількістю хворих на туберкульоз
Україна займає друге місце за кількістю нових випадків мультирезистентного туберкульозу у Європі, перше - Білорусь. Українцям розповіли, коли треба негайно звертатися до лікаря, передає ТСН.
За даними виконуючої обов'язки міністра охорони здоров'я Уляни Супрун, майже кожен четвертий випадок в Україні - це мультирезистентний туберкульоз, який не підлягає лікуванню ефективними препаратами.
Фахівці стверджують, що високі цифри захворюваності в Україні обумовлені передусім рівнем життя переважної більшості населення.
Багато громадян не звертаються вчасно до лікарів. Окрім того варто відзначити, що флюорографія є неефективним методом виявлення хвороби легень.
У МОЗ вважають, що сімейні лікарі мають відмовитися від масової флюрографії на користь анкетування серед загального населення. Медики повинні дізнатися у пацієнтів, чи мають вони ВІЛ, чи контактували з людиною з туберкульозом, чи турбує їх кашель або температура. У разі виявлення симптомів, що можуть свідчити про туберкульоз, потрібна подальша діагностика - рентгенологічне обстеження та бактеріолоічне дослідження мокротиння.
Інфографіка (tsn.ua)
У Центрі громадського здоров’я МОЗ розповіли, що треба знати про туберкульоз:
- Це інфекційне захворювання, яке викликає мікобактерія туберкульозу. Захворіти може кожен.
- Туберкульоз лікується, навіть мультирезистентна форма, стійка до двох найбільш ефективних препаратів (ізоніазиду та рифампіцину).
- Не можна займатися самолікуванням. Якщо ви помітили хоча б один із симптомів - негайно зверніться до лікаря. Хворі на туберкульоз без лікування можуть жити протягом кількох років, при цьому заражати оточуючих. Загострення туберкульозу може супроводжуватися високою температурою та болісним кашлем з кровохаркання, задишкою.
- Заразитися туберкульозом здорова людина може через інфікований мікобактеріями туберкульозу аерозоль, який виділяється хворим на заразну форму під час кашлю або розмови.
- Спочатку хвороба протікає приховано. Часто людина не звертає уваги на тривале погане самопочуття або намагається лікувати симптоми як "застуду".
Варто підкреслити, що в Україні лікування протитуберкульозними препаратами безкоштовне.
Хто знаходиться у групі ризику:
- ВІЛ-інфіковані особи.
- Особи, які контактують з хворими на туберкульоз (сімейні чи професійні контакти).
- Особи із захворюваннями, що призводять до послаблення імунітету.
- Курці та особи, які зловживають алкоголем чи вживають наркотики.
- Мігранти та біженці з регіонів з високою захворюваністю на туберкульоз.
- Особи, які перебувають за межею бідності, безробітні.
- Особи без визначеного місця проживання (безпритульні).
- Пацієнти психіатричних закладів.
- Затримані та заарештовані особи, а також особи, які звільнилися з ув’язнення.
- Працівники пенітенціарних установ, психіатричних закладів та працівники закладів охорони здоров’я, які часто контактують з хворими на туберкульоз чи проводять відповідні дослідження.
Зазначається, що резистентними формами найчастіше хворіють люди, які не вживають протитуберкульозних препаратів регулярно, пацієнти, які не вживають всі рекомендовані лікарем протитуберкульозні препарати; ті, у кого розвинувся повторно туберкульоз після вживання протитуберкульозних препаратів, а також люди, які мали контакти з хворим на резистентні форми туберкульозу.
Симптоми, які можуть свідчити про туберкульоз:
- Кашель тривалістю понад два тижні.
- Підвищення температури тіла тривалістю понад два тижні.
- Зменшення ваги тіла з невизначених причин.
- Підвищена пітливість, особливо вночі.
- Підвищена втомлюваність слабкість за останній час.
- Поява задишки під час незначного фізичного навантаження.
- Біль в грудній клітині.
- Контакт із хворим на туберкульоз протягом останніх шести місяців.
Якщо у людини є захворювання шлунково-кишкового тракту, діабет чи імуносупресивні захворювання; серйозний стрес протягом останніх трьох місяців; якщо особа приймає імуносупресивні препарати (стероїдні протизапальні препарати, хіміотерапія) – необхідно бути обережним.
Найкращий спосіб профілактики туберкульозу - це здоровий спосіб життя. Окрім того потрібно уникати надмірних стресів, не мати шкідливих звичок та залежностей, вчасно звертатися за медичною допомогою, виконувати рекомендації лікаря щодо профілактики захворювань.
Як проходить лікування туберкульозу:
- Пацієнт обов'язково має звернутися до лікаря (зробити це потрібно якнайшвидше у разі виявлення симптомів).
- За виникнення потреби фахівець призначить дослідження мокротиння та рентгенологічне обстеження органів грудної клітки.
- Хворому на туберкульоз призначають комбінацію з кількох препаратів, які доповнюють одне одного. Курс лікування триває не менше шести місяців. У випадку мультирезистентної форми - не менше 20-24 місяців.
- Пацієнт має дотримуватися усіх призначень та рекомендацій лікаря і в жодному разі не переривати розпочате лікування.
До речі, Styler розповів, що змінилося в українській медицині с 1 липня.
В Міністерстві охорони здоров'я оприлюднили перелік послуг первинної медичної допомоги, які є безкоштовними і гарантовані державою.
Перша допомога при втраті свідомості (відео: STYLER.rbc.ua)