ua en ru

Задуматись про грип заздалегідь: лікар назвав топ-5 способів профілактики хвороби у дітей

Задуматись про грип заздалегідь: лікар назвав топ-5 способів профілактики хвороби у дітей Фото: Профілактика грипу (колаж РБК-Україна)

Дитинолог Вікторія Шевєлєва дає поради, як уникнути захворювання та знизити його вплив на дитячий організм

Минулого сезону вірус грипу вирував з особливою силою. Чи буде цього року подібна ситуація? Вчені тільки знизують плечима. Але, як відомо, краще уникнути хвороби, ніж боротися з її наслідками. Особливо якщо йдеться про здоров’я дитини.

"Грип загрожує такими ускладненнями як бронхіт, пневмонія, легенева недостатність, отит, синусит. Особливо небезпечні наслідки грипу для центральної нервової системи: можливий розвиток менінгіту та енцефаліту", - розповідає Вікторія Шевєлєва, дитинолог однієї із крупних медичних мереж столиці (дитинолог - лікар, який сам вирішує 90% всіх проблем, а педіатр часто направляє дитини до вузьких спеціалістів - ред).

На прохання Styler лікар дає поради як уникнути захворювання та знизити його вплив на дитячий організм.

Імунітет: важливі нюанси

Діти схильні до вірусних захворювань більше за дорослих. Це факт. Причина – в недосконалості дитячого імунітету, який повністю формується лише ближче до 6 років. При зустрічі з новим вірусом малюк захворює, а організм виробляє антитіла.

Так формується імунна відповідь – пам’ять про всі інфекції, з якими стикалася дитина. Якщо малюк серйозно хворіє на ГРВІ не частіше 5 разів на рік, його імунна система поступово "дорослішає". Якщо більше – захисні сили, навпаки, пригнічуються.

Противірусний арсенал

100-відсоткового способу захисту від грипу не існує. Однак є методи профілактики, які допоможуть організму пережити вірусну атаку без серйозних ускладнень.

Задуматись про грип заздалегідь: лікар назвав топ-5 способів профілактики хвороби у дітейФото: "Діти схильні до вірусних захворювань більше за дорослих. Причина – в недосконалості дитячого імунітету, який повністю формується лише ближче до 6 років" - Вікторія Шевєлєва (прес-служба)

Вакцинація

Після щеплення виробляється імунітет, що зберігається цілий рік. Сучасні вакцини мають мінімальну кількість побічних ефектів, оскільки містять інактивовані (не живі) віруси. Щеплення проти грипу можна робити, починаючи з 6-місячного віку. А для немовлят важливо, щоб була щеплена мама.

Порада: Вакцинацію необхідно провести за два місяці до передбачуваної епідемії. Якщо малюк має алергію на курячий білок (він є в деяких вакцинах), потрібно повідомити про це педіатру, адже в такому разі препарат може спровокувати алергічну реакцію.

Сольовий розчин

Промивати ніс і виполіскувати горло можна щовечора та після повернення з вулиці. Використовуйте аптечний розчин або приготуйте самі: розчиніть 1 ч. л. морської солі в 1 ст. води. До трьох років розчин закапують по 1–2 краплі в кожну ніздрю, після трьох використовують спрей – по 1–2 вприскування. Горло можна починати полоскати, тільки-но дитина навчиться це робити.

Порада: Якщо промивати ніс часто, можуть розвинутися набряк слизової та ефект закладеного носа, оскільки сіль затримує рідину.

Загартовування

Цей метод профілактики сприяє зміцненню захисних сил організму завдяки позитивному впливу на капілярний кровообіг. І в цьому - пряма користь для серцево-судинної системи. До того ж, гартувальні процедури зміцнюють нервову систему, нормалізують обмін речовин.

Звісно, контрастний душ і обливання ніг холодною водою не вбережуть малюка від вірусів, але він уже не застуджуватиметься від найменшого протягу та промоклих черевичок.

Задуматись про грип заздалегідь: лікар назвав топ-5 способів профілактики хвороби у дітейФото: "Вакцинацію необхідно провести за два місяці до передбачуваної епідемії" - лікар (РБК-Україна)

Порада: Зовсім крихіткам можна робити обтирання: губку або маленький рушничок змочити теплою водою (згодом прохолодною), віджати, обтерти й насухо витерти. Після року підійдуть обливання. Можна обмежитися тільки ніжками або поступово перейти до всього тіла, знижуючи температуру від 30 градусів до відчутно прохолодної. Старшим дітям роблять контрастні обливання, чергуючи теплу воду (36 градусів) з холодною (26–23 градуси), закінчуючи холодною.

Білки замість вуглеводів

Раціон з великим вмістом білкових продуктів допомагає в профілактиці вірусних хвороб. Білок є будівельним матеріалом для клітин, зокрема й імунної системи. А от солодощі хоча безпосередньо й не шкодять захисним силам, можуть порушувати обмінні процеси, що негативно позначається на імунітеті.

Порада: У меню малюка має бути пісне м’ясо (курятина, індичатина, кролятина), нежирна риба, бобові, горіхи.

Особиста гігієна та вологе прибирання

Науково доведений факт: віруси чудово почуваються і довго живуть у сухому, запиленому й теплому приміщенні. А ось прохолодне, чисте, вологе повітря позбавляє їх будь-яких шансів на виживання.

Порада. Провітрюйте кімнату якнайчастіше й по можливості регулярно робіть вологе прибирання. Також бажано зволожувати повітря за допомогою спеціальної побутової техніки.

Відео: Як розпізнати серцевий напад та надати першу допомогу (video.rbc.ua)

Раніше Федір Лапій розповів про важливість вакцинації та про епідемію кору в Україні. Він розповів, чи є відповідальність за те, що батьки ведуть у колектив невакциновану дитину.

Також лікар розповів, чи будуть в Україні штрафувати за відмову вакцинуватись.