Лікар розповіла, як можна безпечно витягнути кліща в домашніх умовах
Відомий лікар-інфекціоніст Ольга Голубовська розповіла про заходи обережності під час сезону кліщів. Практичні поради лікар написала на своїй сторінці в соціальній мережі Facebook.
Ольга Голубовська повідомила, що найкращим способом уникнути хвороби Лайма – це максимально уникати укусів кліщів. Для цього потрібно використовувати спеціальні репеленти, уникати лісові ділянки з максимальною вологою і при прогулянках по лісі правильно одягатися.
"Що необхідно пам'ятати пацієнтам і потенційним пацієнтам, тобто, нам з вами? Необхідно максимально уникати укусу кліщів. Для цього слід пам'ятати, що на доглянутих ділянках зі скошеною травою навряд чи будуть присутні кліщі, там немає необхідних їм тварин і мало вологи і навпаки, області, багаті зеленими насадженнями, як декоративні, так і природними, більш симпатичні для кліщів, найвища їх концентрація спостерігається в лісах.
При перебуванні в зонах можливого проживання кліщів необхідно наносити на шкіру і одяг репеленти, які містять ДЕТА (діетілтолуамід), на одяг можна наносити акарацид перметрин; чим вище концентрація ДЕТА, тим більш тривалий формується захист від кліщів, однак треба пам'ятати, що у дітей застосовувати продукти, що містять більше 10% ДЕТА протипоказано через підвищену абсорбцію і повідомлень про нейротоксичність. Також навіть допустимі концентрації не можна використовувати дітям для обробки рук внаслідок можливого попадання на слизові. Рекомендують носити сорочки з довгими рукавами, заправляти штани в шкарпетки, довге волосся ховати під капелюх.
Більш світлий одяг покращує шанси швидкого виявлення кліща до його присмоктування, правда, є думка, що світлий одяг більше привертає кліщів, тому при виборі кольору одягу не морочитися", - написала лікар-інфекціоніст і додала, що навіть використовуючи всі ці рекомендації, потрібно обов'язково оглядати складки шкіри, область за вухами.
Пупок, пах, пахви, волосисті частини голови. Домашніх тварин потрібно регулярно обробляти спеціальними засобами від кліщів і носити на прогулянки спеціальні нашийники.
Крім того, Ольга Голубовська розповіла, що робити, якщо кліщ все-таки присмоктався.
"Завжди пам'ятайте про те, що зараження набагато менш імовірно, але не неможливо, якщо кліщі прикріплені менше, ніж 24 години, але ця ймовірність різко зростає, якщо пройшло 48-72 години і більше після прикріплення кліща; ступінь насичення кліща може орієнтовно визначатися його розмірами. Тому кліща треба видалити, в ідеалі маючи при собі спеціальні пристосування; тим не менше, набагато БІЛЬШ ВАЖЛИВО ШВИДКО ВИДАЛИТИ КЛІЩА, ніж відкласти його видалення, розшукуючи щипці або рукавички, або зробити це після повернення додому. Поширеною помилкою є спроба "задушити" кліща олією, вазеліном, лаком або бензином - все це тільки подовжує час впливу і, отже, ймовірність інфікування зростає. Також не можна стискати кліща, роздавлювати і проколювати його, бо боррелії (та інші збудники) можуть перебувати у всіх біологічних рідинах переносника", - написала Голубовська.
Вона зазначила, що кліща потрібно видаляти пінцетом або спеціальним пристосуванням і витягувати його потрібно повільно.
"Видалити кліща потрібно пінцетом або спеціальним пристосуванням, краще в рукавичках, захопивши якомога ближче до шкіри і рівними вертикально спрямованими рухами повільно витягувати із шкіри. Якщо нічого такого під руками немає, можна використати просту нитку. Перекручення, викручування збільшує шанси відриву частин кліща. Якщо при видаленні кліща у шкірі залишилися частини його ротової порожнини - не панікуйте, вони не інфекційні, спробуйте ще раз, якщо не вийшло - зверніться до лікаря або дайте спокійно місцю укусу гоїтися. Після видалення кліща треба обробити відповідне місце антисептиком або промити водою з милом. Людина, що видалила кліща, також повинна вимити руки", - дала свої рекомендації Ольга Голубовська.
Скріншот поста (facebook.com/ogolubovska)
До речі,Супрун розповіла, як уберегтися від харчових отруєнь під час пікніків.
Рекомендуємо подивитись: Місця для пікніків у Києві на травневі свята
Відео: video.rbc.ua